Kolumna Zwycięstwa w Berlinie i punkt widokowy na miasto

Kolumna Zwycięstwa w Berlinie i punkt widokowy na miasto

  Kolumna Zwycięstwa w Berlinie, wraz z Bramą Brandenburską to jedne z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zabytków miasta. Została wzniesiona w latach 1864-1873 ku czci zwycięskich wojen pruskich nad Austrią i Francją. Kolumna ma wysokość 66,89 m i zwieńczona jest figurą Wiktorii, bogini zwycięstwa.

 

 

Będąc w Berlinie warto odwiedzić położoną w parku Tiergarten Kolumnę Zwycięstwa. Oprócz tego, że jest miejsce upamiętniające zwycięskie wojny Prus to jest to także punkt widokowy na Berlin. Wspaniały zabytek, piękna rzeźba na wysokiej kolumnie z tarasem widokowym na górze. Wewnątrz znajdują się schody, które prowadzą na taras widokowy. Ta monumentalna struktura przypomina o historii. Siegessäule to obowiązkowy punkt dla każdego zwiedzającego Berlin. 

 

 

Kolumna Zwycięstwa to nie tylko zabytek historyczny, ale także doskonały punkt widokowy na Berlin. Z jej szczytu roztacza się panoramiczny widok na miasto, w tym na Bramę Brandenburską, Reichstag, Tiergarten i inne znane zabytki.

 

 

Na parterze znajduje się wystawa prezentująca budowlę od powstania wraz z przeniesieniem do obecnej lokalizacji. Od kasy do wejścia na schody prowadzące na wieżę przechodzi się przez poszczególne pomieszczenia z makietami.

 

 

Wejście na wieżę jest płatne w kasie wyłącznie gotówką. Bilet normalny 4 euro, ulgowy 3 euro. Aby wejść na taras widokowy należy pokonać 285 stopni. Panorama jednak wynagradza brak windy. 

 

 

Siegessäule (Kolumna Zwycięstwa) – niemiecka kolumna znajdująca się w parku Großer Tiergarten[w innych językach] w Berlinie, zaprojektowana przez Heinricha Stracka po 1864 roku w celu upamiętnienia zwycięstwa Prus nad Danią w wojnie duńskiej z 1864 (zagarnięcie Szlezwiku-Holsztyna), odsłonięta 2 października 1873, upamiętniająca także zwycięstwa w wojnie z Austrią (1866) i w wojnie z Francją (1870–1871). Na szczycie kolumny wzniesiono brązową figurę Nike (Wiktorii) o wysokości 8,3 metra i wadze 35 ton, zaprojektowaną przez Friedricha Drakego. Łączna wysokość kolumny wraz ze statuą wynosi 66,89 m. Wewnątrz kolumny znajdują się schody (285 stopni) prowadzące na położoną na wysokości 50,66 m platformę widokową.

 

 

Początkowo pomnik wznosił się na placu Królewskim, obok którego 21 lat później zbudowano Reichstag. W latach 1938–1939 z polecenia Adolfa Hitlera (w wyniku realizacji planu Germania, przebudowy Berlina) został przeniesiony w obecne miejsce i podwyższony o jedną kondygnację. 

 

 

Otaczający kolumnę plac był rdzeniem Love Parade, wielkiej pacyfistycznej imprezy muzyki elektronicznej organizowanej w Berlinie od 1989 r. Pod kolumną rozlokowane były stanowiska didżejów, reprezentujących różne odmiany trance, house, techno, schranz, minimal itp. Plac przed kolumną był jednocześnie celem marszów miłośników tych gatunków muzyki. Od 2007 r. impreza odbywała się w miastach Zagłębia Ruhry. Z platformy widokowej można podziwiać panoramę parku Großer Tiergarten i całego Berlina. 

 

 

Do wieży prowadzą tunele podziemne a wejścia do przejścia podziemnego są w budowlach stojących wokoło ronda, tuż przy przejściach dla pieszych. Nie warto ryzykować przechodzenia na skróty przez jezdnię. Mandaty tutaj są bardzo odczuwalne dla kieszeni. 

 

 

opracowanie & foto  Albin Marciniak
 
 
 
Więcej ciekawych propozycji na zwiedzanie Niemiec
 
 
 

100 najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Niemczech

 

Zamek Rheinstein 12

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]