Oslo

Oslo 

Oslo (dawniej Kristiania) to stolica i największe miasto w Norwegii położone nad Oslofjordem.Flaga Norwegii

 
   Miasto zostało założone w 1048 roku przez króla Haralda III. Od 1299 roku jest stolicą Norwegii. Oslo stanowi gospodarcze, naukowe, administracyjne i kulturalne centrum Norwegii. Jest siedzibą władz państwa, regionu i gminy. Znajdują się w nim m.in. Pałac Królewski i siedziba parlamentu. Miasto jest również centrum norweskiego handlu, bankowości, przemysłu i transportu morskiego. Do niedawna Oslo było zaklasyfikowane jako najdroższe miasto świata. Ostatnio, częściowo z powodu osłabienia norweskiej korony, zostało wyprzedzone przez takie miasta jak Tokio, Kopenhaga i Paryż. W 2009 Oslo odzyskało miejsce najdroższego miasta świata. Oslo jest siedzibą Komitetu Ministrów Rady Europy oraz programu Rady Europy i Komisji Europejskiej pod nazwą „Miasta Międzykulturowe".
Za datę założenia Oslo zwykło się uznawać, w oparciu o Sagę królewską Snorriego Sturlusona rok 1048, zaś za założyciela – króla Haralda III Surowego (Haralda Hardråde). Jednak najnowsze odkrycia archeologiczne wykazały, że miasto zostało założone już przed rokiem 1000, dlatego tę właśnie datę uznaje się za oficjalny rok założenia Oslo. Pierwotnie miasto leżało u ujścia rzeki Alna. Istnieją różne hipotezy co do znaczenia nazwy miasta – jedne z nich tłumaczą je jako "równinę u podnóża zbocza" lub "równinę bogów". Patronem Oslo widniejącym w jego herbie, jest św. Hallvard, który – jak głosi legenda – poświęcił w 1043 swoje życie w obronie kobiety niesłusznie oskarżonej o kradzież.

Oslo jest dobrym miastem na kawę w jednej z urokliwych kawiarnii na Aker Brygge, spacer po parku Vigelanda, albo wizytę na Hollmenkolen, czy zakupy pyszności z całego świata w sklepie spożywczym na Grønlandzie, albo tanie zakupy na loppermarkedach.

Komunikacja


 
Metro w Oslo
 


 
Tramwaj w centrum
 

Oslo posiada metro (T-bane), statki miejskie, sieć tramwajów, autobusy, pociągi podmiejskie. Jako turysta możesz nabyć kartę Oslo Pass, która uprawnia do darmowego przejazdu komunikacją miejską, darmowego wejścia do ponad 30 muzeów i wielku innych atrakcji (m.in. symulator skoków narciarskich na Holmenkollen). Zatem opłaca się!

Mieszkańcy

 
Główna ulica w Oslo (Karl Johans gate). Po jednej stronie znajduje się Pałac Królewski (Slott), a po drugiej Dworzec Kolejowy (Oslo S=Oslo Sentralstasjon).
 

Obcnie w Norwegii mieszka 5mln 100tys mieszkańców (źródło: Statisk Sentralbyrå, 2012), z czego 0,6 miliona to obcokrajowcy. Szwedzi i Polacy prześcigają się w w rankingu na największą grupę obcokrajowców w Norwegii! Na lotniskach, w niektórych sklepach napisy są po norwesku, angielsku i polsku.
 

 
Walutomat na lotnisku w Sandefjord Torp.
 

Rozwój
Oslo to miasto bardzo szybko się rozwijające. Nowoczesne biurowce na Fornebu, Lysaker, Skøyen i Dworcu Centralnym rosną jak grzyby po deszczu, dzięki sprawnej pracy budowlańców z Polski, Łotwy, Szwecji oraz norweskich inżynierów . O prężnym rozwoju stolicy świadczy też sieć autostrad, w tym autostrad podziemnych, które odblokowują ruch uliczny od sentrum miasta.
 

 
Opera
 
 

Co zjeść?
Na obiad: łosoś, dorsz, owoce morza ( m.in. krewetki) i inne ryby.
Dania narodowe: lutefisk, rakfisk
Na deser: lefsa, wafle z dżemem, kanapkę z brązowym serem i żurawiną.

Gdzie jeść?
Restauracje w centrum serwują wyśmienite posiłki, szczególnie dania rybne, krewetki. Najtańszym miejscem na obiad jest, prawie jak wszędzie, McDonald. Dobrym miejscem na obiad jest Peppers Pizza (franczyza z wyśmienitymi pizzami). Na Dworcu Centralnym można zdobyć za darmo gazetem kolejową „Oslo S", gdzie znajdują się zdrapki, duże promocje i zniżki na kupony do restauracji, pubów i kawiarni w centrum. W Norwegii można z łatwością dogadać się po angielsku również ze starszymi.

Tanie i dobre kawiarnie/kioski:
Deli de Luca (wyborna kawa)
Narvesen (kawy nie polecam)
Tanie supermarkety:
Coop
Rema1000
Rimi


 
Mięso z renifera
  
Świeże krewetki
  
Owoce morza na witrynie w supermarkecie
  
Brązowy ser jest bardziej kruchy i lepiący się. Idelnie smakuje na słodko z żurawiną i świeżo upieczonymi bułeczkami.
  
Kaszanka
 
 

Frogner Park

Frogner Park (Vigelandpark) z wyrzeźbionymi statułami ludzkimi to główna atrakcja Oslo. Park z rzeźbami był ukończony w 1949 roku. Zaklęte piękno ciała ludzkiego w różnych życiowych sytacjach przyciąga wielu turystów.
 


 
Gustaw Vigelnd miał brata Emanuela, który stworzył nieodkrytą perłę Oslo- erotyczną, ciemną salę z namiętnymi rysunkami na ścianach. Sala znajduje się na stacji metra Slemdal, pare stacji przed Hollmenkollen i jest otwarta tylko w niedziele.


 
 

Aker Brygge

Aker Brygge to idealne miejsce na spacer, zakupy i popołudnowy relaks nad morzem. Dawniej znajdował się tu region przemysłowy i warsztat dla statków. Współcześnie Aker Brygge to stefa dla pieszych, z luksusowymi restauracjami, pubami (Irish Pub, kareoke, itd.), mieszkaniami i biurowcami. Pod koniec Aker Brygge znajduje się nowowykończone muzeum, w połowie pomnik buddysty.
 

 
Posąg Sir Chinmoy z Wiecznym Płomieniem Pokoju
 
 

Muzea

Kupując kartę Oslo Pass można np. przepłynąć statkiem z pod Ratusza do Bygdøy – półwyspy z 6 muzeami. W ten sposób można połączyć przyjemne (rejs statkiem) z pożytecznym (dopłynięciem tuż pod 3 muzea). Nie polecam Muzeum Łodzi Wikingów, za to warto zobaczyć Folkemuseet (muzeum z urokliwymi starymi chatkami), Norweskie Muzeum Morskie (Norsk Maritimt Museum), muzea: Kon-Tiki Museet i Fram. Czasami w muzeum z chatkami można się załapać na pokaz wypieku lefsy i degustacją. Lefsa to przysmak na słodko, który tylko wygląda jak naleśnik, ale smakuje zupełnie inaczej. Podaje się go często na chłodno z cynamonem i odrobinką cukru.
Np. w muzeum Kon-Tiki można zobaczyć historię młodego Norwega (Thora Heyerdahla), który przepłynął na tratwie Pacyfik! Założył on, że Polinezja była zaludniona przez ludzi z Ameryki Południowej, którzy na tratwach przepłynęli prawie 8000km. Udało się! Thor nakręcił film dokumentalny, który dostał Oskara. Codziennie o 12.00 odbywa się projekcja tego filmu.
 
 

 
Widok z statku miejskiego na muzeum Fram. 
Holmenkollen zimą
  
17 maja to święto narodowe. Tu dziewczynka w bunadzie.
  
Dom na Bygdøy
  
Norwedzy są odważni, na punkcie seksualności. Tu, cała rodzina biwakuje przy aktach (Verdens Ende, 2011)
 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com