Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Zermatt - Matterhorn

Szwajcaria

Matterhorn (po niemiecku), z włoskiego zwany Monte Cervino, czyli Górą Jeleni, ale mniej formalnie Górą Gór czy Górą-Symbolem.

 

Samotna góra, z ostrym jak nóż wierzchołkiem, tnie powietrze nad włosko-szwajcarskim pograniczem. 4478 m n.p.m. Cztery i pół kilometra magnesu, który zahipnotyzuje każdego, kto odważy się spojrzeć. Patrzeć można do woli, ale ryzykują wszyscy, którzy zapragną więcej - ta góra pogrzebała już 500 osób. Ktoś mógłby powiedzieć, że Materhorn lubi ofiary z ludzi, ale to ludzka perspektywa. Góra zapewne ma inną - po prostu stoi niewzruszona tym całym szaleństwem, które się wokół niej wyczynia.

 

A że jest niebezpieczna, to nie jej wina…

 

 

Pierwszym "obcym", który pojawił się w tych stronach w I połowie XIX wieku, był szkocki glacjolog, prof. James David Forbes. Zaś pierwsze zdjęcie panoramy ze szczytu grzbietu Gornergrat opublikował przewodnik Bedekera w roku 1856. Wówczas zaczęli pojawiać się tu pierwsi alpiniści. A pierwsze wejście w 1865 roku na szczyt Matterhornu przez Brytyjczyka Edwarda Whympera zapoczątkowało alpinistyczną, a następnie narciarską karierę Zermatt. Przypuszcza się, że wcześniej podejmowano próby, które ze względu na kapryśną pogodę kończyły się fiaskiem. Pamiętać trzeba również, że Zermatt do 1891 roku nie miało kolejowego połączenia z Visp. Droga kończyła się 600 metrów poniżej w Sankt Niklas, a dalej prowadziła tylko stara droga, którą podróżowano do Włoch już od XIII wieku. Nie było więc prostą sprawą dostać się w to miejsce. Dzisiaj łatwo to ocenić patrząc na strome zbocza doliny. Również Polacy wpisali się w historię Monte Cervino – w 1894 roku szczyt zdobył Marian Smoluchowski, a w 1978 roku północną ścianę pierwszy raz zimą pokonała Wanda Rutkiewicz z zespołem.

 

 

 

 

Zimowy pieszy szlak u stóp Matterhornu.

 

Współcześnie, latem każdego roku, próbę wyjścia na Matterhorn (4478 m) podejmuje około 3000 osób. Najczęściej drogą pokrywającą się w większości z wariantem pierwszych zdobywców, z Zermatt granią Hörnli. Alternatywne wejście, zbliżone do drogi Carrela z 1865 roku, prowadzi granią Lion z włoskiego kurortu Breuil-Cervinia. Choć pod względem trudności włoski wariant jest podobny, cieszy się znacznie mniejszą popularnością od szwajcarskiego. Na tym zaś, na grani Hörnli, bywa w słoneczne dni nawet 200 osób. W tych warunkach, mijanie się zespołów w trudniejszych miejscach zwiększa ryzyko, które na szlaku i tak jest niemałe. Skały na Matterhornie są kruche i z łatwością się osypują. Rozległe partie są często oblodzone, a pogoda jest niestabilna. Droga jest przepaścista. Mimo, że od lat 80. XX wieku odcinki szlaku zaopatrzone są w poręczówki (grube liny są wymieniane każdego roku wczesnym latem), blisko połowa wspinających wycofuje się bo brak im kondycji lub umiejętności. 

W latach 1980-2014 uratowano 1478 osób, w 95% przypadków podczas akcji z użyciem helikopterów Air Zermatt. Dość często dochodzi jednak do tragedii. Góra pochłonęła już ponad 500 ofiar. Statystycznie więc, każdego roku mają miejsce 3-4 wypadki śmiertelne. Ciał 29 osób włącznie ze zwłokami lorda Douglasa, uczestnika wyprawy Whympera z 1865 roku, nie udało się odnaleźć.

 

 

 

Wychodząc na szczyt warto więc wziąć pod rozwagę słowa Whympera, który w książce „Scrambles Amongst the Alps” z 1871 roku, poświęconej historycznej wyprawie pisał: „Wspinaj się, jeśli chcesz, ale pamiętaj, że odwaga i siła są niczym bez rozwagi, i że chwila zaniedbania może zniszczyć szczęście do końca życia. Nie czyń niczego w pośpiechu; rozważ każdy krok, myśląc od początku o tym, co może być na końcu.

 

 

 

 

Zermat

 

U podnóża majestatycznego Matterhornu leży jedna z najbardziej popularnych miejscowości turystycznych w Szwajcarii – Zermatt.

 

 

 

 

Za początek ruchu turystycznego w Zermatt uważa się rok 1870. Ułatwiło go zbudowanie i uruchomienie w 1891 roku linii kolejowej Brig - Visp - Zermatt. W rok później wydano koncesję, a następnie rozpoczęto budowę kolei zębatej Gornergrat. Wąskotorowej, podobnie jak Brig - Zermatt o rozstawie szyn 1000 mm, z systemem zębatym i od początku zelektryfikowanej. 

 

 

Pociąg z Visp do Zermatt. Stacja końcowa na dworcu w Zermatt - koniecznie popatrzcie na ścianę za peronami. Wśród powitań w kilku językach zobaczycie tam także polskie. 

 

 

Kolejka zębata na górski grzbiet Gornergrat. W ciągu 35 minut jazdy pokonuje ona malowniczą, widokową trasę o długości 9339 metrów, a zarazem 1479 metrów różnicy poziomów: z 1604 na 3089 m n.p.m. Jest to najwyżej biegnąca w Europie kolej zębata poprowadzona na wolnym powietrzu, a zarazem z drugą, po Jungfraubahn (3454 m n.p.m., najwyżej leżącą stacją kolejową na naszym kontynencie.

 

 

Obecnie Zermatt jest jednym z najsłynniejszych zimowych górskich kurortów na swiecie. Miasto usytuowane jest w szwajcarskim kantonie Valais na wysokości 1610 metrów n.p.m. u podnóża Matterhornu (szósty pod względem wysokości samodzielny szczyt w Alpach).Miasto jest całkowicie zamknięte dla nieuprzywilejowanego ruchu samochodowego. Można dojechać do Täsch, 5 km poniżej, i zostawić samochód na jednym z wielu płatnych parkingów. Pozostałą trasę pokonuje się kursującym wahadłowo pociągiem, taksówką lub autobusem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Położenie Zermatt u stóp Matterhornu, pośrodku ogromnego terenu narciarskiego i wędrówkowego sprawia, że jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych na świecie wiosek. Teren narciarski obsługują 54 kolejki górskie i wyciągi, a do dyspozycji jest 360 kilometerów tras. Narciarska arena nazywana jest "Matterhorn glacier paradise" i jest największym terenem narciarskim oraz najwyżej położonym letnim terenem narciarskim w Europie. Liczne drużyny narodowe trenują tutaj przez całe lato. Najpopularniejsze regiony narciarskie to m in. Sunnegga-Rothorn paradise, Gornergrat-Stockhorn i Schwarzsee-Matterhorn glacier paradise.

 

 

https://www.zermatt.ch/en/Skiing

 

Kolejka linowa na Klein Matterhorn:

Klein Matterhorn znajduje się w Alpach Penińskich i mierzy 3883 m n.p.m. Można wjechać na niego kolejką linową. Górna stacja kolejki znajduje się na wysokości 3820 m n.p.m. i jest to najwyżej położona kolejka linowa w Europie. Ostatnie kilka metrów na szczyt można przejść po metalowych schodach, które prowadzą na platformę widokową. Narciarze i turyści znajdą tu śnieg przez cały rok. Klein Matterhorn jest też często nazywany Matterhorn Glacier Paradise. Wjazd trwa około 45 minut i ma kilka przystanków pośrednich. Ponieważ istnieje kilka gondoli i kilka kolejek linowych, które kursują w różnych dniach i miesiącach najlepiej zapoznać się powyższa mapą oraz „rozkładem jazdy”:

https://www.matterhornparadise.ch/en/timetable

 

 

Matterhorn-Express 

 

 

 

Matterhorn glacier paradise (3883 m n.p.m)

 

 

Widok ze szczytu (z plaftormy widokowej):

 

 

Matterhorn z innej perspektywy

 

 

 

 

Breithorn, który składa się z 5 wierzchołków. Widoczny na zdjęciu - najbliższy szczyt jest zwany zachodnim i mierzy 4165m n.p.m.

 

 

 

 

 

 

Jedną z największych atrakcji w Zermatt jest szczyt Gornergrat (3089 metry n.p.m.) oraz wiodąca na niego kolejka zębata (Gornergratbahn). Z jego wierzchołka rozpościera się przepiękna panorama otoczonego licznymi czterotysięcznikami Matterhornu oraz lodowca Gorner. Widok ten określany jest jako jeden z siedmiu cudów turystycznych świata, dlatego szczyt ten oblegany bywa przez turystów także i latem.

 

 

Szczyt Gornergrat (3089 metry n.p.m.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trasy narciarskie o zróżnicowanym poziomie trudności:

 

 

Trasa Gornergrat - Riffelberg

 

 

Trasa z Gornergrat 

 

 

 

 

W Zermatt kończy się także słynny międzynarodowy wysokogórski szlak Haute Route (jego początek znajduje się na Mont-Blanc). Ze względów ekologicznych i usytuowania miasta w dolinie otoczonej wysokimi szczytami dostępne jest ono tylko dla pojazdów z silnikami elektrycznymi lub bryczek konnych. Zermatt należy do także do słynnego stowarzyszenia dwunastki najlepszych alpejskich kurortów wypoczynkowych zwanego "Best of the Alps".

W Zermatt działa muzeum „Zermatlantis” poświęcone górze i historii miasta, pokazującej przemianę z rolniczej wsi w słynny alpejski kurort. Przedstawiono w nim także tragiczne losy pierwszych zdobywców Matterhornu w 1865 roku – zginęło wówczas 4 z 7 alpinistów. Można zobaczyć tu też oryginalną pękniętą linę z tej wyprawy. W mieście znajduje się też kilka pomnikówpoświęconych alpinistom oraz cmentarz tych, którzy zginęli, próbując zdobyć Matterhorn.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Region jest legendą wśród alpinistów: Haute Route, wymagający międzynarodowy szlak skitourowy, prowadzi z Mont Blanc do Zermatt, a na jego przejście potrzeba co najmniej kilka dni. Ponad 400 km szlaków wędrownych prowadzi wzdłuż i w poprzek doliny Matter. Wśród nich jest dawny szlak handlowy, po którym od XIII wieku na mułach transportowano towary (część szlaku jest pokryta brukiem).

Magia tej góry widzianej z Zermatt czy wyżej z Riffelberg i tras trekkingowych i narciarskich wokół działa na wyobraźnię…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 841 gości oraz 0 użytkowników.