Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter
 
MIEJSCA WYJĄTKOWE     MIASTA     GÓRY     WODA     PODZIEMIA     ZAMKI I PAŁACE     ZABYTKI SAKRALNE     PAROWOZOWNIE      SKANSENY    MUZEA     FORTY I TWIERDZE     EUROPA     ŚWIAT   KONKURSY     WSPIERAMY     CIEKAWOSTKI     MEDIA     NEWSY     REKLAMA
 
 
konkurs strona baner

 
PRACE KONKURSOWE POLSKA
 
PRACE KONKURSOWE ŚWIAT
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Muzea Lizbony na weekend
 
Jak zwiedzać Muzea Lizbony ? Jest ich sporo i na poznanie wszystkich trzeba poświęcić wiele czasu. Gdy mamy do dyspozycji zaledwie weekend, skoncentrujmy się na odwiedzeniu kilku z nich, niedużych, położonych przy głównych trasach turystycznych, gdzie można wpaść pomiędzy spacerami, wspinaniem się po schodach i licznych windach, podziwianiem panoramy z miejsc widokowych i degustacją miejscowych przysmaków.
Zwiedzanie stolicy Portugalii najlepiej rozpocząć od Lisboa Story Center. To ekspozycja ulokowana w siedzibie miejskiego centrum informacji turystycznej, przy Terreiro do Paco, na placu Praca do Comercio, centralnym miejscu Lizbony. W krótkim czasie (około godziny) poznajemy historię Lizbony. Z audio przewodnikiem na uszach, we własnym tempie śledzimy dzieje miasta od czasów Fenicjan, przez Wielkie Odkrycia Geograficzne, Reformację i czasy współczesne, a nawet przeżyjemy spektakularne trzęsienie ziemi, które w XIX wieku wpłynęło na losy Lizbony w znaczący sposób.

01 Lisbon Story Center
 
02 Lisbon Story Center
 
03 Lisbon Story Center

Będąc na placu Praca do Comercio nie sposób nie wspiąć się windą na z platformę łuku triumfalnego Arco da Rua Augusta, zbudowanego w 1875 roku, podobnie jak jego otoczenie, po wielkim trzęsieniu ziemi. Stad otwiera się widok na całe miasto i na deltę rzeki Tag, na którą spogląda z pomnika centralnie ulokowanego na placu król Józef I.

04 Praca do Comercio
 
05 Widok z Łuku Triumfalnego

W starej klimatycznej dzielnicy Chiado odwiedzamy muzeum sztuki współczesnej Museu do Chiado, które gromadzi sztukę z przełomu XIX i XX wieku, z dziełami czołowych portugalskich artystów tego okresu, a także niektórych artystów zagranicznych. Posiada najlepszą kolekcję malarstwa i rzeźby portugalskiej z okresu romantyzmu, naturalizmu i sztuki nowoczesnej.
 
06 Obraz Candido Portinari w Muzeum Chiado

Podążając w stronę Alfamy, napotkamy dwa ciekawe muzea, usytuowane w niewielkiej odległości od siebie. Pierwsze z nich to muzeum Teatru Rzymskiego Teatro Romano . Zbiory muzealne i odsłonięte pozostałości starożytnych murów przybliżają nam dawny kompleks teatru, czyli jedno z najważniejszych miejsc Lizbony w czasach, kiedy miasto pod nazwą Olisipo było częścią Cesarstwa Rzymskiego.
 
07 Muzeum Teatru Rzymskiego
 
08 W Muzeum Teatru Rzymskiego
 
09 W Muzeum Teatru Rzymskiego

Nieopodal, w pobliżu Katedry, usytuowane obok kościoła pod wezwaniem św Antoniego , muzeum Santo António przybliża nam postać świętego, który, znano jako Antoni Padewski, w istocie był Lizbończykiem, urodził się w miejscu obecnego kościoła I mieszkał tu przez 20 lat swojego życia. Coroczna procesja i festiwal św Antoniego w czerwcu to jedno z największych wydarzeń w Lizbonie.
 
10 Kościół i Muzeum Św.Antoniego
 
11 W Muzeum św. Antoniego
 
12 w kościele św. Antoniego
 
13 gadżety muzealne św. Antoniego

Gdy udamy się w stronę Belem, mamy do zwiedzenia klika sąsiadujących ze sobą obiektów muzealnych. Pierwszy z nich to MAAT (Museu de Arte, Arquitetura e Tecnologia) – Muzeum Sztuki, Architektury i Archeologii, nowoczesny futurystyczny budynek w kształcie muszli. W czasie, gdy zwiedzałam ekspozycje, moją uwagę przykuł film Artura Żmijewskego zatytułowany „Democracies” z 2009 roku, przedstawiający polityczne manifestacje na świecie, m.in. rekonstrukcję powstania warszawskiego i pogrzeb Zbigniewa Religi, wydarzenia w Irlandi, Izraelu i Strasburgu, sugerujące pojmowanie demokracji bardziej jako miejsca konfliktu niż pola dla konsensusu.
 
14 Maat
 
15 sztuka współczesna w Maat
 
16 kadr z filmu Żmijewskiego w Maat

Powiązane z nim ( wchodzimy na jeden bilet) jest Museu da Eletricidade, czyli Muzeum Elektyczności, zajmującym dawną elektrownię cieplną - Central Tejo, która oświetlała Lizbonę przez prawie pół wieku. Ogromne maszyny, piętrowe konstrukcje i ruchome urządzenia wytwarzające prąd to prawdziwa indusrtrialna magia i kawał historii przemysłu energetycznego, podanej w przystępny sposób. Z zewnątrz muzeum położone nad Tagiem jest wyjątkowej urody obiektem architektury postindustrialnej.
 
17 Muzeum Elektryczności
 
18 a W Muzeum Elektryczności
 
19 W muzeum Elektryczności
 
20 W Muzeum elektryczności

Tuż obok mieści się Narodowe Muzeum Powozów Museu Nacional dos Coches – to największe muzeum powozów i karet na świecie, a jednocześnie jedno z najciekawszych muzeów w Lizbonie. Kolekcja pojazdów, bogato zdobionych i kapiących złotem, jest doprawdy imponująca, Muzeum prezentuje takie eksponaty, jak elementy ubioru woźniców, wyposażenia powozów oraz szereg obrazów przedstawiających sceny rodzajowe.
 
21 Muzeum Powozów
 
22 Muzeum Powozów

Trochę z dala od utartych tras, ale łatwo osiągalne autobusem miejskim, warte odwiedzenia jest Narodowe Muzeum Azulejos, Museu Nacional do Azulejo. Azulejos, czyli kolorowe kafelki czy płytki ceramiczne to symbol nie tylko Lizbony, ale całej Hiszpanii. Sam budynek muzealny to dawny Klasztor Madre Deus (Matki Boskiej), zachwycający swoją architekturą oraz zdobieniami.
 
23 Muzeum kafelków azulejos
 
24 muzeum kafelków azulejos
 
25 muzeum kafelków azulejos
 
26 muzeum kafelkow azulejos
 

Informacje: www.visitlisboa.com
Podziękowanie dla Turismo de Portugal za pomoc w zrealizowaniu materiału
Elżbieta Tomczyk-Miczka

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

 SERWIS POGODOWY

komunikaty GOPR, TOPR

 
komunikaty GOPR TOPR

 

 

 

mapy Tatr online

 

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 

 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 
testy sprzętu outdoorowego
 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
 

Polecamy

Obiekty UNESCO w Polsce

 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie
 

szczyty pasm górskich w Polsce

 
niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 
najwyższe drzewa świata
 
najdłuższe mosty świata
 
najdziwniejsze budynki świata
 

Turystyka - zobacz na Ceneo

Odwiedza nas 134 gości oraz 0 użytkowników.