Podróż w czasie przez odrestaurowane zamki i pałace Węgier

Podróż w czasie przez odrestaurowane zamki i pałace Węgier

Podróż w czasie przez odrestaurowane zamki i pałace Węgier

 

  Chcesz na własnej skórze doświadczyć najbardziej ekscytujących momentów węgierskiej historii, odwiedzić wspaniałe siedziby dawnych królów i królowych, spacerować po murach, na których toczono niegdyś krwawe walki? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to mamy w zanadrzu wiele miejsc, których odwiedzenie możemy Ci zasugerować. Na Węgrzech znajduje się ponad dwa tysiące zamków, pałaców, kościołów i fortec. A w ramach prowadzonego obecnie narodowego planu ochrony zabytków od roku 2020 odrestaurowywanych jest 17 zamków i 12 fortec. Poniżej przedstawiamy najbardziej spektakularne spośród nich. Wybierz się tam, a poczujesz się, jakbyś przeniósł się w czasie do pełnych chwały czasów królów, królowych i cesarzy.

 

Zamek Królewski w Budapeszcie

W stolicy na turystów czeka wpisany na listę światowego dziedzictwa Zamek Królewski Budavári. Dawna rezydencja królów jest obecnie jednym z najważniejszych ośrodków kultury. To tutaj znajduje się Węgierska Galeria Narodowa, Muzeum Historyczne Budapesztu i Biblioteka Narodowa.

 

 

Wewnątrz pałacu można zajrzeć do Sali Św. Stefana, będącej pierwszym ważnym etapem programu Hauszmanna, którego celem jest zrekonstruowanie zniszczonej w trakcie II Wojny Światowej dzielnicy otaczającej zamek. Sala została drobiazgowo odtworzona, a projekt odnowy opierał się na oryginalnych planach, szkicach i fotografiach, które przetrwały próbę czasu. Prace prowadzone były przez rzemieślników z całego kraju – odtworzyli oni bogato zdobione wnętrze jak najdokładniej to było możliwe, z użyciem oryginalnych materiałów.

Więcej na temat samego zamku: https://budacastlebudapest.com/

Więcej informacji na temat Sali Św. Stefana: https://szentistvanterem.hu/en/the-story

Leżący w ogrodzie zamkowym Várkert Bazaar to jedna z najbardziej znanych turystycznych atrakcji Budapesztu. Zwiedzający znajdą tam historyczne mury, malowniczy widok na Dunaj oraz zieloną oazę spokoju w samym centrum miasta. Spacer po murach zamkowych pozwoli odkryć nieznane do tej pory oblicze zamkowej dzielnicy w Budzie.

Więcej informacji na temat Várkert Bazaar: https://budacastlebudapest.com/buda-castle-garden-bazaar/

 

 

 

Pałac w Gödöllő

Zaledwie 30 kilometrów od Budapesztu leży jeden z najpiękniejszych barokowych pałaców na Węgrzech, królewski pałac Grassalkovichów w Gödöllő. Romantyczny, wydający się nie mieć końca pałacowy park zaprasza już z daleka, a kiedy już znajdziesz się w jego wnętrzu, utrzymane w biało-złotej tonacji królewskie apartamenty czy też królewski teatr po prostu zapierają dech w piersiach. Pałac był darem koronacyjnym państwa węgierskiego dla cesarzowej Sisi i cesarza Franciszka Józefa. Od tamtej pory pełnił rolę ulubionego miejsca wypoczynku cesarzowej, gdzie spędzała ze swoją rodziną między innymi Święta Bożego Narodzenia. Stała ekspozycja mieszcząca się w tym imponującym budynku i obejmująca kilka pokoi (salon, gabinet, garderoba, sypialnia) pozwala poznać nieco bliżej gust cesarzowej.

Więcej informacji: https://kiralyikastely.hu/royal-palace-of-godollo.html

 

 

 

 

 

Pałac Esterházych w Tata

Nieco dalej, 70 kilometrów i 50 minut jazdy od Budapesztu, znajduje się przywrócony do dawnej świetności późnobarokowy pałac Esterházych, położony nad brzegiem jeziora Öreg w miejscowości Tata. Odrestaurowane w 2020 r. autentyczne wnętrza posiadłości prezentują dawną architekturę i ożywiają czasy, kiedy to  członkowie rodziny Esterházych przechadzali się korytarzami budynku. 

 

 

Pałac był miejscem wielu ważnych wydarzeń dyplomatycznych, takich jak traktat pokojowy Schönbrunn podpisany przez Napoleona Bonaparte. Duch tamtej epoki wciąż żyje w jego murach. Wystawa, zatytułowana „Wyspa wolności”, ukazuje codzienne życie i międzynarodowe znaczenie rodziny Esterházych, a jej interaktywne elementy zabierają zwiedzających w podróż za kulisy historii.

Więcej informacji: https://tataikastely.hu/en/main-page/

 

 

 

 

Rezydencja Festeticsów w Dég

Inna szlachecka węgierska rodzina, rodzina Festeticsów, została z czasem jednym z największych właścicieli ziemskich w Kraju Zadunajskim w XVIII w. Rezydencja Festeticsów w Dég, położona o godzinę jazdy samochodem od Budapesztu, to jeden z najwcześniejszych neoklasycystycznych pałaców na Węgrzech.

 

 

Okalający ją park jest największym ogrodem w stylu angielskim na Węgrzech, rozmiarem równającym się z nowojorskim Central Parkiem. Znajdują się w nim prastare drzewa, botaniczne unikaty, jest też często wybierany jako plan filmowy. Okoliczne strumienie zostały spiętrzone, aby utworzyć długie na 2 kilometry jezioro, wijące się po parku. To znakomite miejsce na spacer, który może tu trwać nawet kilka godzin.  Rezydencja ta została wybudowana w latach 1810-1815 jako jeden z pierwszych węgierskich pałaców neoklasycystycznych na polecenie Antala Festeticsa, cesarsko-królewskiego szambelana. Pałac posłużył za wzór dla przyszłego Muzeum Narodowego i wielu innych budynków na Węgrzech. Znany jest również jako tajny ośrodek wolnomularzy na Węgrzech, jako że przez ponad sto lat znajdowały się w nim sekretne masońskie archiwa, a zleceniodawca jego budowy, Antal Festetics, sam był wolnomularzem. Umieszczona na parterze wystawa prezentuje wszechstronne zainteresowania rodziny Festeticsów, ich styl życia, sposób spędzania wakacji, życie codzienne i rolę, jaką odegrali w historii, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów samego pałacu. Położone na piętrze pokoje prezentują początki węgierskiego ruchu wolnomularskiego i jego powiązania z Festeticsami i Dég, bazując na autentycznych źródłach i artefaktach.

Więcej informacji: https://degikastely.hu/en/main-page/

 

 

Zamek Pipo Ozorai

Porośnięty dzikim winem dziedziniec, naturalnej wielkości posągi jeźdźców, bogato zdobiona sala tronowa, renesansowa kuchnia i kolekcja broni: oto, co czeka na turystów w zamku Pipo Ozorai. Pipo z Ozory (Filippo Scolari) był zręcznym urzędnikiem pochodzącym z florenckiej klasy średniej. Jego umiejętności zachwyciły Zygmunta, króla Węgier. Młody człowiek okazał się utalentowanym wojskowym przywódcą, powierzono mu więc obronę południowej granicy zagrożonej przez częste najazdy Imperium Osmańskiego. W 1416 r. zezwolono mu na wybudowanie fortecy lub zamku w Ozorze. Potężnym wysiłkiem strome wzgórze zostało przekształcone w liczący kilka poziomów olśniewający zamek otoczony twierdzą na planie kwadratu, z okrągłymi wieżami w rogach. Surowo wyglądający budynek różnił się od innych węgierskich zamków ze względu na swój rozkład, majestatyczny wygląd i przytulny charakter.

 

 

Niedawno odrestaurowany renesansowy zamek oferuje ciekawe programy i doświadczenia o każdej porze roku. Zwiedzający mogą przechadzać się po wewnętrznym dziedzińcu i zabytkowych pokojach położonych na piętrze, gdzie zobaczyć można sypialnię żony Pipa, bogato zdobioną salę tronową, renesansową jadalnię i dekoracyjną zamkową kaplicę. Wizyta w tym miejscu przeniesie Cię do czasów rycerzy i możnowładców. Na gości czeka nie tylko wystawa, prezentująca renesansowe wnętrza, ale również pięć pokoi, które można wynająć, aby spędzić kilka dni w wiekowych murach zamku w Ozorze.

Więcej informacji: https://nof.hu/en/ozora-pipo-palace/

 

 

 

Pałac Károlyich

Na północno-wschodniej granicy Węgier, niedaleko winiarskiego regionu Tokaj, leży pałac Károlyich, duma Füzérradvány. Charakterystyczna ośmiokątna wieża pałacu wyróżnia go spośród innych tego typu budowli na Węgrzech. Pałac, otoczony lasami Füzérradvány, zachował atmosferę swoich czasów. 

 

 

Pokoje przywołujące dawną świetność prezentują autentyczne wnętrza w stylu włoskiego renesansu. Rozległy pałacowy park tchnie szczególną atmosferą, a odnowiony historyczny ogród zadziwia zwiedzających swoimi promenadami, strumieniami, mostkami, stawami, sosnami, rozłożystymi lipami, majestatycznymi tulipanowcami i okazałymi dębami. Po parku można przechadzać się godzinami nie trafiając dwa razy na tę samą ścieżkę.

Więcej informacji: https://fuzerradvanyikastely.hu/en/main-page/

 

 

Narodowy Program Ochrony Dziedzictwa na Węgrzech obejmuje renowację 30 budynków, w tym 17 zamków i 12 fortec. Budynki są odrestaurowywane zgodnie z ich autentycznym charakterem, ożywiając historię dla tych, którzy szukają kulturalnej rozrywki połączonej z eksperymentalnymi wystawami, atrakcyjnymi programami, kawiarniami i muzealnymi sklepami. Od 2022 r. odnowiono i otwarto dla publiczności już 50 budynków. Dzięki programowi, odwiedzający mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat ważnych okresów węgierskiej i europejskiej historii.

Dzięki nowoczesnej technologii, takiej jak interaktywne wystawy i instalacje, wizyta w zamkach i pałacach staje się jeszcze bardziej ekscytująca. Zbiory opowiadają historię rodzin, które je zbudowały – Grassalkovichów, Esterházych lub Festeticsów. Spotkasz tam słynnych możnowładców w postaci wirtualnej, poznasz ich bliżej dzięki wystawom lub odwiedzając ich sypialnie, kuchnie i korytarze, którymi niegdyś chadzali. Doświadczysz oblężeń i spokoju życia codziennego w pełnej chwały przeszłości. W otwartych na nowo pałacach, otaczających je ogrodach i parkach, turyści poczują się jak u siebie.

Więcej informacji na temat węgierskich zamków i pałaców: https://nof.hu/en/

 

informacja prasowa: https://visithungary.com/

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com