Węgierski raj dla obserwatorów ptaków odsłania swoje piękno

Węgierski raj dla obserwatorów ptaków odsłania swoje piękno

Węgierski raj dla obserwatorów ptaków odsłania swoje piękno. Zanurz się w naturze, odkrywając 300 unikalnych gatunków ptaków.

  Węgry posiadają 10 parków narodowych i tym samym są domem dla około 400 gatunków ptaków, które tutaj żyją, lęgną się lub zimują, oferując bogactwo różnorodności dzikiej przyrody, której można doświadczyć przez cały rok. Kraj ten oferuje także piękne lasy z trasami turystycznymi, gdzie odwiedzający mogą spotkać unikalne gatunki ptaków, takie jak bielik i myszołów. Jeśli szukasz inspiracji, aby nawiązać kontakt z naturą i naładować baterie, to pozwól, że oprowadzimy Cię po najlepszych miejscach na Węgrzech!

 

 

Wśród najbardziej charakterystycznych gatunków zamieszkujących kraj znajdują się żołny, z bardzo kolorowym upierzeniem oraz elegancki bocian biały, symbolizujący płodność i dostatek. Węgry są popularnym miejscem wśród ptaków migrujących, a jednym z najbardziej spektakularnych zjawisk jest gromadzenie się żurawi na Hortobágy, gdy temperatura zaczyna spadać. Węgry są również domem dla dudka, który trzykrotnie został wybrany na ptaka roku przez Węgierskie Towarzystwo Ornitologiczne i Ochrony Przyrody.

 

Budapeszt

Oprócz wielu atrakcji wartych odwiedzenia, Budapeszt oferuje również doskonałe możliwości obserwacji ptaków dzięki swoim rozległym, prawie 100-hektarowym parkom. Park Miejski (Városliget), Wyspa Małgorzaty oraz wzgórze Normafa są doskonałymi do tego miejscami. Wyspa Małgorzaty oferuje wiele atrakcji, w tym romantyczne alejki, średniowieczne ruiny, małe zoo, fontannę muzyczną, wieżę wodną oraz baseny. Cała wyspa emanuje relaksującą atmosferą. Wśród starych drzew, parków i nad brzegiem Dunaju, można spotkać wiele gatunków ptaków, co czyni to miejsce idealnym do ich obserwacji, szczególnie dla tych, którzy nie mają czasu opuścić stolicy.

 

 

Migracje dzikich gęsi są na Węgrzech zjawiskiem wyjątkowym i spektakularnym. Jedna z najbardziej spektakularnych i fotogenicznych lokalizacji, Jezioro Öreg w pobliżu miejscowości Tata, jest oddalone zaledwie 50 minut drogi od Budapesztu. W środku miasta, nad brzegiem jeziora, znajduje się zamek wodny. 

 

Park Narodowy Hortobágy 

Hortobágy z jeziorem Cisa to kolejne popularne miejsce do obserwacji ptaków na Węgrzech. Spośród czterystu gatunków ptaków odnotowanych na Węgrzech zaobserwowano ich tutaj ponad 340. Łąki i tereny podmokłe Hortobágy oferują doskonałe siedliska na przykład dla dropia wielkiego, kulona, żwirowca łąkowego, kobczyka i ponad trzystu innych gatunków. Jesienią żurawie docierają do Hortobágy i rozpoczynają najbardziej atrakcyjne wydarzenie przyrodnicze w sezonie, migrację żurawi, która jest obowiązkowym punktem programu dla wszystkich miłośników ptaków.

 

 

Żuraw jest symbolem Parku Narodowego Hortobágy i jednym z najcenniejszych walorów przyrodniczych tego regionu. Od drugiej połowy września do początku listopada Dyrekcja Parku Narodowego Hortobágy organizuje wieczorne wycieczki, podczas których można zobaczyć codzienny ruch dziesiątek tysięcy żurawi. Hortobágy to także miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Więcej informacji tutaj.

 

Jezioro Cisa

Jezioro Cisa to wyjątkowe miejsce, gdzie natura i krajobrazy wodne łączą się w sposób, którego nie można znaleźć nigdzie indziej w Europie Środkowej. To idealny cel na niezapomnianą wyprawę wśród dzikiej przyrody Węgier. Odwiedzający mogą eksplorować ukryte skarby jeziora, obserwując bogate życie dzikiej przyrody, w tym liczne gatunki ptaków, szczególnie podczas spływów kajakowych.

 

 

Jezioro Cisa jest także znane ze swoich unikalnych punktów widokowych, do których można dostać się wyłącznie łodzią. Punkt widokowy Bölömbika został wyróżniony jako najlepszy punkt widokowy Węgier w 2021 roku. Oprócz niego, są jeszcze trzy inne punkty widokowe, każdy nazwany na cześć chronionego gatunku ptaka, który można obserwować w ich pobliżu. Jezioro Cisa to prawdziwy raj dla miłośników przyrody, oferujący niezapomniane doświadczenia z obserwacji dzikiej fauny i flory w jej najczystszej postaci.

Więcej informacji znajdziesz tutaj 

 

 

Park Narodowy Kiskunság

Park Narodowy Kiskunság jest siedliskiem podobnym do Hortobágy (łąki, tereny podmokłe), ale znajduje się znacznie bliżej Budapesztu. Podobnie jak w Hortobágy można tu zobaczyć dropa wielkiego, kulika, raróga, orła bielika i kilka innych gatunków. W regionie szczególnie popularne wśród miłośników ptaków są puszta i stawy rybne w pobliżu Apaj. Park Narodowy Kiskunság organizuje kilka programów sezonowych, takich jak „Wędrówka gwiazd po parku narodowym” czy „Poranna wędrówka z obserwacją dropiów w Apajpuszta”.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

 

Park Narodowy Wyżyny Balatonu

Jeziora Balaton i Kis-Balaton (Mały Balaton) znajdują się regionie zwanym Kraj Zadunajki w zachodnich Węgrzech i można do nich dojechać samochodem lub pociągiem w około 2 godziny. Jezioro Balaton odgrywa jednak znaczącą rolę w przypadku ptaków migrujących, takich jak gęgawa, gęś białoczelna czy czernica. Każdego roku jesienią nad Balatonem odnotowuje się występowanie rzadkich ptaków wędrownych (np. rybitwa czubata). Kis-Balaton jest obszarem chronionym i podobnie jak jezioro Balaton, jest również ważnym miejscem postoju migrujących ptaków.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

 

Park Narodowy Fertő-Hanság 

Park Narodowy Fertő-Hanság na granicy austriacko-węgierskiej oferuje żądnym przygód turystom możliwość poznania dzikiej przyrody jeziora Fertő podczas kajakarstwa podczas 6-kilometrowej wycieczki z przewodnikiem. Trasa prowadzi kanałami wyciętymi w gęstej trzcinie jeziora do niemal nietkniętego świata, w którym na zwiedzających czekają liczne cuda. Wśród nich być może czapla biała, czapla purpurowa, fulica i różne gatunki kaczek.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

 

Weź udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej z Bence Máté

Jeśli chcesz wziąć udział w naprawdę wyjątkowej i profesjonalnej wycieczce ornitologicznej, zdecydowanie najlepszym wyborem będą wycieczki Bence Máté, światowej sławy i wielokrotnie nagradzanego fotografa dzikiej przyrody. Wycieczki polecane są szczególnie miłośnikom ptaków, którzy chcą robić wysokiej jakości zdjęcia w ich naturalnym środowisku. Zwiedzający mogą wybierać spośród kilku wycieczek w zależności od pory roku czy gatunku. 

Bence Máté’s photography hides.

 

Więcej informacji na temat obserwacji ptaków na Węgrzech wraz z mapami i rekomendacjami znajdziesz tutaj.

Zdjęcia/ Visit Hungary

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com