Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
euro 2021

 
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Watykan, Państwo Watykańskie
 
(wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano, łac. Status Civitatis Vaticanæ)


    Watykan, to najmniejsze państwo na świecie, enklawa na terenie Włoch, oficjalnie uznawana za państwo kościelne. Od 1377 roku z inicjatywy Grzegorza XI jest on oficjalną siedzibą papieży. Na to szczególne miasto-państwo składa się na otoczony murami zespół kościelno-pałacowy wraz ze słynną Bazyliką Św. Piotra oraz dodatkowo gmachy muzeów i galerii.


    Watykan leży w samym centrum Rzymu, wydzielony spośród miasta a jego odrębność podkreślają otaczające mury. Całkowita powierzchnia to zaledwie 0,44km2. Nie ma tu naturalnie żadnych wód śródlądowych i trudno też mówić o ukształtowaniu powierzchni, choć samo państwo rozciąga się na wzgórzu. Jest to po prostu wydzielony kawałek miasta z własnymi, głównie sakralnymi budynkami i Placem Św. Piotra..    Stolicą jest Watykan sam dla siebie, ale posiada wszelkie cechy typowego państwa czyli zarówno rząd, jak i finanse czy media. Głową państwa jest papież a szefem rządu - sekretarz stanu, którym z reguły jest jeden z kardynałów. Pod nieobecność papieża rolę głowy państwa pełni zastępujący go prezydent. Panuje tutaj monarchia elekcyjna. Watykan posiada też własną gospodarkę finansową. Dochody uzyskiwane są głównie z pielgrzymek gdyż miejsce to rocznie odwiedza około 7 mln wiernych i turystów. Poza tym opłaty z muzeów, rękodzieła i specjalnych okolicznościowych znaczków stanowią spory udział w budżecie. Kwoty te są inwestowane przynosząc państwu kolejne korzyści. Obywatele Watykanu to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice i Gwardia Szwajcarska. Oprócz tego do pracy przychodzi około 3000 osób mieszkających poza murami Watykanu (pracownicy poczty, radia, gazety, sklepów, dworca kolejowego i służby medycznej).


.


Historia

Nazwa państwa pochodzi od wzgórza na prawym brzegu Tybru, w zachodniej części Rzymu, gdzie była etruska osada zwana „Vatica" albo „Vaticum". Nazwą Watykan (Pola Watykańskie) określano płaski obszar między Tybrem oraz wzgórzami Janiculum i Monte Mario. Nazwę „Państwo Watykańskie" wymyślił Benito Mussolini, strona kościelna proponowała nazwę „Roma vaticana" (Rzym watykański) podczas negocjacji traktatu laterańskiego w 1929 roku.
Historia Wzgórza Watykańskiego sięga IV wieku, kiedy cesarz rzymski Konstantyn Wielki przekazał biskupom Rzymu Pałac Laterański. Państwo Kościelne, władane przez papieży, powstało później. Jego początek zgodnie z legendą związany miał być z tzw. donacją Konstantyna, sfałszowanym dokumentem, który rzekomo darował papieżom Rzym wraz z okolicami.
Początkowo siedzibą papieży nie był sam Watykan, lecz Lateran. Watykan był miejscem pielgrzymek do grobu św. Piotra. W pobliżu już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa zbudowano klasztory, przytułki i schroniska. Powstały też liczne kramy kupieckie obsługujące podróżujących. Pierwsze umocnienia obejmujące bazylikę św. Piotra i Mauzoleum Hadriana zostały zbudowane podczas pontyfikatu papieża Leona IV pod koniec IX wieku. Watykan stał się miejscem, gdzie papież mógł się schronić przed najeźdźcami. Przeniesienia siedziby papieskiej do Watykanu dokonałGrzegorz XI 17 stycznia 1377 po powrocie z Awinionu, kiedy zastał Pałac Laterański w ruinie. W połowie XV wieku papież Mikołaj V powiększył i upiększył budowle watykańskie, założył równieżBibliotekę Watykańską. Jego następcy kontynuowali rozbudowę Watykanu – Sykstus IV wzniósł Kaplicę Sykstyńską (1475-1483), Aleksander VI wybudował wieżę nad kaplicą (Torre del Borgia),Juliusz II natomiast zatrudnił Bramantego do zbudowania nowej Bazyliki św. Piotra.

Państwo to utrzymało się do 1870, kiedy to armia króla Włoch Wiktora Emanuela II włączyła je do nowo powstającego Królestwa Włoch. Papież nie pogodził się z podbojem Państwa Kościelnego i ogłosił się więźniem Watykanu. Dopiero w 1929 faszystowski rząd włoski Benito Mussoliniego i Stolica Apostolska podpisali tzw. traktaty laterańskie, kończące spór i gwarantujące istnienie państwa Watykańskiego w obrębie pałacu i ogrodów watykańskich.


PLAC ŚWIĘTEGO PIOTRA to najbardziej znane i rozpoznawane miejsce Watykanu o powierzchni kilometra kwadratowego, gdzie tłumy pielgrzymów tłoczą się na oczekiwanie Papieża. Został zaprojektowany w 1656 przez Berniniego jako prostopadły owal, który od strony zachodniej za pośrednictwem części w kształcie trapezu otwiera się na fasadę bazyliki, od strony wschodniej wychodzi na przebitą w latach 30. XX w. Via della Conciliazione.
Plac otoczony jest niezwykle harmonijną kolumnadą zaprojektowaną przez mistrza Berniniego. Olbrzymia, czterorzędowa kolumnada w porządku toskańskim, zwieńczona jest attyką, na której ustawiono posągi 140 świętych. Wśród nich, po lewej stronie, na wysokości fontanny, można znaleźć pomnik św. Jacka Odrowąża, dominikanina, jedynego świętego pochodzącego z Polski. Symbolika kolumnady ma związek zkontrreformacją i można się w niej dopatrywać wyciągniętych rąk Kościoła, pragnących ogarnąć wszystkich. 

Centralne miejsce placu zajmuje jeden z trzynastu egipskich obelisków w Rzymie, zdobiący dawniej cyrk Nerona. Wraz z podstawą i krzyżem obelisk mierzy 39,81 m wysokości. Wedle tradycji był świadkiem męczeńskiej śmierci św. Piotra i innych chrześcijan. Obelisk pochodzi z XIII w. p.n.e., w latach 37-41 sprowadził go do Rzymu cesarz Kaligula. W 1586 papież Sykstus V polecił przenieść go na obecne miejsce.


Plac świętego Piotra od strony zachodniej otwiera się na fasadę Bazyliki Św. Piotra. Bazylika jest największym i najważniejszym kościołem rzymskokatolickim na świecie zwieńczonym przepiękną kopułą projektu Michała Anioła. Powstała w IV wieku w miejscu męczeństwa i śmierci świętego Piotra. Wielokrotnie przebudowywana przez licznych artystów i za poleceniem kolejnych papieży. Zachwyca z zewnątrz ale po wejściu do jej środka można ulec jeszcze większemu zachwytowi widząc między innymi Pietę znakomitego Michała Anioła, pochodząca z XIII wieku statuę świętego Piotra, baldachim nad głównym ołtarzem autorstwa Berniniego wykorzystywany podczas mszy odprawianych przez Papieża. Wedle tradycji bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża – jego grób leży pod głównym ołtarzem. W bazylice i w jej podziemiach znajdują się także groby innych papieży, w tym Jana Pawła II.


.

 
Grób Jana Pawła IIMUZEA WATYKAŃSKIE: to nieopisany zbiór sztuki największych artystów światowych skupiony w ośmiu muzeach (między innymi Pinakoteka: kolekcja obrazów takich mistrzów jak Giotto, Leonardo da Vinci, Caravaggio i wielu innych; Muzeum Pio Clementino z eksponatami z okresu starożytności ze skarbami takimi jak Tors Belwederski czy grupa Laokoona; Muzeum Etruskie i Egipskie: eksponaty z wykopalisk pochodzących z Egiptu i południowej Etrurii). Kompleks muzeów obejmuje również liczne galerie, Stanze czyli sale ozdobione przepięknymi freskami między innymi Rafaella oraz z niczym nieporównywalną Kaplicę Sykstyńską.


 
Zwiedzanie warto zacząć od dobrej kawy. Na terenie Muzeum znajdziemy kilka kawiarni na zewnątrz oraz w środku
 


 
Widok na kopułę Bazyliki św Piotra z Muzeum Watykańskiego
 

Pinakoteka – muzeum powstałe podczas pontyfikatu Piusa VI. Gromadzi obrazy od wczesnego renesansu do XIX wieku. Można w niej zobaczyć dzieła takich mistrzów jak Giotto, Bellini, Leonardo da Vinci, Caravaggio, Domenichino, Guido Reni i wielu innych. W salach pinakoteki znajduje się także zbiór ikon bizantyjskich
 
 

Muzeum Pio-Clementino – zapoczątkowała kolekcja rzeźb antycznych zgromadzona przez Klemensa XIV i Piusa VI. Wśród greckich i rzymskich rzeźb najbardziej znane są: Apollo Belwederski, Grupa Laokoona i Tors Belwederski.
  
Galeria Map GeograficznychW Sali Sobieskiego eksponowany jest obraz Jana Matejki przedstawiający Jana III Sobieskiego po zwycięstwie pod Wiedniem.
 
 W jednej z sal muzealnych...specjalny otwór na obiektyw aparatuChoinka w muzeumZabytkowe schody
 

KAPLICA SYKSTYŃSKA: warto jest się tu wybrać rano, żeby uniknąć wielkich tłumów i wziąć ze sobą lornetkę, by dostrzec szczegóły zadziwiającego sklepienia udekorowane freskami wykonanymi przez Michała Anioła (w samym centrum sklepienia znajduje się słynny fresk przedstawiający palec boży stwarzający człowieka). Żeby przygotować się na wstrząs kolorów i kunsztu polecam wirtualną wycieczkę po kaplicy, która dostępna jest na stronie muzeów watykańskich.
Spacer 3D: http://www.vatican.va/various/cappelle/sistina_vr/

ZAMEK ŚWIĘTEGO ANIOŁA: zamek połączony jest z Watykanem korytarzem o bardzo grubych murach, które stanowiły miejsce schronienia dla papieży w ciężkich dla nich czasach. Na szczycie budynku znajduje się Archanioł Michał, który objawił się papieżowi Grzegorzowi I (przepowiedział mu koniec szalejącej w mieście epidemii dżumy). Do zamku prowadzi Most świętego Anioła, który ozdobiony jest 10 rzeźbami aniołów wykonanych przez Berniniego i jego uczniów. Warto jest wejść na taras zamku, by podziwiać przepiękną panoramę miasta i Bazyliki Św. Piotra. Zwłaszcza przed zachodem słońca.
OGRODY WATYKANU: to miejsce odpoczynku papieży, z którego podziwiać można kopułę Bazyliki. Przepiękna roślinność z różnych zakątków świata, liczne fontanny, pomniki, rzeźby, kościółki, kaplice, groty, dom letni i fragment leśny zajmujący około 2 hektary. Do ogrodów można wejść codziennie za wyjątkiem środy i świąt.Bilet umożliwiający zwiedzanie ogrodów oraz muzeów watykańskich (około 2 godziny) wynosi 31€ (ulgowy 24€).Boże Narodzenie

Obchody jednych z najważniejszych świąt kościoła katolickiego – Bożego Narodzenia na Watykanie otwiera zawsze pasterka. Uroczystość celebrowana jest we wnętrzach bazyliki św. Piotra, a przewodniczy jej sam papież. Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przez papieża Jana Pawła II, w dzień Wigilii papież zapala świecę w oknie Pałacu Apostolskiego. W południe pierwszego dnia świąt z balkonu bazyliki watykańskiej papież wygłasza orędzie świąteczne i udziela błogosławieństwa miastu i światu. 


W Watykanie święta Bożego Narodzenia dają o sobie znać już wcześnie. Mniej więcej miesiąc przed świętami w Watykanie rozpoczyna się budowanie szopki. Robotnicy wygradzają sobie teren koło obelisku, stawiają rusztowania i pieczołowicie osłaniają je przed wzrokiem ciekawskich.

 


Choinka i żłóbek, które stanęły w tym roku na placu św. Piotra to drzewo przywiezione z południowowłoskiego regionu Kalabria, a szopka pochodzi z Werony. Ponad 25-metrowa jodła przetransportowano do Watykanu już 4 grudnia, a światełka zabłysnęły na niej 19 grudnia. Tego samego dnia została też odsłonięta szopka, w której wykorzystano scenografię do opery "Napój miłosny" Gaetano Donizettiego, wystawionej w werońskiej Arenie.


podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

Underground in Europe

Underground in Europe explore maps

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata

najwyższe drzewa świata

najdłuższe mosty świata

najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 412 gości oraz 0 użytkowników.