Prehistoryczny las wawrzynowy na Maderze

Prehistoryczny las wawrzynowy na Maderze

Las deszczowy na portugalskiej wyspie Madera

 Las deszczowy a dokładnie las wawrzynowy na Maderze, to relikt jaki występował w południowej Europie 15-40 milionów lat temu. To także jedno z wielu miejsc jakie należy zobaczyć na Maderze. Dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi na tym niewielkim obszarze, przez większość dni w roku pada deszcz i panuje tutaj duża wilgotność.

 

las wawrzynowy na Maderze 9

 

Szlak rozpoczyna się w punkcie widokowym Portela, gdzie można podziwiać piękno miasteczek Porto da Cruz i Faial, w pobliżu imponującej skały Penha dÁguia. Spacer wiedzie leśną drogą Serra das Funduras, aż do pięknego lasu Laurisilva. Po drodze przez ten las wędrowcy mogą podziwiać niezwykłe piękno endemicznej flory i fauny Madery. Zieleń drzew i roślinność, wszechobecny śpiew ptaków i całe otoczenie sprawiają, że ten spacer jest prawie magiczny i nierealny. Bliski kontakt z wyjątkową przyrodą i miejsca odpowiednie do zrobienia wyjątkowych zdjęć. Do wyboru jest kilka szlaków o różnej długości, od kilku do kilkunastu kilometrów. 

 

las wawrzynowy na Maderze 13

 

Początek szlaku Vereda das Funduras (PR5) i widok na zatokę. Do wyboru jest kilka szlaków o różnej długości. Każdy z nich opisany jest bardzo dokładnie, z podaniem odległości, sumy podejść i zejść a także wiele informacji praktycznych o tym co nas czeka na trasie. http://walkmeguide.com/en/madeira/trail/19/vereda-das-funduras-pr5/   Do Santo Da Serra skąd się rozpoczyna i kończy szlak, dojechać można komunikacją lokalną, autobus nr 20 oraz 53 https://www.sam.pt/20.html 

 

las wawrzynowy na Maderze 15

 

 Las Laurisilva, obfita roślinność czy słynne levady. To nie jest codzienny widok w Europie. To możemy zobaczyć tylko tutaj, będąc jednocześnie tak blisko cywilizacji.

 

las wawrzynowy na Maderze 18

 

 Na części terenu parku poprowadzone są drogi. Dzięki nim można zwiedzić tą część wyspy samochodami terenowymi. 

 

las wawrzynowy na Maderze 21

 

 Piesza wędrówka daje nam jednak bliski kontakt z przyrodą i pełna swobodę, a to ma duże znaczenie przy fotografowaniu. W domu tego nie mamy :-)

 

las wawrzynowy na Maderze 22

 

las wawrzynowy na Maderze 23

 

Przejście tunelem przez wzgórze, wzdłuż kanału odprowadzającego wody opadowe, czyli słynne levady.

 

las wawrzynowy na Maderze 26

 

las wawrzynowy na Maderze 28

 

Szlak jest dosyć dobrze oznakowany i łatwo dostępny. Jednak ze względu na dużą wilgotność, należy pamiętać o odpowiednich butach i kurtce przeciwdeszczowej.

 

las wawrzynowy na Maderze 32

 

las wawrzynowy na Maderze 33

 

 Na przeciwległym krańcu wyspy mamy kolejne wyjątkowe miejsce. Jest to Posto Florestal Fanal. nie można pominąć tego miejsca. Skupisko fantastycznych drzew niczym z filmu fantasy... Warto przejść się wyznaczoną trasę oraz nieco dalej fantazyjnie wyżłobionym wąwozem. Warto przespacerować się między najstarszymi na wyspie wawrzynowcami.

 

las wawrzynowy na Maderze 3

 

las wawrzynowy na Maderze 4

 

las wawrzynowy na Maderze 5

 

las wawrzynowy na Maderze 6

 

las wawrzynowy na Maderze 7

 

las wawrzynowy na Maderze 8

 

 Madera to wyspa wulkaniczna, ale to piękna i bardzo różnorodna kraina, zaskakująca na każdym kroku.

 

opracowanie & foto

Albin Marciniak
 
Fotoreporter East News
 

 

Więcej informacji na temat innych pięknych wysp Europy można znaleźć w tym artykule.

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com