Kosowo - piękno bałkańskiego krajobrazu

Kosowo - piękno bałkańskiego krajobrazu

Kosowo jest miejscem wartym odwiedzenia, oferującym unikalne doświadczenia i piękno bałkańskiego krajobrazu.

 

 

Kosowo, państwo z głęboko zakorzenioną historią konfliktów, stało się jednym z moich przystanków na bałkańskiej mapie. Ślady tragicznej wojennej przeszłości widoczne są po dziś dzień, a niejednokrotnie obecność wojsk KFOR przypomina o krwawych wydarzeniach. Pomimo trudnej sytuacji politycznej, uważam, że Kosowo jest bezpiecznym miejscem dla turystów, a jego mieszkańcy cenią sobie bezpieczeństwo obcokrajowców.

 

 

Kosowska historia rozpoczyna się w czasach starożytnych, z pierwszymi śladami osadnictwa datującymi się na okres brązu. Ilirowie stworzyli pierwsze duże królestwo, obejmujące obszar dzisiejszego Kosowa i znaczne części dawnej Jugosławii. Wkrótce jednak Cesarstwo Rzymskie i inne potęgi wpłynęły na ten obszar, a Serbia jako państwo zaczęła kształtować się dopiero w XII wieku.

 

 

Rozkwit państwa serbskiego przerwała inwazja osmańska po bitwie na Kosowym Polu w 1389 roku. Pomimo sporadycznej kontroli Serbii nad Kosowem do 1455 roku, obszar ten był pod panowaniem Imperium Osmańskiego aż do I wojny bałkańskiej. W wyniku tych wydarzeń Kosowo zostało włączone do Królestwa SHS, a później znalazło się pod kontrolą Wielkiej Albanii podczas II wojny światowej.

 

 

Po wojnie władzę przejęły komunistyczne władze Josipa Broz Tity, a Kosowo zyskało autonomię w ramach Serbii. Kolejne dekady przyniosły zmiany, a upadek Socjalistycznej Republiki Federalnej Jugosławii w latach 90. poprzedziły wojny domowe w regionie. Kosowo ogarnął chaos, ale obecnie stara się odbudować po traumie minionych lat.

 

 

Jeśli chodzi o krajobrazy, większość Kosowa to górzysty teren z pięknymi kotlinami, takimi jak Metohija i Kosowe Pole. Góry Szar, Góry Przeklęte czy Kopaonik to imponujące pasma, a każdy miłośnik fotografii górskiej powinien odwiedzić te miejsca.

 

 

Podróżując po Kosowie, niestety, można napotkać problemy środowiskowe, takie jak brak szacunku dla przyrody. Śmieci przy drogach i bezdomne psy to zjawiska powszechne, co z pewnością może zaskoczyć. Ruch drogowy w miastach jest także chaotyczny, wymagając ostrożności na skrzyżowaniach i rondach. Dlatego podróż własnym autem może być wyzwaniem.

Mimo tych minusów, Kosowo jest miejscem wartym odwiedzenia, oferującym unikalne doświadczenia i piękno bałkańskiego krajobrazu.

 

 

opracowanie & foto

Wiktor Baron FOTOGRAFIA

baronphotography.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]