Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter
 
MIEJSCA WYJĄTKOWE     MIASTA     GÓRY     WODA     PODZIEMIA     ZAMKI I PAŁACE     ZABYTKI SAKRALNE     PAROWOZOWNIE      SKANSENY    MUZEA     FORTY I TWIERDZE     EUROPA     ŚWIAT   KONKURSY     WSPIERAMY     CIEKAWOSTKI     MEDIA     NEWSY     REKLAMA
 
 
konkurs strona baner

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Klub Podróżników Śródziemie poleca

Podziemne Tajemnice Polski

Skansen Górniczy Królowa Luiza

alt


Dla lepszego poznania podziemi w Polsce polecamy najnowszą mapęSkansen składa się z dwóch cześci:
naziemnej wokół dawnego szybu "CARNALL"  - ul. Wolności 410
podziemnej wokół nieistniejącego już szybu "WILHELMINA"   ul.Sienkiewicza 43
Część naziemna
 
Wokół dawnego szybu "Carnall" położone są budynki maszynowni, nadszybia, rozdzielni elektrycznej. Odwiedzający to miejsce mają okazje zobaczyć urządzenia szybowe i łączności sygnalizacyjnej, ekspozycje zawiesi klatkowych, warsztat szybowy, oddziałową stację ratownictwa górniczego, a także wnętrza rozdzielni elektrycznej 6 KV.\
 
alt

Najcenniejszym zabytkiem w Skansenie jest unikatowa  parowa maszyna wyciągowa o mocy 2 tys. KM wyprodukowana w 1915 roku w Eisenhütte Prinz Rudolfh w Dülmen w Niemczech, która do 1990 roku obsługiwała szyb "Carnall" o głębokości 503 m. Nośnikiem liny wyciągowej jest koło pędne rodzaju Koepe o średnicy 6 m z tarczą cierną wyłożoną drewnem i skórą o wysokości obrzeża 20 cm. Maszyna wyposażona jest w hamulec manewrowy na parę i bezpieczeństwa na ciężar, a ponadto posiada wskaźnik głębokości z 1928 roku i tachometr samopiszący z 1915 roku. Maszyna składająca się z dwóch cylindrów o średnicy 95,5 cm opuszczała klatki wyciągowe z prędkością około 10 m/s przy ciśnieniu pary 12-8 atm. Obecnie maszyna nie wyciąga urobku, ale turyści podziwiać mogą pracę tłoków wysuwających się z dwóch wielkich cylindrów oraz ruch potężnego koła pędnego.
 
alt
 
W sąsiednim  budynku nadszybia z wieżą wyciągową eksponowane są: urządzenia szybowe, czynny system łączności, warsztat szybowy, oddziałowa stacja ratownicza, różnego rodzaju liny wyciągowe i wyposażenie klatek szybowych. Z wierzchołka stalowej, nitowanej wieży wyciągowej o wysokości 30 m podziwiać można przemysłową panoramę Górnego Śląska. W rozdzielni zachowały się między innymi amperomierze, woltomierze i wyłączniki olejowe z początku XX wieku. Na uwagę zasługują również kompresorownia, warsztat elektryczny, budynek wentylatora, akumulatorownia, maszynownia dawnego szybu "Prinz Schönaich", łaźnia łańcuszkowa i cechownia, powstałe w drugiej połowie XIX i początkach XX wieku. 

Na terenie Skansenu znajdują się także zabytki pozyskane ze zlikwidowanych kopalń, z których najcenniejsze to: jedyna zachowana w Polsce bębnowa maszyna wyciągowa z podwójnym rozprężaniem pary z 1910 roku, unikatowy wentylator systemu Guibald z 1907 roku oraz rzeźba - fontanna z postaciami czterech muzykantów z orkiestry górniczej, pochodząca z lat 50-tych ubiegłego wieku. Obok zabytków techniki górniczej, polecamy zwiedzającym kolekcję zabytkowych samochodów i motocykli prezentowaną przez  Koło Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Śląskiego, które znajduje się w budynku dawnej kompresorowni. Obecnie w części naziemnej Skansenu, turyści mogą także podziwiać  kolekcję pojazdów militarnych takich jak SCOTY, BRDM, WYRZUTNIĘ RAKIET, CIĘŻARÓWKI, WOZY ŁĄCZNOŚCIOWE należące do Zabrzańskiej Grupy Płetwonurków "DELFINY". Teren Skansenu bywa miejscem wielu niecodziennych działań kulturalnych , takich jak: koncerty, spektakle teatralne, wystawy, happeningi, czy rajdy zabytkowych pojazdów.
 
alt
 
alt

Część podziemna
 
Po zapoznaniu się z naziemną częścią Skansenu, można zejść sztolnią w rejonie dawnego szybu "Wilhelmina" w podziemne chodniki kopalni o łącznej długości 1,5km i głębokości do 35m. Przechodząc wyrobiskami z początku XIX wieku i współczesnymi, zlokalizowanymi na różnych poziomach połączonych pochylniami, śledzimy rozwój techniki urabiania węgla na przykładzie filara zabierkowego, ściany wrębiarkowej z obudową cierną, ściany kombajnowej z obudową hydrauliczną oraz dwóch ścian zmechanizowanych
 
alt
 
Niezapomnianych wrażeń dostarcza uczestnictwo w pokazie pracy zabytkowego kombajnu jednobębnowego z lat 50-tych XX wieku oraz współczesnego kombajnu chodnikowego, ścianowego i struga. Ponadto można obejrzeć czynną magistralę odstawy urobku, czyli urządzenia dzięki którym węgiel transportowany jest od ściany do wozów, a także zróżnicowany tabor transportu podziemnego.
 
alt
 

Zwiedzanie kończy przejazd górniczą kolejką "Karlik" na trasie o dłg. 0,5km.

Długość trasy, warunki i czas zwiedzania
  • Rejon szybu "CARNALL"- część naziemna: pokaz pracy unikatowej parowej maszyny wyciągowej (maszyna dostępna dla turystów niepełnosprawnych - możliwość wjechania windą) i zwiedzanie obiektów przyszybowych - czas zwiedzania ok. 1 godziny
  • Dojście lub dojazd do rejonu szybu "WILHELMINA" - część podziemna ok. 5 do 10 minut
  • Trasa podziemna 1,5 km, czas zwiedzania 1,5 - 2 godziny. Trasa oświetlona elektrycznie. Niedostępna dla turystów niepełnosprawnych (pochylnie, torowiska, schody)
  • Temperatura w podziemiach stała pomiędzy 10 - 14 stopni Celsjusza. Wilgotność 70 - 80%. Zalecane wygodne obuwie i cieplejsze okrycie. Turyści otrzymują fartuchy ochronne i kaski
  • Czas zwiedzania całego skansenu - ok. 3 godziny
Dodatkowe atrakcje i usługi
  • Na terenie Skansenu znajduje się Muzeum Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Śląskiego (możliwość wynajęcie zabytkowego pojazdu) czynne po uzgodnieniu z Prezesem Panem Stafanem Arendarczykiem tel. (32) 370 11 16
  • Programy specjalne (na zamówienie): spektakl teatralny - Spotkanie z legendarnym władcą podziemi Skarbnikiem
  • W podziemiach znajduje się Karczma "Guibald" serwująca tradycyjne potrawy śląskie, mozliwość zamówienia posiłków; kontakt z Panem Jerzym Adamowskim kom. 507 034 606; info na stronie www.karczmaguibald.pl
  • W Biurze Obsługi Ruchu Turystycznego - budynek zmiękczalni - sprzedaż pamiątek i wydawnictw. Możliwość zwiedzania Muzeum Górnictwa Węglowego i organizacji trasy wycieczkowej po Zabrzu i okolicy "Szlakiem zabytków techniki"

 

41-800 Zabrze, ul. Wolnosci 410
tel/fax (32) 370-11-27
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Część podziemna Skansenu, oraz Karczma "Guibald" znajdują się przy ulicy Sienkiewicza 43
 
Jak dojechać
Skansen położony jest w dzielnicy Zaborze przy głównej ulicy miasta ul. Wolności 410 za potężnym gmachem klubu MOSIR Zabrze (kiedyś KS "POGOŃ" Zabrze - (hala sportowa, hotel) odległość od centrum ok. 2 km. Dojazd z dworca PKP (plac dworcowy) i PKM (ul. Goethego) tramwajami nr 1,4,5,18,30,35 z ul. Wolności - 3 przystanki do Skansenu.

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

 

alt

 

alt

 

alt

 

 
alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

 

alt

 

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

Zakończono udrażnianie głównego odcinka Sztolni pomiędzy szybem „Carnall" przy ul. Wolności a wylotem przy ul. K. Miarki. Od tej pory możliwe jest swobodne przejście pod ziemią całej długości Sztolni od terenu dawnej kopalni „Królowa Luiza" aż do ścisłego centrum miasta.

Usuwanie mułu z tego odcinka prowadzono jednocześnie z obydwóch stron – brygady górnicze spotkały się na ok. 1 335 metrze Sztolni, a więc w okolicy skrzyżowania ulic Wolności i Pawliczka. Ostatnie ruchy łopatą wykonał Michał Maksalon, pracownik Muzeum Górnictwa Węglowego i jeden z eksploratorów Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej oraz Andrzej Kluba, górnik przodowy z konsorcjum firmowego Karbon sp. z o.o. i KPRGiBSz S.A., podmiotu odpowiedzialnego za udrożnienie tego odcinka Sztolni.

Udrożniony odcinek ma w przybliżeniu długość 2 160 metrów. Ten etap prac rozpoczął się pod koniec marca 2012 roku i był realizowany łącznie przez dwóch wykonawców. Ze Sztolni w ciągu 24 miesięcy wydobyto około 7 400 ton mułu. Piątkowe przebicie nie oznacza zakończenia podziemnych robót w Sztolni. Do udrożnienia są jeszcze dwa fragmenty nitki północnej i południowej oraz łączące je przecinki. Po wykonaniu robót udrożnieniowych rozpocznie się etap ich zabezpieczenia i przystosowania do ruchu turystycznego.

Pod koniec marca powinna zostać podpisana umowa na wykonanie zabezpieczenia chodnika 510, łączącego główny chodnik Sztolni z szybem „Wilhelmina". Chodnik 510 jest jedynym tego rodzaju wyrobiskiem, jakie zachowało się do naszych czasów. To pochodząca z II dekady XIX wieku tak zwana wytyczna pokładu, czyli chodnik poprowadzony po rozciągłości pokładu w całości w węglu. Po wykonaniu specjalnych robót zabezpieczających, mających na celu zachowanie oryginalnego wyglądu wyrobiska już wkrótce chodnikiem tym będą mogli spacerować turyści.

Mapa Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej z zaznaczonym postępem prac:

sztolnia-nazwy wyrobisk 2-01

http://kopalniaguido.pl/wiadomosci/115-czerwony/1150-glowna-kluczowa

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

 SERWIS POGODOWY

komunikaty GOPR, TOPR

 
komunikaty GOPR TOPR

 

 

 

mapy Tatr online

 

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
 
Rowery - wybierz na Ceneo.pl
 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
 
 
testy sprzętu outdoorowego
 
gmina Złoty Stok atrakcje
 

Polecamy

 
 
 
Bieganie - sprawdź opinie
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner

Obiekty UNESCO w Polsce

 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie
 

szczyty pasm górskich w Polsce

 
niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 
najwyższe drzewa świata
 
najdłuższe mosty świata
 
najdziwniejsze budynki świata
 
Telefony - sprawdź na Ceneo.pl
 

Turystyka - zobacz na Ceneo

Najtańsze noclegi na całym świecie - zaplanuj swoją podróż

Booking.com

Odwiedza nas 47 gości oraz 0 użytkowników.