Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika w Toruniu

Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika w Toruniu

Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika w Toruniu

Miejsce które każdy mianujący się podróżnikiem, odwiedzić powinien.


   Przekraczając próg kamieniczki nieopodal toruńskiej starówki, przenosimy się w świat marzeń. Wracamy do przeszłości gdy najpopularniejszym programem w TVP był legendarny "Pieprz i wanilia" Elżbiety Dzikowskiej i Tony`ego Halika.

 

Muzeum Podróżników im. Tonyego Halika w Toruniu
 

"Powiada się, że podróże kształcą – i to jest prawda. Przybliżają nam wiedzę z zakresu geografii, historii, etnografii, archeologii, religioznawstwa, filozofii, także ekonomii, polityki, innych dziedzin. Wzbogacają nas. Ale przede wszystkim uczą tolerancji, empatii i pokory, uświadamiając, że kiedy nasi przodkowie prowadzili jeszcze prymitywne życie - na odległych ziemiach Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej kwitły już wysoko rozwinięte cywilizacje. Zachęcam zatem do poznawania świata. Zacznijmy od Muzeum Podróżników."
Elżbieta Dzikowska
 
 

Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika, ul. Franciszkańska 9/11
Początki muzeum w roku 2003 to kamieniczka po byłym spichlerzu.
 
 
W środy wstęp jest bezpłatny.
http://www.muzeum.torun.pl
 
 


 
 
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, będące oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu, udostępniono zwiedzającym w 2003 roku w kamienicy przy ulicy Franciszkańskiej 9/11, a pobudził do jego powstania dar ponad 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich przekazany mieszkańcom Torunia w roku 1999 przez Elżbietę Dzikowską, znaną podróżniczkę i dziennikarkę. Ofiarowany zbiór artefaktów był plonem wielu wypraw po świecie, które odbyła Elżbieta Dzikowska ze swym mężem, Tonym Halikiem. Po śmierci Tony’ego Halika pamiątki podróżnicze trafiły do Torunia, jego rodzinnego miasta. Elżbieta Dzikowska każdego roku wspiera Muzeum cennymi darami w postaci eksponatów etnograficznych, przywożonych z różnych odległych stron świata. Z tej to przyczyny niewielka powierzchnia dotychczasowej ekspozycji muzealnej szybko okazała się niewystarczająca na cele wystawiennicze. Pozyskanie sąsiadującej kamienicy, przy ulicy Franciszkańskiej 9, stworzyło możliwość zaaranżowania rozbudowanej, nowoczesnej przestrzeni ekspozycyjnej. W przejętej zabytkowej kamienicy czynszowej z początku XX wieku przeprowadzono kompleksowe prace modernizacyjne i adaptacyjne na cele stale powiększającej się kolekcji pamiątek podróżniczych, jak również na potrzeby ekspozycji czasowych. W ramach modernizacji finansowanej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wykonano kompleksowy remont konserwatorski budynku, obejmujący m.in. elewacje, wnętrza, więźbę i pokrycie dachowe oraz stolarkę budowlaną. Kolejnym zamierzeniem było dobudowanie w tylnej części kamienicy nowoczesnego pawilonu wystaw czasowych.


 




Symbolem polskiego podróżnictwa XX wieku wciąż pozostaje dla wielu osób Elżbieta Dzikowska i Tony Halik, dlatego ich życie, dokonania oraz zebrane podczas wypraw kolekcje etnograficzne stały się kluczem pozwalającym na zaprezentowanie na wystawie prawdziwej pasji człowieka do poznawania świata.




Jedną z największych pasji podróżniczki i donatorki toruńskiego Muzeum jest gromadzenie biżuterii etnicznej, stąd ósma sala poświęcona została tym pięknym i oryginalnym ozdobom. Wiele eksponatów to przedmioty ze srebra, kamieni półszlachetnych i koralików. Jednak najbardziej interesujące są plemienne ozdoby wykonane z naturalnych surowców: kłów zwierzęcych, nasion, włókien roślinnych, muszli i kości.




 


Polecane muzea w Polsce

muzea




 


 





















































Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com