Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach zrzutka
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 Europejskie Centrum Solidarności
Gdańsk


 

Sercem nowej siedziby ECS jest wystawa stała, dedykowana historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Wystawa zajmuje powierzchnię blisko trzech tysięcy metrów kw. pierwszego i drugiego piętra.
Do prezentacji wykorzystane są tradycyjne metody ekspozycyjne, ale i najnowsze rozwiązania technologiczne. Zwiedzający obejrzą eksponaty historyczne, mają także dostęp do projekcji przestrzennych i elektronicznych, gdzie zgromadzone są fotografie, filmowe materiały archiwalne, dokumenty, mapy, biogramy, kalendaria, wycinki prasowe…NARODZINY SOLIDARNOŚCI
Zwiedzanie rozpoczniemy na pierwszym piętrze w sali poświęconej strajkom w Sierpniu 1980 roku. Znajdzie się tu m.in. suwnica, na której pracowała Anna Walentynowicz, a w kabinie maszyny będzie można obejrzeć wspomnienia inicjatorów strajku. Autentyczne obiekty stoczniowe zyskają nowe zastosowanie, stół barowy zamieni się na przykład w interaktywne stanowiska, gdzie przeglądać będzie można materiały historyczne. Ponad głowami zwiedzających na kaskach stoczniowców prezentowane będą archiwalne materiały filmowe.


SIŁA BEZSILNYCH
Zagrożenie i wszechogarniająca propaganda komunistyczna, oddadzą w tej sali realia życia w kraju demokracji ludowej i kulisy narodzin opozycji wobec totalitarnej władzy. 
Wykorzystane zostaną m.in. dokumenty operacyjne służb bezpieczeństwa oraz wspomnienia z Grudnia ’70. Salę zamknie inscenizacja pustego sklepu i tłumu ludzi stojących w kolejce, co było nieodłącznym elementem codzienności PRL.


SOLIDARNOŚĆ I NADZIEJA
W tej sali zwiedzający poczują powiew wolności, który przyniósł czas między Sierpniem ’80 a wprowadzeniem stanu wojennego, szesnaście miesięcy legalnej działalności pierwszego niezależnego związku zawodowego w zniewolonej części Europy. Drogę wyznaczy zwiedzającym biało-czerwony szlak, który w tafli sufitu odbije się w kształcie logo związku. Wnętrze wypełnione ludźmi przemieni się w ten sposób w żywe hasło Solidarność.


IM. JANA PAWŁA II
Choć sala znajduje się na I piętrze, to jest ostatnim etapem zwiedzania wystawy stałej.
To miejsce wyciszenia, refleksji i zadumy. Z okien rozpościera się widok na pomnik Poległych Stoczniowców 1970.


WOJNA ZE SPOŁECZEŃSTWEM
Zwężająca się przestrzeń zaprowadzi zwiedzających wprost do milicyjnego samochodu, a w głębi sali otrą się o tarcze zomowców. Pierwsza sala na drugim piętrze dedykowana będzie stanowi wojennemu. Odda nie tylko grozę tego czasu, ale i aktywność organizacji opozycyjnych, które zwoływały manifestacje, drukowały książki i ulotki, emitowały audycje radiowe i telewizyjne, podtrzymywały ducha oporu. Wyrazem międzynarodowego uznania dla Solidarności było uhonorowanie Lecha Wałęsy Pokojową Nagrodą Nobla.
DROGA DO DEMOKRACJI
Podsycające myśl o wolności przesłanie pielgrzymek Jana Pawła II, aktywne ruchy młodzieżowe, odważne dopominanie się przez obywateli legalizacji Solidarności oraz pogłębiający się kryzys gospodarczy, doprowadziły władzę do dialogu z opozycją przy Okrągłym Stole. Następujące po nich wybory czerwcowe wprowadziły Polskę na drogę przemian.


TRIUMF WOLNOŚCI
Zmiany zainicjowane w Polsce pociągnęły za sobą przeobrażenia w całym bloku wschodnim. Po upadku systemu komunistycznego, kraje Europy Środkowo-Wschodniej weszły na drogę demokracji. W konsekwencji rozpadu Związku Radzieckiego powstały nowe, niepodległe państwa.
W demokratycznym geście zwiedzający dołączyć będą mogli fragment swojego biletu do tysięcy innych, tworząc wiecznie żywy znak solidarności.
http://www.ecs.gda.pl/
zwiedzanie wystawy
październik–maj
poniedziałek–niedziela: 10–18bilet normalny 17 zł
bilet ulgowy 13 zł
bilet rodzinny (do 5 osób) 47 zł
bilet grupowy normalny (nie mniej niż 11 osób) 15 zł/os.
bilet grupowy ulgowy (nie mniej niż 11 osób) 11 zł/os.
w cenie biletu uwzględnione jest wypożyczenie audioprzewodnika
taras widokowy, 25 m nad ziemią, z jednej strony tereny stoczniowe, z drugiej panorama Gdańska. Wjazd windą z ogrodu zimowego.


sala audio - wizualnawystawa czasowa
termin | 6 maja – 15 września, godz. 10.00–20.00wstęp 8 maja – 15 września | w cenie biletu na wystawę stałą ECS lub 5 zł  bilet normalny i 2,5 zł  ulgowy


Eksponaty dotyczą losów Polaków, Niemców i żołnierzy radzieckich, a ich lwia część znajduje się w liczących już prawie 30 tysięcy obiektów zbiorach Muzeum II Wojny Światowej.
– Niekiedy eksponaty opowiadają historie konkretnych osób i miejsc, niekiedy są po prostu charakterystyczne dla swoich czasów – mówi prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. – Mamy nadzieję, że wystawa stanie się inspirującym bodźcem do refleksji nad złożonością wydarzeń i zjawisk historycznych towarzyszących końcowi wojny w tej części Europy.

Wystarczy przywołać: przedmioty z obozów koncentracyjnych, dzwon z okrętu „Wilhelm Gustloff”, zatopionego w styczniu 1945 roku, zniszczone niemieckie szyldy uliczne z Gdańska, mundury żołnierzy niemieckich, radzieckich i polskich, pamiątki po Antonim Pajdaku – jednym z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, porwanym przez Sowietów i skazanym w Moskwie w sfingowanym procesie, a także po gen. Aleksandrze Krzyżanowskim „Wilku” i Janinie Wasiłojć-Smoleńskiej „Jachnie” – żołnierzach Armii Krajowej represjonowanych przez władze komunistyczne. Na ekspozycję składają się również archiwalne fotografie dokumentujące wydarzenia związane z zakończeniem II wojny światowej.
Dobór obiektów ma oddać nie tylko polskie doświadczenie końca wojny, ale i ukazywać różne aspekty ówczesnej rzeczywistości, w tym przede wszystkim niejednoznaczność wyzwolenia: koniec niemieckiej okupacji przy jednoczesnym ustanowieniu dominacji radzieckiej. Szeroko uwzględniono również perspektywę społeczną: migrację ludności, codzienność, ubóstwo, a wreszcie odradzanie się życia.
Organizatorem wystawy jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

 SERWIS POGODOWY

komunikaty GOPR, TOPR

 
komunikaty GOPR TOPR

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 

 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 
testy sprzętu outdoorowego
 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
 

Polecamy

Obiekty UNESCO w Polsce

 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie
 

szczyty pasm górskich w Polsce

 
niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 
najwyższe drzewa świata
 
najdłuższe mosty świata
 
najdziwniejsze budynki świata
 

Turystyka - zobacz na Ceneo

Odwiedza nas 331 gości oraz 0 użytkowników.