Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Ponidzie

Szlaki Ponidzia – wokół Buska-Zdroju    Dzięki dużemu urozmaiceniu terenu, wspaniałym zabytkom i unikalnej przyrodzie, Ponidzie jest  regionem chętnie odwiedzanym przez turystów. Kraina ta oferuje szereg atrakcji tym, którzy  cenią  sobie aktywne spędzanie czasu, jak i tym, którzy szukają spokoju i wytchnienia. Kuracjusze, chcący  podreperować swoje zdrowie, udają się „do wód” na kuracje zdrowotne. Stolicą i największym  ośrodkiem turystycznym w regionie Ponidzia  jest Busko Zdrój – kurort znany już od niemal 200 lat.  Niegdyś zjeżdżały tu elity polityczne i artystyczne, dziś też chętnie odwiedzają je znane osoby i zwykli  śmiertelnicy.
Potencjał turystyczny pozwolił na to, by powstał projekt „Szlak Wokół Słońca”, nawiązujący do  wyjątkowo słonecznego klimatu Ponidzia, a w jego ramach  utworzono kilka szlaków tematycznych:  Szlak architektury, Szlak obrzędów i dziedzictwa kulturowego, Szlak fauny i flory, Szlak odnowy  biologicznej, Szlak produktu lokalnego, Szlak umiejętności. Buska Lokalna Grupa Działania  „Słoneczny  Lider” ( twórca szlaku)  wraz z partnerami przygotowała atrakcyjne katalogi  informacyjne
wzbogacone mapami. Można się zaopatrzyć w nie w punkcie informacji turystycznej w Busku -  Zdroju, w budynku Samorządowego Centrum Kultury na ul. Mickiewicza 22, po czym podążać po  atrakcjach Ponidzia wybranym szlakiem.
Trudno wymienić wszystkie atrakcje na „Szlaku Wokół Słońca”, bo jest ich naprawdę bardzo wiele.  Warto na pewno dać się zaprosić do „Chlebowej Izby” przy Parafii p.w.św. Brata Alberta w Busku -  Zdroju , gdzie w specjalnym piecu do wypiekania chleba kultywowana jest tradycja jego wypieku. W  każdy czwartek odbywają się warsztaty pieczenia podpłomyków dla mieszkańców i kuracjuszy wraz z  pogadankami  edukacyjnymi o tradycjach piekarnictwa prowadzonymi przez proboszcza parafii,  prałata ks. Marka.


W przepięknym Parku Zdrojowym centralne miejsce zajmuje zbudowane w klasycystycznym stylu  Sanatorium „Marconi”, ukończone w roku 1836 przez znanego włoskiego architekta Henryka  Marconiego. Kolumny, łuki  i antyczne rzeźby nadają mu splendoru. Wokół szum drzew i wody w  fontannie, kobierce kwiatów i starodrzew dający cień tworzą klimat do odpoczynku, a pełna gama  zabiegów dostępnych w uzdrowisku służy poprawie zdrowia i regeneracji sił.
Kaplica św . Anny w Parku Zdrojowym w Busku - Zdroju, pochodząca z 1884 roku konkuruje urodą z kościółkiem św. Leonarda wybudowanym w  XVII wieku na zachodnim skraju starego Buska. To  prawdziwa perełka architektury drewnianej, z cennym późnobarokowym wnętrzem, otoczona równie  zabytkowym cmentarzem. W okolicach zwiedzamy kolejne zabytkowe obiekty sakralne, wśród nich   drewniane cacko: pochodzący z końca XII wieku kościółek św. Stanisława w Chotelku Zielonym.
Kulinarne uroki Ponidzia odkryjemy w Piwniczce „Pod Kogutem” w Pęczelicach, w gospodarstwie  agroturystycznym Państwa Galosów,  gdzie można spróbować regionalnego czereśniowego „Wina  spod Kapturowej Góry”. Do wina doskonale pasują serki tzw. buncoki strzałkowskie ze Strzałkowa z  Gospodarstwa Mleczarskiego Państwa Teresy i Piotra Łukasików, wyrabiane z różnymi dodatkami,  takimi jak zioła, papryka czy czosnek  niedźwiedzi. Oba te miejsca są wpisane na Szlak Kulinarny Ponidzia, wiodący przez obiekty gastronomiczne z kuchnią regionalną oraz lokalnych producentów  żywności.


Miejscowość Szaniec jest interesująca ze względu na ruiny renesansowego dworu, zbudowanego z  kamienia łupanego prawdopodobnie w latach 1580 – 1609 na jeszcze starszych fundamentach  gotyckiej budowli. W centrum wsi znajduje się kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii  Panny  z 1499 roku. W ostatnich latach przez przypadek znaleziono na strychu kościoła 400-letnią  figurę Matki Bożej z dzieciątkiem, oryginalne dokumenty i przedmioty liturgiczne sprzed wieków. Te cenne eksponaty znajdą swoje miejsce w tworzonym właśnie muzeum w Wiejskim Domu Kultury w  Szańcu.


Aktywne spędzanie czasu zapewnia gościom Ośrodek Jazdy Konnej i Hipoterapii „Hipoland” na  obrzeżach Buska- Zdroju,  a tu oprócz jazdy konnej można skorzystać z przejażdżki  konnym wozem  turystycznym. Trasa prowadzi przez tereny występowania form krasu gipsowego , gdzie w  zapadliskach ginęły kiedyś zwierzęta i ludzie, a nawet wozy konne, co uważano za karę boską. Do dziś  te miejsca noszą nazwę „karaboski” – a wokół nich powstał rezerwat przyrody i stanowiska geologiczne.
Ciekawe miejsca, w których poznamy tradycyjne rzemiosła i spotkamy ciekawych artystów,  rozpoczyna pracownia Pana Michała Imosy w Nowym Folwarku koło Buska-Zdroju. Niepełnosprawny  artysta, dziennikarz i poeta - osobowość niebanalna,  z kapitalnym poczuciem humoru -  ma prywatną  galerię sztuki znaną jako „ Imosowa Pecyna”. Tu można podziwiać dzieła jego autorstwa,  jedyne w  swoim rodzaju "portrety w chomątach" i wysłuchać arcyciekawych opowieści o portretowanych ludziach. Pan Michał jest autorem komiksu o Koziołku Matołku, do którego ilustracje wykonały dzieci  z miejscowych szkół.


Pracownia Sztuki Rustykalnej „ARTE-RUSTICA” w Radzanowie zaprasza na warsztaty, podczas których  poznajemy tajniki lepienia przedmiotów z gliny i malowania na szkle, można też zakupić artystyczne  przedmioty dekoracyjne i biżuterię, albo odpocząć w ogrodzie. A skoro mowa o ogrodzie, to warto  zajść do posesji z tabliczką „Ogród Tradycyjny” w Busku, przy ul. Wyszyńskiego 29. Gospodarze,  państwo Masłowscy, udostępniają spacerowiczom swój przepiękny ogród,  z wieloma odmianami  kwiatów i krzewów, oczkami wodnymi i starymi jabłoniami tworzącymi baldachimy. Z kolei „Stara  Kuźnia” w Broninie zaprasza na pokazy kowalstwa artystycznego, kucie monet i pokaz dawnego  warsztatu kowala, z zabytkowym sprzętem.
 


Autor: Elżbieta Tomczyk-Miczka,
promocja regionu, autorka ksiażek, dziennikarstwo turystyczne, wykładowca turystyki...
zdjęcia: Krystian Miczka

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 448 gości oraz 0 użytkowników.