Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Drohiczyn
tekst i foto: Elżbieta Tomczyk-Miczka

Kolejną atrakcją są drohiczyńskie muzea.
Muzeum Diecezjalne im. Jana Pawła II, przybliża chrześcijańską kulturę minionych wieków, pokazuje historię diecezji, sylwetki ludzi zasłużonych Kościołowi i Polsce, Bogata ekspozycja monstrancji, w tym monstrancje Jabłonowskich, Sapiehów, Radziwiłłów, kielichy mszalne, czy relikwiarze, dawne mszały, „Psałterz Dawidowy” z początków XVII w. Unikalny, wyjątkowy kielich syberyjski z dwiema „duszami”, czy monstrancja z jenieckiego obozu pod Lubeką. Pokaźny zbiór szat liturgicznych od XVI wieku, metryka chrztu ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, zwój Tory w języku hebrajskim. Sala papieska poświęcona Janowi Pawłowi II, której zbiory przybliżają pontyfikat papieża Polaka, jego Wizytę Apostolską w naszym mieście.
Warto odwiedzić Park Historyczno-Kulturowy „Bug pogranicze kultur i religii”, przy ul. Kopernika 9, tworzą go dwa obiekty muzealne: Muzeum Regionalne, Muzeum Kajakarstwa, oraz teren przyległy, gdzie ustawionych jest 18 tablic z opisem historii miasta, od czasów najdawniejszych po współczesne. Muzeum Regionalnego, deponuje muzealia Izby Pamięci Rajdu Katyńskiego, oraz z dziedziny etnografii, archeologii, militariów, techniki, malarstwa i rzeźby, dodatkowo mieści wystawę dawnych motocykli. Muzeum Kajakarstwa, jedyne tego typu w Polsce, powstałe przy wodnym szlaku, gromadzi i eksponuje dawne kajaki, wiosła, osprzęt kajakarzy, kapoki, publikacje związane z historią kajakarstwa.Dziś jest to urocze miasteczko „ z klimatem” pełne zabytków i  pięknych świątyń, może nieco zapomniane, leżące w powiecie  siemiatyckim   W centralnej części rozłożył się zielony park, a w nim  informacja turystyczna. Druga informacja mieści się przy wjeździe do  miasta, trzecia – w muzeum. Aż trzy punkty it na takie miasteczko,  wszystkie dobrze zaopatrzone w materiały, z kompetentnymi  informatorami – to wzór dla innych miast.  Polecaną formą  zwiedzania jest questing : w punktach można pobrać ulotki z treścią  questu i zwiedzać wykonując zawarte w nim zadania.Ulica Zamkowa prowadzi, rzecz jasna, na Górę Zamkową, skąd  rozpościera się widok na Bug i okolice. Tu rozpoczęła się historia  Drohiczyna, sięgająca czasów legendarnego woja Drogita, który  ponoć założył miasto. Stał  tu zamek warowny, a w 1181 roku  powstało samodzielne księstwo drohickie. Po drugiej, tzw. „ruskiej”  stronie rzeki, gdzie mieszkała ludność ruska, w przeciwieństwie do  polskich mieszkańców skarpy,  mamy teraz województwo  mazowieckie i pałac w Korczewie, dokąd prowadzi przeprawa promowa. Po Bugu można pływać kajakiem, korzystając z usług  miejscowych organizatorów spływów lub odbyć rejs statkiem  spacerowym.Na skarpie, tuż przy rynku, wznosi się biały kościół i cerkiew  prawosławna. Barokowy kościół Franciszkanów, okazały, mieści  równie imponujące wnętrze i, co ciekawe, ma niezwykłą historię:  Franciszkanie przyczynili się walnie do osadzenia na tronie rosyjskim  Daniela Romanowicza, prawnuka Bolesława Krzywoustego, jeżdżąc w  tej sprawie między Drohiczynem a Rzymem, a wschodni kniaź  koronowany był w drewnianym kościółku, który stał tu przedtem.

Katedra wraz z pojezuickim zespołem klasztornym, poza cennym  wyposażeniem i wystrojem wnętrza zaprasza pod ziemię do  katakumb, gdzie w kryptach spoczywają biskupi w sarkofagach, a pod  posadzką  znaleźli spoczynek mnisi tutejszego klasztoru. Jezuici  przybyli tu w XVII wieku, pełniąc służbę duszpasterską, a w kolejnym  stuleciu po kasacji zakonu ich dobra przejęli pijarzy.

Na wzgórzu za miastem widnieje kolejna barokowa świątynia –
należąca do żeńskiego klasztoru Benedyktynek. Surowe wnętrze 
świadczy o skromności i pracowitości sióstr, które własnym sumptem
odremontowały ruinę odzyskaną w latach sześćdziesiątych XX wieku,
będącą w opłakanym stanie.

Kolejna atrakcja – to dwie wystawy w muzeum: wystawa starych  motocykli ( z prywatnej kolekcji) i muzeum kajakarstwa. Obie kolekcje  zlokalizowane są w jednym obiekcie , w miejsko-gminnym ośrodku   kultury, ok. 2 km d rynku. Obie posiadają unikalne eksponaty sprzed  kilkudziesięciu lat i są  z chęcią oglądane tak przez miłośników i znawców tematu, jak i przez dyletantów, bo to obiekty, których nie  widzi się na co dzień. Ekspozycjom towarzyszy wystawa  archeologiczna i etnograficzna typu „izba regionalna”. Jest też  wystawa kostiumów i rekwizytów z filmu „Stara Baśń”, którego  realizacja miała miejsce w Drohiczynie, z całą plejadą polskich gwiazd  ekranu.  

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

Underground in Europe

Underground in Europe explore maps

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata

najwyższe drzewa świata

najdłuższe mosty świata

najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 532 gości oraz 0 użytkowników.