jarmark w Malborku

 

Muzeum Zamkowe w Malborku serdecznie zaprasza na:
Najsmaczniejszy Jarmark Adwentowy Pomorza
w dniach 18-19.12.2010

 

miejsce: plac przed Bramą Główną Muzeum Zamkowego w Malborku

 

 

Sobota 18.12.2010
12.00 – uroczyste otwarcie Jarmarku (Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku Mariusz Mierzwiński, Burmistrz Miasta Malborka Andrzej Rychłowski, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk)
12.30 – pokaz kulinarny firmy ZEPTER cz.1 – konkurs z nagrodami
13.00 – Bożonarodzeniowa tradycja na zamku cz. 1 – pokaz kulinarny Bogdana Gałązki
14.00 – Piernikarnia w Malborku: Opowieści piernikowe cz. 1 – pokaz wypiekania pierników Krzysztofa Górnika – skorzystaj z okazji i upiecz własnego Marianka
14.30 – wspólne śpiewanie kolęd
15.00 – Staropolskie jadło świąteczne cz.1 – pokaz kulinarny Restauracji Piwniczka
16.00 – pokaz kulinarny firmy ZEPTER cz.2 - konkurs z nagrodami
16.30 – wspólne śpiewanie kolęd

 

Niedziela 19.12.2010
13.00 – Najsmaczniejsza zupa bursztynowa – pokaz kulinarny połączony z degustacją
13.00 – Kulinaria świąteczne kuchni katolickiej i żydowskiej – Chanuka a Boże Narodzenie – działania edukacyjne, Kuchnia na Zamku Wysokim
14.00 – Piernikarnia w Malborku: Opowieści piernikowe cz. 2 – pokaz wypiekania pierników Krzysztofa Górnika
14.30 – pokaz kulinarny firmy ZEPTER cz.3 - konkurs z nagrodami
15.30 – Bożonarodzeniowa tradycja na zamku cz. 2 – pokaz kulinarny Bogdana Gałązki
16.30 – wspólne śpiewanie kolęd
17.30 – uroczyste zwieszenie łańcucha na choince zamkowej przez Dyrektora MZM Mariusza Mierzwińskiego i Burmistrza Miasta Malborka Andrzeja Rychłowskiego.

 

 

Spotkanie edukacyjne dla dzieci Kulinaria świąteczne kuchni katolickiej i żydowskiej Chanuka a Boże Narodzenie
Wszystkie dzieci zapraszamy do Kuchni na Zamku Wysokim w niedzielę o godz. 13.00, gdzie odbędzie się pokaz kulinarny zorganizowany przez Bogdana Gałązkę (mistrza kuchni, autora książek kulinarnych). Spotkanie ma na celu zaprezentowanie dwóch kultur i tradycji: katolickiej i żydowskiej, podczas którego mistrz kuchni zamkowej przyrządzi kulinaria świąteczne typowe dla świąt Chanuki i Bożego Narodzenia.
Darmowe wejściówki dla dzieci (1 dziecko + 1 osoba dorosła) będzie można odebrać w Malbork Welcome Center, kasie Muzeum Zamkowego w Malborku oraz redakcji Gazety Wyborczej w Gdańsku (ul. Tkacka 7/8) od poniedziałku 13 grudnia 2010 roku.

 

Piernikarnia w Malborku
Co wspólnego ze średniowiecznym piernikiem może mieć Malbork? Jeśli słyszymy piernik, od razu na myśl przychodzi nam Toruń, a Malbork kojarzy nam się raczej z militariami – Krzyżacy, wojny, broń itd. Tymczasem w zapiskach kasowych skarbca malborskiego znajduje się informacja o tym, że już w 1399 roku mistrz piekarski w Malborku otrzymał pieniądze na zakup miodu dla sporządzenia pierników dla wojsk Zakonu idących na wyprawę litewską. To daje pewność, że i w malborskich piekarniach wypiekano pierniki. Ze względu na swą długą przydatność do spożycia nadawały się idealnie na dalekie wyprawy – rejzy.
Prawdziwa historia piernika nie jest znana, być może przywieźli go do Europy powracający z Ziemi Świętej krzyżowcy. Jego protoplastą był z pewnością chleb miodownik wypiekany już w XII w. w Norymberdze i Bazylei. W Polsce nazwa piernik wywodzi się ze staropolskiego słowa pierny czyli pieprzny. Pierniki wypiekane w marienburskich piekarniach miały zawsze kształt owoców i często nadziewane były powidłami robionymi z tych samych owoców.
Teatr Historyczny Baszta Maślankowa zaprasza do piernikarni, którą uruchomimy w trzeci weekend grudnia na zamkowym świątecznym Jarmarku. Będziemy wypiekać i degustować pierniki uformowane przez naszych gości, zorganizujemy giełdę świątecznych przepisów piernikowych, najmłodszych zaprosimy do konkursu na najpiękniej przystrojony piernik oraz najlepszego piernikowego Marianka – malborską maskotkę.

 

Dołącz własne ogniwo do malborskiego łańcucha
Przez dwa kolejne dni Jarmarku każdy będzie mógł dołączyć swoje własne ogniwo do malborskiego łańcucha bożonarodzeniowego. Uroczyste zwieszenie łańcucha na choince zamkowej przez Dyrektora MZM Mariusza Mierzwińskiego i Burmistrza Miasta Malborka Andrzeja Rychłowskiego odbędzie się w niedzielę o godz. 17.30.

Chcesz zostać Świętym Mikołajem?
Wspomóż Mikołajkową Akcję dla Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny Na Skarpie w Malborku, kupując ręcznie dekorowaną bombkę choinkową na jednym ze stoisk jarmarku.

www.zamek.malbork.pl

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com