Pierwsza wyprawa w góry. O czym trzeba pamiętać?

 Pierwsza wyprawa w góry. O czym trzeba pamiętać?

 

    Pierwsza wyprawa w góry dopiero przed Tobą? W takim razie gratuluję! Aktywny wypoczynek w górach to świetna zabawa – nie tylko będziesz mógł oddychać świeżym powietrzem i podziwiać górskie krajobrazy, lecz również poprawisz swoją kondycję. 

 

Pierwsza wyprawa w góry

 

Buty górskie

 

Buty górskie to absolutna podstawa. W końcu spędzimy w nich dużo czasu wędrując po górskich szlakach. Na co zwrócić szczególna uwagę? Przede wszystkim musimy wiedzieć, kiedy będziemy chodzić po górach. Buty turystyczne przystosowane do zimowych wypraw są zbudowane inaczej niż buty letnie. 

 

Buty zimowe są ocieplone, posiadają zazwyczaj dodatkową wodoodporną membranę, która zabezpiecza przed przemakaniem. Poza tym, ich podeszwa umożliwia lepszą przyczepność do podłoża, co jest szczególnie ważne podczas wędrówek ośnieżonymi szlakami. Buty na pozostałe pory roku są przede wszystkim duże lżejsze. Dzięki temu możemy w nich dłużej chodzić, gdy temperatury są wyższe. Takie buty turystyczne zabezpieczą nas też przed krótkim deszczem lub podmokłym terenem. 

 

Przy okazji zakupu butów górskich warto zaopatrzyć się również w odpowiednie skarpetki. Na pewno pomogą nam zakończyć górską przygodę bez odcisków!

 

Plecak turystyczny

 

Gdy już wybierzemy odpowiednie buty, warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego plecaka górskiego. To w plecaku będziemy nosić jedzenie, picie i akcesoria, dlatego musi być wygodny, a wszystkie niezbędne przedmioty łatwo dostępne. 

 

Po pierwsze, zwróć uwagę na rozmiar plecaka. Na parodniową wyprawę będziesz potrzebować większy plecak niż na jednodniowy wypad. Jeśli nie planujesz dłuższych wędrówek, nie ma sensu kupować dużego plecaka i niepotrzebnie obciążać kręgosłup zbędnymi kilogramami. 

 

Po drugie, dobry plecak turystyczny powinien być wykonany z nieprzemakalnego materiału. Pogoda w górach potrafi się zmienić bardzo szybko, więc musimy mieć ochronę przed deszczem. Niektóre plecaki turystyczne wyposażone są w specjalne pokrowce, które zabezpieczają przed deszczem. Powinniśmy też bez przeszkód móc dopasować plecak do naszej sylwetki. To znacząco wpływa na komfort noszenia. 

 

Ubranie na górską wędrówkę

 

Oczywiście możemy wyjść na szlak w jeansach i bawełnianej bluzie. Nie jest to jednak komfortowe ubranie na górską wyprawę. Najlepiej ubrać się na cebulkę w ubrania wykonane z materiału technicznego, który sprawi, że będzie nam ciepło i sucho. 

 

Pierwszą warstwę powinna stanowić bielizna termoaktywna. Dzięki niej będzie nam ciepło. Koszulka z materiału odprowadzającego wilgoć sprawi, że nie będziemy musieli iść w mokrych ubraniach. Spodnie w góry powinny być wykonane z oddychającego materiału, który równocześnie zapewni nam ochronę przed przelotnym deszczem. 

 

Warto też chronić głowę i szyję przed przewianiem. Najlepiej zaopatrzyć się w chustę, którą możemy wykorzystać tak, jak nam wygodnie. Gdy zrobi się chłodniej ostatnią warstwą powinna stanowić kurtka. Warto by zabezpieczała przed deszczem i wiatrem i jednocześnie była lekka i łatwo mieściła się do plecaka. 

 

Naczynia turystyczne

 

Pokonując kolejne kilometry na pewno zgłodniejemy i będzie nam się chciało pić. Dlatego warto zainwestować w bukłak z wodą, który ułatwi prawidłowe nawadnianie. Niezastąpionym towarzyszem podczas zdobywania górskich szczytów jest menażka trekkingowa. Nierdzewna i lekka menażka umożliwi nam zjedzenie posiłku na szlaku. 

 

Pierwsza górska wyprawa w pigułce

Chodzenie po górach to piękny sport i jeśli raz połkniesz bakcyla, to będziesz chciał zdobywać kolejne szczyty. Odpowiednie przygotowanie pozwoli Ci cieszyć się górskimi widokami bez przeszkód. Twoje bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od odpowiedniego ubioru, dlatego warto poświęcić trochę czasu i dobrać buty, ubrania i sprzęt trekkingowy dopasowanych do Twoich potrzeb.

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com