Co spakować do plecaka w góry

Co spakować do plecaka w góry?

  

     Wędrowanie po górach daje prawdziwą przyjemność, ale w górach trzeba być przygotowanym na wszystko. Co spakować w plecaki, by mieć pewność, że mamy pod ręką wszystko, czego nam potrzeba i nic nas nie zaskoczy?

 

Co spakować do plecaka w góryCo spakować do plecaka w góry

 

Plecak – bez niego nie wyruszaj na szlak

Wstajesz bladym świtem, wychodzisz z hotelu i ruszasz na szlak? Koniecznie zabierz ze sobą plecak z odpowiednim ekwipunkiem. Poniżej dowiesz się, co warto ze sobą mieć.

 

1. Prowiant

   W plecaku spakowanym na górską wędrówkę musi się znaleźć prowiant i to bez względu na to, czy planujesz tylko dwugodzinny spacer, czy całodzienną wędrówkę. Nigdy nie wiesz, jak rozwinie się sytuacja. Zawsze możesz zgubić szlak lub zechcieć zobaczyć jeszcze jedną z pobliskich atrakcji, a wtedy prowiant może się okazać niezastąpiony. Zawsze miej przy sobie coś do picia, najlepiej wodę, bo doskonale gasi pragnienie, ale też kanapki lub przynajmniej batony energetyczne albo czekoladę. Oprócz zdrowego jedzenia warto wziąć ze sobą produkty wysokowęglowodanowe, bo taka żywność dodaje sił. Jeśli w połowie szlaku stwierdzisz, że nie masz energii na dalszą wędrówkę, to wystarczy zjeść coś z dużą zawartością węglowodanów, a już po kilku minutach poczujesz dopływ energii i zmęczenie minie.

 

2. Odzież

   Nakrycie głowy jest obowiązkowe bez względu na to, czy wybierasz się w góry latem, czy zimą. W chłodnych miesiącach roku musisz mieć ze sobą ciepłą czapkę, natomiast wiosną i latem przynajmniej czapkę z daszkiem. Nakrycie głowy nie zawsze będzie chroniło tylko przed zimnem – w wielu przypadkach będzie chroniło też przed deszczem i przed palącym słońcem, którego nie brakuje w wyższych partiach gór. Wiosną i latem na odkrytym terenie słońce świeci bardzo intensywnie, a brak nakrycia głowy i jednoczesne wyczerpanie wędrówką może się skończyć nawet udarem słonecznym, więc czapka to must have.

Górskie bagaże mieszczą często też rękawiczki, szaliki, a nawet dodatkowe skarpetki, jeśli okaże się, że w jednej parze jest na szlaku zbyt zimno. Turyści nader często zapominają, że w wyższych partiach na szklakach może padać deszcz, a więc w plecaku turystycznym warto mieć ze sobą jeszcze przeciwdeszczowy płaszcz wykonany z cienkiego tworzywa sztucznego.

Jeszcze zanim zaczniesz pakować swój górski ekwipunek, warto zaopatrzyć się w pojemny i wygodny w noszeniu plecak. Obejrzyj plecaki na inspiracjemodowe.pl/plecaki. Pamiętaj jednak, by wybrany plecak był usztywniany i miał jak najszersze szelki. Im więcej bagażu w niego zapakujesz, tym trudniej będzie go nosić, a dobrze usztywniona konstrukcja plecaka (nawet z zapięciem w pasie) odciąży Twój kręgosłup.

 

3. Akcesoria turystyczne

   Przed wyruszeniem w góry spakuj do plecaka bidon, termos z gorącą herbatą, okulary przeciwsłoneczne, czołówkę albo inną latarkę, a także podstawową apteczkę pierwszej pomocy, w której znajdą się między innymi bandaże, plastry i środek do dezynfekcji. Warto mieć ze sobą też koc termiczny i jednorazowe rękawiczki.

Kiedyś w poradnikach dotyczących górskiego ekwipunku wymieniono też kompas i masy, ale dzisiaj w większości przypadków te przedmioty zastępują nam telefony komórkowe. Musisz się jednak liczyć z tym, że telefon może się rozładować lub zgubić zasięg, więc posiadanie mapy na pewno nie jest złym rozwiązaniem, tym bardziej że nie waży dużo i nie zajmuje wiele miejsca.

Osoby nastawiające się głównie na przemierzanie szlaków o stosunkowo płaskim ukształtowaniu terenu mogą zabrać ze sobą kije trekkingowe, a gdy planujesz wysokogórską wspinaczkę – szczególnie w trudnych warunkach i w śniegu – niezbędne są czekan i raki do odpowiednich butów trekkingowych, które znajdziesz na 7buty.pl/damskie/buty-trekkingowe.

 

4. Elektronika użytkowana

Plecaki górskich wędrowców coraz częściej wypełnione są elektroniką użytkową i trzeba przyznać, że tego typu urządzenia bardzo się przydają. Oprócz telefonu komórkowego, z którym praktycznie się nie rozstajemy, warto mieć też naładowanego power banka, a to na wypadek, gdyby nasz telefon rozładował się w najmniej oczekiwanym momencie. Telefonem komórkowym możemy robić też zdjęcia, ale gdy zależy nam na większej wygodzie fotografowania lub na lepszej jakości zdjęć, lepiej sprawdzi się aparat fotograficzny oraz kijek do selfie.

Przed wyjazdem warto zainstalować w telefonie też nawigację, a jeśli jej nie masz, korzystaj z Map Google – są świetnie przystosowane do nawigowania i mogą Ci wskazać nie tylko parkingi, ale też wejścia na poszczególne szlaki.

Wybierasz się w góry i chcesz porównać plecaki lub inne akcesoria górskie, a może potrzebujesz odzieży narciarskiej lub ciepłej czapki? Wszystkie te produkty porównasz łatwo na inspiracjemodowe.pl i znajdziesz oferty w najniższych cenach.

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com