Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc

Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc

 

   Bydgoska Wenecja, średniowieczna starówka w Toruniu, Chełmno - Miasto zakochanych i uzdrowiskowy Inowrocław. To tylko niektóre z miejsc, jakie odkryć mogą turyści na kujawach i pomorzu.

 

   Kubek gorącej kawy i pyszne śniadanie nad Brdą – czy można wymarzyć sobie lepszy piątkowy poranek? O tym jak bajeczne jest województwo Kujawsko-Pomorskie przekonałem się podczas weekendowego pobytu w regionie, korzystając z krajowego połączenia lotniczego pomiędzy Bydgoszczą a Krakowem, a jest ono zachęcające do odwiedzenia tego regionu z uwagi na idealne dopasowanie godzin wylotu i powrotu. Przy okazji spotkania z gospodarzami regionu oraz lotniska, zwiedziłem miejsca o których do tej pory wyłącznie słyszałem. Teraz mogę z pełnym przekonaniem zaprosić do Bydgoszczy, wiedząc jak wiele to miasto jak i cały region ma do pokazania. Cudze chwalicie, swego nie znacie. Przez cały weekend przekonywałem się o tym na każdym kroku. 

 

Bydgoszcz na weekend 2

 

- Chcemy ożywić turystykę krajową. Połączenie lotnicze Bydgoszcz-Kraków to znakomita oferta dla osób, które chcą w czasie weekendu poznać atrakcyjny region Kujawsko-Pomorski. – mówi Zbigniew Ostrowski, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W naszym regionie są niepowtarzalne miejsca takie jak Exploseum, tężnie w Ciechocinku, czy bogaty w zabytki Toruń. Liczę, że w naszym regionie zakocha się wielu turystów, a już na pewno oczaruje swoim urokiem.

 

- Zapraszamy w podróż po Kujawsko-Pomorskich Konstelacjach dobrych miejsc. Dzięki tak dużej różnorodności naszego woje wództwa nawet weekendowy pobyt może być pełen wrażeń. Wycieczkę można dopasować do ulubionego stylu wypoczywania: zwiedzać historyczne miejsca, pływać kajakiem, jeździć rowerem, wybrać się na letnie wędrówki czy kulinarne odkrycia – mówi Beata Sawińska, prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. - Połączenie lotnicze pomiędzy Krakowem a Bydgoszczą jest jak specjalne zaproszenie skierowane do mieszkańców Małopolski by zechcieli odwiedzić Kujawsko-Pomorskie. Zachęcamy do wizyty na naszym portalu: www.kujawsko-pomorskie.travel i do czerpania z niego inspiracji by jak najlepiej zaplanować pobyt w gościnnych Konstelacjach dobrych miejsc.

 

- Zainteresowanie krajowymi połączeniami lotniczymi ciągle rośnie. Dzięki nim, na drugi koniec Polski, możemy dostać się w niemal godzinę, podróż trwa kilka godzin krócej niż samochodem, czy pociągiem – mówi Tomasz Moraczewski, prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz. – Liczymy na sukcesywny powrót do normalności w podróżowaniu, choć  mamy świadomość, że będzie to jeszcze bardzo długi proces. Kolejne miesiące to coraz lepsze skomunikowanie regionu, dzięki uruchomionym rejsom do Krakowa i zwiększeniu liczby rotacji na trasie do Warszawy. Warto także przypomnieć, że podczas lotów krajowych procedury związane z epidemią koronawirusa nie są tak skomplikowane jak na rejsach międzynarodowych – pasażerowie nie są kierowani na kwarantannę, a dokumenty takie jak certyfikaty COVID-owe nie są wymagane.

 

- Połączenie z Krakowa do Bydgoszczy umożliwia pokonanie niemal 600-kilometrowej trasy podczas trwającego godzinę, komfortowego lotu. Biznesowe, jak i turystyczne walory Kujaw są teraz na wyciągnięcie ręki mieszkańców Małopolski – mówi Michał Fijoł, Członek Zarządu PLL LOT ds. handlowych.


Loty z Krakowa do Bydgoszczy i z powrotem odbywają się dwa razy w tygodniu – w piątek samolot startuje ze stolicy małopolski o godzinie 8.40 i wraca tego samego dnia o godzinie 10.20. W niedzielę samolot z Krakowa odlatuje o godzinie 19.55 i po kilkudziesięciu minutach ląduje w Bydgoszczy, skąd rozpoczyna rejs powrotny o 21.30. Taki układ lotów, to idealna okazja do spędzenia weekendu na kujawach i pomorzu. Loty zaplanowane są do 10 września.

 

Fontanna Potop Bydgoszcz

 

Kujawsko-Pomorskie okazało się regionem z wieloma ciekawymi miejscami czy obiektami. Wiele jeszcze czeka na swoje odkrycie przez rzesze turystów, natomiast te które będą zapewne magnesem do odwiedzin i głębszego poznania całej okolicy, to z całą pewnością są:

 

 

Bydgoszcz i klimatyczna starówka z zabytkowym mostem, dużą ilością zieleni i fontanną "Potop"

https://www.facebook.com/bydgoszczpl

 

Bydgoszcz na weekend 1

 

 

 

Exploseum w Bydgoszczy

   Oddział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, prezentująca architekturę przemysłową III Rzeszy na obszarze DAG Fabrik Bromberg (jednego z największych przedsiębiorstw zbrojeniowych III Rzeszy wzniesionego na okupowanych ziemiach polskich), wraz z podziemną trasą turystyczną. Ekspozycje dotyczą historii koncernu DAG, którego założycielem był Alfred Nobel, fabryki DAG Bromberg, wojskowości, uzbrojenia, materiałów wybuchowych, a także pracy przymusowej na terenach III Rzeszy, ruchu oporu, konspiracji i sabotażu.Exploseum należy do miejskiego Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy TeH2O oraz jest punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH.

http://www.exploseum.pl/

 

Exploseum Bydgoszcz 2

 

 

 

 

Muzeum Mydła i Historii Brudu

W Muzeum Mydła i Historii Brudu odbędziesz podróż, w której przeniesiesz się ze średniowiecznej łaźni do Kolonialki u Dziadziusia Ażurowego. Co więcej, sam staniesz się artystą - w ramach Warsztatów Mydlanych zaprojektujesz i wykonasz własne mydło, które oczywiście zabierzesz ze sobą do domu jako pamiątkę magicznych chwil spędzonych w naszym Muzeum!  Muzeum odwołuje się do wiekowej bydgoskiej tradycji produkcji mydła. Tutaj poznasz historię i tradycje oraz dowiesz się który kraj dbał o czystość a w którym smród był czymś naturalnym. 


https://www.facebook.com/muzeummydla

 

Muzeum Mydla i Brudu w Bydgoszczy 1

 

 

 

Muzeum Toruńskiego Piernika

   Oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu - Muzeum Toruńskiego Piernika. Interaktywne, multimedialne muzeum, którego siedzibą jest dawna fabryka pierników. W poprzemysłowych wnętrzach dawnej fabryki utworzona została ekspozycja, dzięki której goście odwiedzający Muzeum mogą poznać poszczególne wątki tematyczne związane z historią piernikarstwa. W sali warsztatowej zwiedzający stworzą własne pamiątkowe pierniki z oryginalnego ciasta oraz mają okazję spróbować piernego przysmaku przygotowanego przez Fabrykę Cukierniczą "Kopernik" - najstarszą fabrykę pierników w Polsce.

https://www.facebook.com/MuzeumTorunskiegoPiernika

 

Torun Muzeum Piernika 1

 

 

 

 

Chełmno - miasto zakochanych

Chełmno położone jest malowniczo na dziewięciu wzgórzach Wysoczyzny Chełmińskiej nad Wisłą, w centralnej części województwa kujawsko-pomorskiego. Szczyci się wspaniałą historią, a także oryginalnymi zabytkami.

https://www.facebook.com/Chelmno.miasto.zakochanych

 

Chełmno miasto Zakochanych 2

 

 

 

Złotniki Kujawskie - Lovenda Kujawska

Największa plantacja lawendy na Kujawach i jedna z większych w Polsce - ok. 0,5 ha lawendowego pola. Lovenda Kujawska to gospodarstwo agroturystyczne zajmujące się uprawą lawendy i jej przetwarzaniem wyjątkowe i zaciszne miejsce wśród pól, łąk i jezior w samym sercu Kujaw. Na plantacji prowadzone są warsztaty rękodzielnicze, kosmetyczne i kulinarne z lawendą w roli głównej pokazy destylacji olejku lawendowego, prelekcje na temat uprawy i wykorzystania lawendy, zwiedzanie plantacji i prezentację różnych odmian lawendy.

https://www.facebook.com/LovendaKujawska

 

Tuczyno Lawendowa Kraina 2

 

 

 

Park Solankowy i Tężnie w Inowrocławiu

  Park Solankowy jest największą atrakcją Inowrocławia. Mieszczą się tu wszystkie obiekty uzdrowiskowe, sanatoria, tężnia oraz park linowy. Kuracjusze i turyści mają do dyspozycji rozległy park z wieloma kilometrami alejek spacerowych, biegnących także przez most nad stawem. Tężnia solankowa ustępująca swoją wielkością tylko tej w Ciechocinku.

https://www.facebook.com/Park-Solankowy-w-Inowroclawiu

 

Inowroclaw Park Solankowy Teznie 4

 

 

 

Zabytkowe Młyny Rothera

  Obecnie obiekt jest po remoncie. Wkrótce w młynie, spichrzach mącznym i zbożowym, kotłowni i łazienkach rozpocznie się etap aranżacji i wyposażania wnętrz. Już teraz można w pełni korzystać z tarasu z fontannami. Młyny w budowie to także tworzący się zespół, którego zadaniem jest stworzenie oferty instytucji. Wsłuchując się w potrzeby mieszkańców, przygotowano to miejsce dla nich i wspólnie z nimi. Miejsce, gdzie twórczo i aktywnie spędzą czas i odpoczną. Miejsce wyznaczające kierunek nowoczesnego uczestnictwa w kulturze i zarządzania kulturą. Miejsce, które stanie się sercem Bydgoszczy.

https://www.facebook.com/MlynyRothera

 

Zabytkowe Młyny Rothera Bydgoszcz

 

 

Port Lotniczy im Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy

https://www.facebook.com/bzg.aero

 

Port Lotniczy im Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy

 

 

 

Albin Marciniak
Klub Podróżników Śródziemie
 
 
 
Tuczyno Lawendowa Kraina 1
 
 
Bydgoszcz kajaki na rzece
 
 
Bydgoszcz na weekend 1
 
 
Bydgoszcz woda z saturatora
 
 
Chełmno miasto Zakochanych 1
 
 
Exploseum Bydgoszcz 1
 
 
Inowroclaw Park Solankowy Teznie 1
 
 
Inowroclaw Park Solankowy Teznie 3
 
 
Muzeum Mydla i Brudu w Bydgoszczy 3
 
 
Muzeum Mydla i Brudu w Bydgoszczy 2
 
 
Torun krzywa wieża
 
 
Torun Muzeum Piernika 2
 
 
Torun tłumy na starówce
 
 
Torun wycieczka

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com