Exploseum w Bydgoszczy - tajemnice militarne III Rzeszy

Exploseum w Bydgoszczy - tajemnice militarne III Rzeszy

Exploseum w Bydgoszczy - tajemnice militarne III Rzeszy

Ważny punkt na turystycznej mapie Kujawsko-Pomorskiego.

    W lasach pod Bydgoszczą schowane są pozostałości po wielkiej fabryce koncernu DAG. Na trasie zwiedzania są zarówno obiekty naziemne jak i długie tunele podziemne. To jedno z miejsc które warto  a nawet należy zwiedzić odwiedzając Kujawsko-Pomorskiego.

 

Exploseum Bydgoszcz 68

 

   Oddział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, prezentująca architekturę przemysłową III Rzeszy na obszarze DAG Fabrik Bromberg (jednego z największych przedsiębiorstw zbrojeniowych III Rzeszy wzniesionego na okupowanych ziemiach polskich), wraz z podziemną trasą turystyczną. Ekspozycje dotyczą historii koncernu DAG, którego założycielem był Alfred Nobel, fabryki DAG Bromberg, wojskowości, uzbrojenia, materiałów wybuchowych, a także pracy przymusowej na terenach III Rzeszy, ruchu oporu, konspiracji i sabotażu.Exploseum należy do miejskiego Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy TeH2O oraz jest punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH.

Exploseum Bydgoszcz 58

 

EXPLOSEUM to unikalny na skalę światową przykład architektury przemysłowej zachowanej w praktycznie niezmienionym kształcie od czasów II wojny światowej. Zaadoptowane na potrzeby turystyczne obiekty to część jednej z największych fabryk zbrojeniowych, w przeszłości przeznaczonych do zadań militarnych III Rzeszy.

Exploseum – jedyne takie miejsce w Europie:

  • kompleks zawiera autentyczny ciąg technologiczny, stanowiący dawną linię strefy produkcji nitrogliceryny
  • wyjątkowa lokalizacja na skraju Puszczy Bydgoskiej
  • trasa zwiedzania to niemal 2 km ciąg wielopoziomowych nadziemnych i podziemnych tuneli

Przemierzając tunelami pofabryczne wnętrza, można zobaczyć, posłuchać i dotknąć wszystkiego, co związane z historią zakładów, przemysłem zbrojeniowym, niewolniczą pracą ludzi. Ikonografia, multimedia, interaktywne rozwiązania posłużyły do stworzenia opowieści o fabryce DAG Bromberg.

 

Exploseum Bydgoszcz 90

 

Exploseum znajduje się w sąsiedztwie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, dawnej fabryki chemicznej Zachem oraz Puszczy Bydgoskiej.

współrzędne GPS: 53°04'15"N  18°04'26"E
 
Exploseum
ul. Alfreda Nobla, Bydgoszcz
tel. 52 58 59 741883 366 056 informacja

www.exploseum.pl

 

Exploseum Bydgoszcz 65

 

Produkcja w DAG Bromberg
 
Multimedialna, interaktywna ekspozycja wprowadzi w tajniki produkcji nitrogliceryny, wzbogacone galerią archiwalnych fotografii urządzeń produkcyjnych z XIX wieku.
 
 
Eksponaty
 
Niezależnie od ekspozycji zagadnień tematycznych, ciekawostką i niewątpliwą atrakcją EXPLOSEUM są EXPLONATY – różnego rodzaju przedmioty, odnalezione w 2009 roku w ramach prac wykopaliskowych na strefie NGL. Obecnie znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego. Wśród rozmieszczonych we wszystkich budynkach EXPLONATÓW można zobaczyć m.in. talerz z sygnaturą DAG, naczynia laboratoryjne, żetony narzędziowe, elementy uzbrojenia i amunicji, a nawet radziecką gwiazdę.

 

 

Exploseum Bydgoszcz 5

 

 

Polecamy także:

Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc

 

 

 

Trasa zwiedzania Exploseum

 

Exploseum Bydgoszcz 16

 

Exploseum Bydgoszcz 34

 

Exploseum Bydgoszcz 37

 

Exploseum Bydgoszcz 39

 

Exploseum Bydgoszcz 47

 

Exploseum Bydgoszcz 67

 

Exploseum Bydgoszcz 75

 

Exploseum Bydgoszcz 77

 

Exploseum Bydgoszcz 83

 

Exploseum Bydgoszcz 85

 

Exploseum Bydgoszcz 99

 

Exploseum Bydgoszcz 105

 

Exploseum Bydgoszcz 108

 

Exploseum Bydgoszcz 114

 

Exploseum Bydgoszcz 119

 

Exploseum Bydgoszcz 126

 

Exploseum Bydgoszcz 122

 

 

Podziemia w Polsce polecane do zwiedzania

https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/podziemia

 

opracowanie & foto

Albin Marciniak

https://www.facebook.com/marciniak.albin

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com