Olkusz – poznaj historię Srebrnego Miasta

Olkusz – poznaj historię Srebrnego Miasta

Olkusz to miasto w Małopolsce, które skrywa bardzo bogatą historię, która niestety przez wielu turystów nie została jeszcze odkryta. Czas to jak najszybciej zmienić!

 

768509 1641823942

 

 

Diabelska legenda prostu z Olkusza

Zapewne niejeden z was użył kiedyś w życiu stwierdzenia, że gdzie diabeł nie może, tam babę poślę. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że to popularne powiedzenie dotyczy olkuskiej rzeki Baby i legendy związanej z Czarnoksiężnikiem Twardowskim, który nakazał usługującemu mu Diabłu, aby ten zgromadził wszystkie bogactwa ziemi na rubieżach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Zadanie zostało wykonane, skarby zostały zakopane, jednakże wieść o tym rozniosła się wśród ludzi. Ci skuszeni wielkim bogactwem zaczęli rozkopywać ziemię, drążąc sztolnie i wydobywać złoża rud bogatych w srebro. Skrywający się głęboko pod powierzchnią Diabeł z grzesznikami w strachu przed tym, że ich dusze wydostaną się poza Bramę Piekieł, zalali kopalnie wodą z pobliskiej rzeki Baby.

 

Srebrne Miasto – gdzie poznać historię Olkusza?

Miejscem, gdzie w ciekawy sposób można zapoznać się z dziejami Srebrnego Miasta jest Podziemny Olkusz – https://podziemnyolkusz.pl/. Nowoczesne muzeum pozwala na zwiedzenie wyjątkowych ekspozycji zlokalizowanych w piwnicach zrewitalizowanego XIV-wiecznego ratusza, który został on rozebrany w 1825 roku oraz piwnicach dawnego Kwartału Królewskiego będącego niegdyś siedzibą olkuskich władz górniczych.

Pierwsza z nich pozwala przybliżyć historię Srebrnego Miasta, na którego terenach w średniowieczu działały wykopaliska srebra oraz ołowiu. Jest ona prezentowana w bardzo atrakcyjny sposób m.in. przy pomocy multimedialnej prezentacji oraz przestrzennej makiety imitującej układ miasta z XVI wieku.

Dzięki drugiej ekspozycji można natomiast poznać hutnicze i górnicze tradycje regionu, zapoznać się z historią olkuskiej mennicy oraz zgłębić historię okolicznych kopalni, które funkcjonowały na przestrzeni wieków.

Odwiedź Olkusz! Poznaj Srebrne Miasto!

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com