Stok narciarski w Przemyślu

Stok narciarski w Przemyślu

Stok narciarski w Przemyślu

 

   Czy stok narciarski musi znajdować się w górach ?  Niekoniecznie, o czym można przekonać się szusując tuż nad centrum Przemyśla. Nie potrzeba całodziennej wyprawy na Kasprowy czy stania w korku by dojechać na stoki w Białce czy Jurgowie. Wystarczy wyjść z domu by spacerem dotrzeć na stok narciarski z pełną infrastrukturą.

Mają swoje stoki w samym mieście Szczawnica czy Zakopane a kryte całoroczne są w Dubaju czy tuż przy granicy polsko litewskiej w Druskiennikach. Jednak w Przemyślu na stoku możemy być już po wyjściu z autobusu miejskiego czy choćby po 15 minutowym spacerze z przemyskiego Rynku, po zwiedzaniu zabytków lub po wyjściu z kawiarni.

Stok narciarski znajduje się na wzgórzu o historycznej nazwie Na Zniesieniu. Tutaj również w sezonie letnim możemy poczuć adrenalinę szybkiej jazdy. Tym razem mowa o torze saneczkowym biegnącym wzdłuż stoku narciarskiego.

Na Zniesieniu znajduje się także Amfiteatr a kilkuminutowy spacer ścieżką zbudowaną na koronie dawnych wałów obronnych dojdziemy do Kopca Tatarskiego.

 

 

Stok narciarski w Przemyslu 2

 

3 trasy narciarskie o różnym stopniu trudności i nachylenia.

Trasa nr 1 /główna/ , długość 830 m , niebieska
Trasa nr 2 , długość 820 m, zielona
Trasa nr 3 / długość 1200 m, niebieska.
„Ośla łączka”, długość 50 m, różnica poziomów – 3 m

Na szczycie stoku, znajduje się wiadukt narciarski (nad ulicą Pasteura).

Trasy narciarskie są sztucznie oświetlone, naśnieżane oraz ratrakowane.

Dla użytkowników na terenie stacji narciarskiej funkcjonują: 2 punkty gastronomiczne (na szczycie stoku), wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i ski-serwis (przy parkingu dolnym i przy górnej stacji), szkółka narciarska (stacja górna przy „oślej łączce”).

W sezonie zimowym stok jest czynny w godz. 9.00 – 21.00.

 

Stok narciarski w Przemyslu 5

 

Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji,

ul. Mickiewicza 30, Przemyśl

https://posir.pl/stok-narciarski/

 

Stok narciarski w Przemyslu 7

 

 

Zjeżdżalnia grawitacyjna Alpinie-Coaster:

Środek Transportu:
2 osobowy pojazd typu Alpinie Coaster
podwójne hamulce odśrodkowe tył pojazdu oraz jeden hamulec odśrodkowy na przedniej osi.

Długość toru: 350 m
Różnica poziomów: 38 m
Średnie nachylenie: 10,8 %
Maksymalna prędkość zjazdu: 11 m/sekundę
Maksymalna wysokość zjazdu: 5,1 m
Hamownia: 13 m długości – prędkość 0,6 m/sekundę

2 mosty nad skrzyżowaniem z trasą narciarską

Miejsce wsiadania i wysiadania: peron stacji górnej
Wyciąg: Długość 234 m
Różnica poziomów: 38 m
Długość liny: 470 m średnica 10 mm 

 

 

Stok narciarski w Przemyslu 9

 

 

Stok narciarski w Przemyslu 10

 

 

Zniesienie - górujące nad Przemyślem wzgórze, którego nazwa upamiętnia pokonanie „zniesienie” w tym miejscu Tatarów. Najbardziej znanym punktem Zniesienia jest tajemniczy Kopiec Tatarski (352 m n.p.m.), według legendy usypany przez Tatarów jako mogiła poległego w walce chana. 

 
Od wielu wieków, a może nawet tysiącleci, kopiec służył jako ważny punkt obserwacyjny w systemie obronnym Ziemi Przemyskiej. Roztacza się z niego rozległa panorama Kotliny Sandomierskiej oraz Płaskowyżu Sańsko- Dniestrzańskiego, a także Gór Sanocko-Turczańskich i Pogórza Przemyskiego w Karpatach. 
 
W II połowie XIX wieku Austriacy wybudowali na Zniesieniu kilka obiektów wchodzących w skład pierścienia wewnętrznego Twierdzy Przemyśl. Najbliżej kopca zobaczymy baterię XVI b „Kopiec Tatarski”, ale największym obiektem jest fort XVI „Zniesienie”. Tworzą go trzy szańce połączone w jeden obiekt umożliwiający obronę okrężną. Zachowały się m.in. fosy i wały ziemne z poprzecznicami kryjącymi schrony pogotowia oraz ruiny betonowego schronu, wysadzonego tuż przed poddaniem twierdzy Rosjanom w 1915 roku. Z odsłoniętych fragmentów fortu roztacza się ładna panorama Przemyśla i okolic miasta. 
 
W sąsiedztwie fortu znajduje się Krzyż Zawierzenia z 2000 roku. Obok wieży telewizyjnej zobaczymy bramę forteczną, a przy niej górną stację wybudowanego w 2006 roku stoku narciarskiego.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com