Atom Muzeum – podziemna twierdza z ekspozycją broni jądrowej w Czechach

Atom Muzeum – podziemna twierdza z ekspozycją broni jądrowej w Czechach

Atom Muzeum – podziemna twierdza z ekspozycją broni jądrowej w Czechach

 

  Atom Muzeum Javor 51 to niezwykłe muzeum broni jądrowej, które znajduje się w podziemnym bunkrze między wsiami Míšov i Borovno, około 37 km na południowy zachód od Pilzna. Niegdyś było to najlepiej strzeżone i najbardziej tajemnicze miejsce w Czechosłowacji.

 


Były radziecki magazyn broni jądrowej Javor 51 znajduje się pośród pięknych lasów na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Brdy. Pod tonami betonu leżały tu dziesiątki sztuk amunicji nuklearnej zdolnej do zniszczenia połowy Europy. Od 1968 do 1990 roku żaden obywatel Czechosłowacji nie miał wstępu do tego miejsca.


Obecnie jest to jedyny dostępny dla zwiedzających magazyn broni jądrowej na świecie.

 


Unikatowy zabytek techniki przyciąga miłośników bunkrów i historii wojskowości. Powierzchnia bunkra wynosi 1600 metrów kwadratowych. W jego pomieszczeniach prezentowane są tematyczne wystawy dotyczące zimnej wojny, radzieckiego i amerykańskiego programu atomowego i pokojowego wykorzystania energii jądrowej.


Znajduje się tu również hala, w której przechowywano głowice jądrowe. W muzeum można zobaczyć między innymi minę jądrową ważącą około 80 kg. Miny takie montowano na głębokości 200 metrów wzdłuż tak zwanej żelaznej kurtyny. Detonacja ładunku spowodowałaby utworzenie krateru o głębokości do 50 metrów.


W 2024 roku w Atom Muzeum ma powstać wystawa poświęcona kosmosowi, kosmonautyce i UFO, na której zostaną zaprezentowane nowe dokumenty odtajnione przez Kongres USA. Wystawa będzie nosiła tytuł "Od atomu do wszechświata... i z powrotem ku człowiekowi"


Więcej informacji o muzeum: www.atommuzeum.cz

 

 

Dorośli 200 CZK
Rodzina (dwie osoby dorosłe plus 1 do 4 dzieci) 400 CZK
Emeryci i renciści 100 CZK
Fotografia 300 CZK
Filmowanie 600 CZK

Zwiedzanie dla publiczności w każdą sobotę od godziny 13:00 lub w innym podanym terminie:

Minimalna liczba osób na wycieczkę indywidualną to 25 osób.

Wycieczka indywidualna z mniejszą ilością osób w cenie 5 tys. CZK.

 

 

ATOMMUZEUM położone jest między gminami Borovno i Míšov.

Dojeżdżając od Míšova skręć w prawo w wąską leśną drogę wyłożoną boazerią. Po przyjeździe z Borowna skręć w lewo. Ścieżka oznaczona jest znakiem ATOMMUZEUM. Za zakrętem po 100 metrach znajduje się metalowa brama, przez którą przechodzisz. Jedź dalej utwardzoną czerwoną leśną drogą i nie zniechęcaj się jazdą przez głęboki las. Po 807 metrach dojdziesz do drogi panelowej. Jesteś we właściwym miejscu. Można zaparkować na utwardzonej drodze panelowej bezpośrednio przed MUZEUM ATOMU.

 

 

 

 

 

 

 

 

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com