Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Plecak i w drogę! A może jednak walizka?

 

Podróże kształcą i dzięki nim jesteśmy w stanie poznawać różne kultury, kuchnie, czy zwiedzić zabytki. Wybór miejsca docelowego na podróż jest bardzo istotne. Nie mniej ważna jest jednak decyzja, co zabrać w taką wyprawę marzeń. Czy zaopatrzyć się w plecak czy jednak zainwestować w dobrą walizkę?

 

Źródło pexels.com Licencja httpswww.pexels.comphoto license

Źródło pexels.com Licencja httpswww.pexels.comphoto-license

 

 

Ważne są czynniki obiektywne

 

Zanim zaplanujemy szczegóły wyjazdu, zaklepiemy datę urlopu czy zakupimy  chociażby mapy czy przewodniki, warto wziąć pod uwagę kwestię naszego bagażu. Praktyka pokazuje, że pakowanie się stanowi nie lada wyzwanie. Nie chodzi jedynie o zaplanowanie potrzebnego sprzętu czy wyposażenia jaki musimy zabrać, ale także decyzję co do samej formy przewożenia naszego bagażu. Decyduje o tym szereg czynników i powinniśmy sobie przed wyjazdem zadać kilka pytań, aby móc wybrać właściwy ekwipunek.

Pierwszym z nich jest rodzaj wyjazdu. Jeśli jest to wyjazd służbowy, wymagający przewiezienia cennego sprzętu tj. laptop, albo posiadania stroju wieczorowego - z pewnością lepiej sprawdzi się walizka, bo jest bezpieczniejsza i pozwala na ułożenie ubrań w schludny sposób. Jeśli natomiast wyjazd ma charakter prywatny możemy pozwolić sobie na dowolność.

Druga opcja dotyczy czynników organizacyjnych tj. plan wyjazdu, sposób poruszania się na miejscu, klimat czy ogólna infrastruktura miejsca docelowego. To, czy będziemy stale podróżować z miejsca na miejsce, czy będziemy mieli miejsce docelowe tj.pensjonat, z którego będziemy się udawać na jednodniowe wycieczki ma znaczenie przy wyborze bagażu. W opcji pierwszej sprawdzi się plecak, w drugiej walizka. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy miejsce gdzie się udajemy jest dobrze skomunikowane i posiada ułatwienia dla walizek. Udając się do historycznego brukowanego miasteczka, trudno będzie nam ciągnąć walizkę na małych kółeczkach. To samo dotyczy klimatu, w jaki się udajemy. O ile miejsca z klimatu umiarkowanego nie mają większego znaczenia, o tyle wszelkie skrajne temperatury tj mrozy czy upały wymagają większej "sterylności" przetrzymywanego bagażu.

Ostatnim czynnikiem są ograniczenia indywidualne i nasze obawy. Walizka wydaje się bezpieczniejsza i łatwiej zabezpieczyć ją np. kłódką szyfrową przed ewentualną kradzieżą. Sprawdzi się także lepiej dla osób, które mają problemy z poruszaniem się lub chory kręgosłup, gdyż nie trzeba dźwigać wielu kilogramów na plecach.

 

 

Plecak na grzbiet i w świat

 

Szeroko dostępne na rynku plecaki wydają się mieć więcej plusów niż minusów. Są praktycznie, nie zajmując naszych rąk, a także jest poręczny. Plecak nie zajmuje wiele miejsca, dlatego łatwiej jest go zabrać nawet do samolotu, w którym panują określone zasady co do wielkości czy wagi bagażu. Z uwagi na to, że plecak jest miękki, możemy "upchnąć" w nim więcej rzeczy, a jeśli do tego nabędziemy plecak ze stelażem i dodatkowymi ułatwieniami, możemy zabrać wszystko co nam potrzebne i nie odczuć jego wagi. Jest też bardziej wygodny na swobodne zwiedzanie, przemieszczanie się z miejsca na miejsce i efektywne zwiedzanie nawet całego kraju w ciągu kilku dni. Z drugiej strony wadą plecaków pozostaje trudność w reorganizacji przestrzeni. Jeśli chcemy wyciągnąć z niego rzecz, jaką spakowaliśmy na samym dnie, wymaga to nieraz wyłożenia całej jego zawartości. Upychanie rzeczy w plecaku powoduje też dość spore ryzyko ich gniecenia, a jeśli włożymy do niego np. dokumenty czy sprzęt elektroniczny może on ulec uszkodzeniu. Ciągłe noszenie plecaka w ciepłym klimacie powoduje też pocenie się pleców, co bywa mało przyjemne.

 

 

Walizka do zadań specjalnych

 

Wybór walizki na podróż może być wygodne, ale nie we wszystkich warunkach. Jeżeli przemieszczamy się stale lub nocujemy w hostelu w tzw. pokoju wieloosobowym walizka będzie mniej poręczna, gdyż może nie zmieścić się pod łóżko, oszczędzając wspólną przestrzeń. poruszanie się z walizką również może nastręczać trudności np. w komunikacji miejskiej czy w sytuacji, gdy droga nie jest równa. Trudność może sprawić zarówno droga brukowana, jak również piaszczysty teren, w jakim przebywamy. Dodatkowo walizki najczęściej są droższe niż plecak. Z drugiej strony wiele osób docenia wygodę stosowania walizek czy ich bezpieczeństwo. Można je zabezpieczyć przed kradzieżą lub ułożyć w niej rzeczy i korzystać z niej jak w półki lub szafy tam, gdzie nie dysponujemy możliwością jej wypakowania. Współczesne warunki turystyczne są także dość pojemne i zarówno do komory głównej, jak i specjalnych dodatkowych zakładek możemy spakować więcej ważnych dla nas rzeczy.

Jeśli już rozważmy wszelkie okoliczności, a także wszelkie plusy i minusy, w spokoju możemy skorzystać z zakupu odpowiedniego sprzętu np. za pośrednictwem serwisu Avanti24.

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 428 gości oraz 0 użytkowników.