Obozy młodzieżowe za granicą a obostrzenia: co warto wiedzieć?

Obozy młodzieżowe za granicą a obostrzenia: co warto wiedzieć?

 

   Pandemia koronawirusa w znaczący sposób wpłynęła na ruch turystyczny niemal na całym świecie. Dotyczy to również obozów młodzieżowych. Warto dowiedzieć się, jaki może mieć na nie wpływ. Czy COVID-19 mocno wpłynie na wyjazdy za granicę dla naszych pociech?

 

7f9bad57cefe171909d6c6379bd2244d

 

 

Obozy dla dzieci podczas pandemii


Sezon turystyczny zarówno w 2020, jak i w 2021 roku upłynął pod znakiem pandemii COVID-19. Utrudnienia dotyczyły przy tym wszystkich rodzajów wyjazdów, w tym obozów młodzieżowych. Co oczywiste, w chwili obecnej nie można stwierdzić, jak będzie prezentował się sezon w roku 2022. Wiele wskazuje na to, że nawet jeśli wciąż będą istnieć pewne ograniczenia i restrykcje sanitarne, to bezpieczny wyjazd będzie jak najbardziej możliwy. Firmy turystyczne realizowały je również w poprzednich latach. Odpowiedzialny rodzic powinien jednak wiedzieć, jak przygotować się do wyjazdu, by zminimalizować ryzyko zachorowania. Na wszelki wypadek warto także poznać sposób rozliczenia w sytuacji, w której wyjazd nie będzie mógł odbyć się np. w związku z wprowadzonymi obostrzeniami.

 

 

Obozy młodzieżowe za granicą również w trakcie pandemii


W ciągu ostatnich dwóch lat szczególnym zainteresowaniem cieszyły się przede wszystkim wyjazdy krajowe. Do łask powróciły m.in. kolonie nad morzem organizowane w jednym z polskich kurortów. Nie oznacza to jednak, że rezygnowano z wyjazdów poza granice Polski. Na stronie KochamWakacje.pl można znaleźć obozy młodzieżowe w różnych lokalizacjach, w tym także w szczególnie obleganych kurortach zlokalizowanych między innymi nad Morzem Czarnym. Wyjazdy wakacyjne dla dzieci mogą być przy tym nie tylko szczególnie atrakcyjne, ale również bezpieczne. Nie zawsze wyjazd zagraniczny musi wiązać się z wysokimi kosztami. Dotyczy to zarówno sezonu letniego, jak i zimowego.

 

 

Kolonie dla dzieci w ostatnim sezonie


W 2021 roku obozy młodzieżowe były realizowane w sezonie wakacyjnym zgodnie z planem. Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowały szczegółową listę zaleceń i wytycznych, do jakich mieli zastosować się organizatorzy letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom wypoczynku, wdrożenie procedur ograniczających ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa oraz reguł postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia. Rodzice mogą natomiast złożyć oświadczenie o tym, że dziecko nie miało w ostatnim czasie kontaktu z osobą zarażoną lub przebywającą w izolacji. Obozy dla dzieci są również ewidencjonowane w specjalnym serwisie internetowym, dzięki któremu łatwo można upewnić się, że wszystko przebiega zgodnie z procedurami.

 

 

Zimowe obozy młodzieżowe za granicą


Organizatorzy wypoczynku intensywnie przygotowują się nie tylko do sezonu letniego, ale również zimowego. Obozy młodzieżowe będą odbywały się nie tylko w Polsce (choć w tym segmencie również można znaleźć ciekawą i rozbudowaną
ofertę). Już teraz można znaleźć atrakcyjne propozycje wyjazdów na stoki m.in. we Włoszech czy w Austrii. Wiele zależy także od polityki konkretnych państw i wprowadzanych przez nie obostrzeń sanitarnych. Warto mieć świadomość, że np. w związku z rosnącą liczbą zakażeń ruch turystyczny może zostać ograniczony lub wstrzymany. W przypadku starszych dzieci przepustką do aktywnego wypoczynku w niektórych krajach może stać się z kolei szczepionka. Jeszcze przed udaniem się w podróż warto upewnić się, jakie rozwiązania organizator przewidział w przypadku np. zamknięcia granic lub wprowadzenia innych istotnych ograniczeń.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com