Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu.
 
 
Potężne mury wzniesione na skałach, widoczne są z wielu stron z dużej odległości, przyciągając wzrok turystów. Nie bez powodu uchodzi za najokazalszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Aby obejść mury zamkowe, mamy całkiem przyjemny spacer. By jednak zwiedzić całe zamczysko, dwie godziny szybko nam zlecą. Wszak wiele jest zakamarków do których ciągnie nas tajemnica tego miejsca.
 
Zamek Ogrodzieniec 44

Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu to najbardziej imponujące Orle Gniazdo spośród wszystkich zamków Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Usytuowany na Górze Janowskiego - najwyższym wzniesieniu Jury (515,5 m. n.p.m.) - zbudowany z twardego wapienia i dolomitów przetrwał wieki, będąc długo niezdobytą twierdzą piastowskich orłów na Krakowie, a później kolejnych potężnych i znamienitych magnackich rodów.
Gród zamkowy istniał na Górze Janowskiego już w XII w. Mimo, że było to wtedy niewielkie grodzisko liczące zaledwie kilka drewnianych chat, osłoniętych z trzech stron skałami, a od północy palisadą, nazywano ja wówczas "Wilcza Szczęka" ze względu na wyjątkowe walory obronne, chroniące przed najazdami książąt czeskich i śląskich. Wówczas zamkiem rządził stary rycerski ród Włodków herbu Sulima. Kiedy w 1241 r gród został splądrowany i spalony podczas najazdu Tatarów Włodkowie wznieśli gotycki zamek z kamienia, który do 1470r. był ich siedziba rodową.
W latach kolejnych zamek zmieniał właścicieli aż do roku 1523 kiedy stał się własnością Jana Bonera, przedstawiciela wielce możnego i znaczącego rodu kupieckiego, radcy krakowskiego, bankiera i doradcy króla polskiego, burgrabii i żupnika krakowskiego. Jego bratanek - Seweryn Bonar - w latach 1532 - 1547 rozbudował zamek czyniąc z niego imponującą renesansową siedzibę obronną, w owych czasach dorównującą swoim przepychem Wawelowi.
Kolejny własciciel - Jan Firlej, mąż córki Seweryna Zofii, marszałek wielki koronny, wojewoda i starosta krakowski oraz kolejni przedstawiciele wielkich partiotów, wybitnych polityków i mecenasów sztuki władali Ogrodzieńcem ponad 100 lat - nadal rozbudowywali zamek nadając wnętrzom pyszny barokowy styl.
Najazd Szwedów w roku 1655 poważnie uszkodził południowe mury zamkowe. Kolejny właściciel - Stanisław Warszycki ( postać wielce dwuznaczna pod względem historycznym: z jednej strony odważny patriota, budowniczy, zwolennik postępu z drugiej strony jawi się w przekazach historycznych jako postać niezwykle okrutna, dręcząca i katująca poddanych) - dokonał koniecznych napraw, a także wzniósł na przedzamczu stajnie i wozownię oraz wybudował potężny mur obronny.

 Zamek Ogrodzieniec 34

 
Kolejny najazd Szwedów w 1702r. oraz pożar wzniecony przez najeźdźców rozpoczął etap upadku potężnej twierdzy. Ostatni właściciele opuścili zamek w 1810 r. Ruiny służa okolicznym chłopom, jako budulec i popada w coraz większą ruinę.
Obecny stan ruin zamku jest efektem prac archeologiczno - konserwatorskich dokonanych przez państwo w latach 1959 - 1973. Nie daje on jednak rzeczywistego wyobrażenia o wyglądzie tej siedziby magnackiej z okresu jej świetności oraz o znaczeniu rodów, które kolejno nim władały.


Zamek Ogrodzieniec 27
 
Panorama na okolicę z wieży zamkowej

Sam Zamek zbudowany jest na zespole skalnym. Jego mury nieomal wyrastają ze skał i stapiają się z nimi. Wjazd od zamku prowadził przez szyje bramną oraz naturalną szczelinę, która w XVI w została zamurowana i na jej miejscu powstała zbudowana na planie kwadratu wysoka szesciokondygnacyjna wieża bramna, w której mieściła się m.in. kaplica zamkowa. Nad Bramą umieszczona była marmurowa tablica z pozłacanymi łacińskimi literami o treści: "Seweryn Bonar z Balic w Ogrodzieńcu, Ojcowie, Kamieńcu, żupnik, burgrabia i pełnomocnik, wielkorządca krakowski, biecki, czchowski, rabsztyński starosta z fundamentów wzniósł". Dzisiaj został tylko ślad po tablicy z zarysem lilijki herbowej Bonerów. Dostępu do Zamku bronił zbudowany przez Bonerów most zwodzony nad niewielka sucha fosa otoczona murem.

Na zamkowym dziedzińcuw 2009 r.
 

Zamek Ogrodzieniec 13
 
w marcu  2019 r.
 
Mapa Zamki w Polsce
zawiera 164 obiekty polecane do zwiedzania
Najnowsza mapa Zamki w Polsce
 
zamki w Polsce okładka
 
 
Zamek Ogrodzieniec 35

Dziedziniec główny otoczony był gankami i balustradami, które łączyły pomieszczenia mieszkalne i poszczególne komnaty w różnych częściach zamku. Układ krużganków był bardzo skomplikowany, ponieważ żaden z nich nie obiegał wokół całego dziedzińca na jednym poziomie. Ta nieregularność nadawała budowli oryginalny i malowniczy wygląd. Ozdobne balustrady, loggie, balkony były zapewne wzorowane na wawelskich. Wokół dziedzińca znajdowały się pomieszczenia magazynowe i gospodarcze zwane sklepikami ( np. izba odżwiernego,, magazyny hajduckie, spiżarnie z podwójna, ażurową podłogą stanowiacą oryginalny system wentylacji). Dzisiaj w zrekonstruowanych sklepikach można zakupić pamiątki z zamku.

 
Na podzamczu często odbywają się Turnieje Rycerskie (2009r )

 
Zamek Ogrodzieniec 7
marzec 2019 r.

Zamek Ogrodzieniec 12
Studnia, dawniej służąca mieszkańcom zamku


O ZAMKOWEJ STUDNI
Dawno, dawno temu na zamku ogrodzienieckim odbywał służbę wojskową Anzelm z Józefowa, który zmuszony był zostawić w domu swoja piękną, młodą żonę. Po dwóch latach służby zwrócił się do Seweryna Bonera, by ten pozwolił mu wrócić do rodzinnego Józefowa. Okrutny pan zaproponował Anzelmowi, by wykonał na dziedzińcu zamkowym studnię. Gdy osiągnie poziom wody powróci do domu. Pełen nadziei przyjął warunki i zaczął kuć w skale studzienny otwór. Głęboko chowała się jednak woda pod ogrodzienieckimi skałami. Kopał więc studnię rok po roku, a tymczasem uprowadzono jego żonę i uczyniono z niej nałożnicę. Kiedy po dwudziestu latach Anzelm dokopał się do wody, po tak katorżniczej pracy był już zniedołężniałym starcem. W tym roku Boner obdarzył go wolnością. Niestety, żołnierz nie doczekał tej radosnej chwili. Wyczerpanie organizmu było tak silne, że po wydostaniu się na powierzchnię serce Anzelma nie wytrzymało i żołnierz zmarł. Od tego czasu woda, do której dokopał się nieszczęsny Anzelm w tajemniczy sposób zniknęła. Nie skorzystał z niej okrutny burgrabia. Do tej wody jak głosi legenda nie dokopano się już nigdy. Wraz ze swym życiem Anzelm zabrał ją do Grobu.

 

 

Ogrodzieniec Góra Birów
 
Na przeciwległym wzgórzu znajduje się Góra Birów

Od 12 lipca 2008 kolejną atrakcją turystyczną, usytuowaną na północ (ok. 2 km) od ruin Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu jest Gród na Górze Birów. Jest to rekonstrukcja drewnianej osady okresu wczesnego średniowiecza, jaka istaniała tutaj do połowy XIII wieku. Przy budowie grodu zastosowano pewne ułatwienia architektoniczne, w związku z koniecznością przystosowania obiektu do zorganizowanego ruchu turystycznego.
Góra Birów /460 m n.p.m./ góruje nad otaczającą ją Doliną Krztyni. Prace archeologiczne prowadzone na tym terenie pozwoliły na dokładne zbadanie tego niezwykłego miejsca i udowodniły, że istniał tu gród królewski, historycznie starszy od Zamku Bonerów, a u jego podnóża cmentarz kurhanowy. Dzięki tym badaniom ustalono również występowanie w tym miejscu znalezisk aż pięciu  okresów  kulturowych: schyłek neolitu lub początki epoki brązu, kultura łużycka (sięgająca być może V okresu epoki rzymskiej), okres późno rzymski (II/III-IV w), wczesne średniowiecze (IX-X w) i średniowiecze (XIII-XIV w).


W 2019 r na zamku prowadzone były prace budowlane i elektryczne. Turyści widzieli w wielu miejscach wystające kable. Było to związane z montażem iluminacji zamku i wzgórza. Projekt zakładał realizację remontu konserwatorskiego w obrębie zabytkowych ruin Zamku Ogrodzienieckiego (XIV w.) i murów obwodowych otaczających tzw. przedzamcze oraz wykonanie wewnętrznej instalacji elektrycznej, w tym instalacji iluminacyjnej i multimedialnej. Była to kontynuacja dotychczasowych działań remontowo konserwatorskich realizowanych na zamku w latach 2013 2016. Remont obejmie wybrane partie murów samego zamku oraz murów obwodowych otaczających przedzamcze, które dotychczas nie były poddawane remontom. Całkowita szacowana wartość projektu: 2 473 200,88 zł  Wysokość kosztów kwalifikowanych: 2 012 195,83 zł  Wysokość dofinansowania : 1 609 756,67 zł


Ogrodzieniec marzec 2019 remont 2
 
 
Ogrodzieniec marzec 2019 remont 4
 
 
 
godziny zwiedzania zamku w listopadzie:
 
09.00 - 16,00
 
bilet wstępu 17 zł normalny, 10 ulgowy
 
 
 Ogrodzieniec, ul. Kościuszki 66
 
strona zamku
http://www.zamek-ogrodzieniec.pl
 
Zamek Ogrodzieniec 45
 
 
Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu marzec 2019
 
 
Zamek Ogrodzieniec 1
 
 
Zamek Ogrodzieniec 2
 
 
Zamek Ogrodzieniec 3
 
 
Zamek Ogrodzieniec 4
 
 
Zamek Ogrodzieniec 5
 
 
Zamek Ogrodzieniec 6
 
 
Zamek Ogrodzieniec 8
 
 
Zamek Ogrodzieniec 9
 
 
Zamek Ogrodzieniec 10
 
 
Zamek Ogrodzieniec 11
 
 
Zamek Ogrodzieniec 14
 
 
Zamek Ogrodzieniec 16
 
 
Zamek Ogrodzieniec 17
 
 
Zamek Ogrodzieniec 18
 
 
Zamek Ogrodzieniec 19
 
 
Zamek Ogrodzieniec 20
 
 
Zamek Ogrodzieniec 21
 
 
Zamek Ogrodzieniec 23
 
 
Zamek Ogrodzieniec 26
 
 
Zamek Ogrodzieniec 28
 
 
Zamek Ogrodzieniec 29
 
 
Zamek Ogrodzieniec 30
 
 
Zamek Ogrodzieniec 31
 
 
Zamek Ogrodzieniec 32
 
 
Zamek Ogrodzieniec 33
 
 
Zamek Ogrodzieniec 36
 
 
Zamek Ogrodzieniec 37
 
 
Zamek Ogrodzieniec 38
 
 
Zamek Ogrodzieniec 39
 
 
Zamek Ogrodzieniec 41
 
 
Zamek Ogrodzieniec 43
 
 
Zamek Ogrodzieniec 42
 

Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu maj 2009
 
 
 
2009 r
  
 
 
masz pytanie ? napisz do autora:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Albin Marciniak
 
Mapa Zamki w Polsce
zawiera 164 obiekty polecane do zwiedzania
 
polecamy zamki

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
rowerowe testy porady wycieczki

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

Underground in Europe

Underground in Europe explore maps

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata

najwyższe drzewa świata

najdłuższe mosty świata

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 366 gości oraz 0 użytkowników.