Wieża Mariacka w Krakowie

Wieża Mariacka w Krakowie

 Wieża Mariacka w Krakowie

   Wieża Mariacka zwana Wieżą Straży, Budzielną, Alarmową lub Hejnalicą - jest jedyną na świecie,  z której od przeszło sześciuset lat przez całą dobę co godzina trębacz gra hejnał na cztery strony świata. By zobaczyć i usłyszeć te cuda trzeba wspiąć się po 271 schodkach na wysokość 54 metrów. Jest kilkanaście takich dni w roku że można oglądać Tatry oddalone o około 100 kilometrów.


 
Patrz, Mariacka Wieża stoi
Dla miasta strażnica
Na jej widok myśl się korzy
A dusza zachwyca


 
 
wejście na wieżę od wiosny do jesieni:
codziennie od 10,00 do 18,00
niedziela 13,00 do 18,00
kasa biletowa znajduje się na Placu Mariackim
 
St. Mary’s Basilica in Krakow
St. Mary’s Basilica in Krakow
 
 
alt
 
Miejsce na wieży skąd co godzinę grany jest hejnał
 
 
Hejnał Mariacki, grany początkowo tylko w południe, od 13 lutego 1838 wyznaczał punktualnie godzinę dwunastą.
W ten sposób Kraków był pierwszym polskim miastem, w którym podawano dokładny czas.
Fakt ten miasto zawdzięczało profesorowi Maksymilianowi Weissowi, dyrektorowi Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Czas z krakowskiego obserwatorium podawany był za pomocą radia na całą Polskę.
Ostatni sygnał czasu z Krakowa nadano 1 kwietnia 1984 roku. Ponieważ był zbyt kosztowny, od tej pory transmitowano go z Warszawy.
Ale bezpośrednio po nim płynęła grana na żywo melodia hejnału z mariackiej wieży.
3 kwietnia 2005 roku po raz pierwszy, i jak dotąd jedyny w historii o godz. 12.00 zamiast hejnału z wieży kościoła Mariackiego rozległa się pieśń żałobna "Łzy matki"
 
 
 
 
Sama tradycja hejnału mariackiego liczy siedemset lat. O tym, dlaczego melodia hejnału nagle urywa się, jakby była nie zagrana do końca, głosi legenda:
Kościół Mariacki, mający dwie wieże, był miejscem ważnym dla miasta. Z wyższej, zwanej hejnalicą, (która jest zarazem najwyższą wieżą w Krakowie) przed wiekami strażnik miejski trąbką dawał sygnał rano do otwierania, zaś wieczorem do zamykania bram grodu. Ale nie tylko. Trąbił na alarm, gdy dostrzegł pożar lub zbliżającego się wroga. Gdy pewnego razu Tatarzy, którzy często napadali na polskie wsie i miasteczka, doszli aż pod Kraków, strażnik zaczął grać hejnał. Zdążono zamknąć bramy miejskie, ale tatarska strzała przeszyła
gardło hejnalisty, nim skończył melodię. Na pamiątkę tego zdarzenia melodia już zawsze urywa się.
Czy trębacz stał na Wieży Mariackiej, czy na jednej z wież muru obronnego, tego już nie wiadomo.
Zdarzenie opisane w legendzie, uwzględniając dzisiejsze wzajemne położenie murów miejskich i wieży kościoła Mariackiego wydaje się mało prawdopodobne, ale pewne wskazówki, co do prawdziwości legendy o hejnale i trębaczu z wieży kościoła Mariackiego podczas najazdu tatarskiego (właściwie dwóch najazdów w latach: 1241, 1251)





































https://lh4.googleusercontent.com/-tG3aTg2X1_w/VTP07InfVgI/AAAAAAAA0ws/6ODHf2Smyds/w600-h800-no/Wie%C5%BCa%2BMariacka%2B%285%29.jpg












 
 
 

 
Wieża Mariacka przed dobudowaniem konstrukcji dodatkowych schodów
 
foto : Albin Marciniak
 
 
alt
 

wejście na wieżę
 
 
 
alt


alt


alt


alt


alt
 

alt


alt

 
 
widok z wieży

alt

Rynek i linia A-B
 

alt
 
panorama na rynek i ul. Bracką
 


alt
 


alt
 

alt
 

alt


alt




alt


alt
 

alt

Wawel
alt


alt

 





 
.
 
 








Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com