Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zamek w Kwidzynie

Poszukiwano błogosławioną Dorotę, a znaleziono … Trzech Wielkich Mistrzów Krzyżackich!

Prace archeologiczne prowadzone w 2007 roku w prezbiterium kwidzyńskiej Konkatedry św. Jana Ewangelisty niespodziewanie zaowocowały odkryciem doczesnych szczątków Wielkich Mistrzów Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie; Wernera von Orseln, Ludolfa Koenig von Wattzau oraz Henryka von Plauen.Wartość historyczna odkrycia skłoniła lokalny samorząd ku otwarciu Krypty Wielkich Mistrzów Krzyżackich w kwidzyńskiej katedrze. Uroczystość ta planowa jest na 31 lipca 2010r. Organizatorzy liczą na udział wielu znamienitych gości włącznie z obecnym Wielkim Mistrzem dr Bruno Platterem. Ten szczególny dzień zacznie się od Mszy Świętej po której zostanie otwarta Krypta Wielkich Mistrzów Krzyżackich.

alt

Badania archeologiczne w kwidzyńskiej katedrze – przesłanki i rezultaty

Poszukiwano błogosławioną Dorotę, a znaleziono … Trzech Wielkich Mistrzów Krzyżackich!

Do prac archeologicznych w katedrze kwidzyńskiej przystępowano ze świadomością, że w prezbiterium świątyni mogą być pochowani: bł. Dorota, biskupi pomezańscy oraz wielcy mistrzowie Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Miejsce pochówku wyjątkowe – nie tylko dla miasta Kwidzyna, ale również dla historii Polski i Europy.

Błogosławiona  Dorota od średniowieczna łączyła dwa narody – polski i niemiecki – i do dziś scala bogobojnych w swoim kulcie. Dorota urodziła się w Mątowach Wielkich w bardzo religijnej rodzinie,  co niewątpliwie wywarło wpływ na kształtowanie się w niej wrażliwości na ludzkie cierpienie i niedolę. W wieku 16 lat poślubiła prawie czterdziestoletniego, zamożnego gdańskiego mieszczanina, z którym miała kilkoro dzieci. Pomimo życia w dostatku, Dorota nie zaznała wewnętrznego spokoju ani rodzinnego szczęścia. Po tragicznej śmierci siedmiorga swoich dzieci, a w późniejszym czasie męża – kobieta postanowiła całkowicie zmienić swoje życie. Odsunęła się od ludzi, zaczęła kontemplować w samotności wielkość Boga. Za namową spowiednika Mikołaja z Pszczółek Dorota udała się z Gdańska do Kwidzyna i tu postanowiła osiedlić się na stałe, by właśnie przed spowiednikiem móc otworzyć swoją duszę. Wielokrotnie prosiła spowiednika o całkowite odcięcie jej od świata przez zamurowanie w celi. W końcu, jako stygmatyczka i bogobojna kobieta otrzymała na to przyzwolenie od biskupa Jana Moncha oraz akceptację od wielkiego mistrza Konrada Wallenroda. Biskup pomezański nakazał wówczas wybudowanie specjalnego pomieszczenia dla przyszłej błogosławionej. Miejscem tym była nowo wybudowana katedra w Kwidzynie. Po roku przebywania w celi, wyczerpana niezwykłą pokuta Dorota zmarła, przeżywszy 47 lat.  W 18. tygodniu po śmierci, ciało rekluzy zostało przeniesione do krypty katedralnej, gdzie liczne pielgrzymki wiernych odwiedzały ją każdego dnia.  Nieprzerwany od XIV wieku kult rekluzy kwidzyńskiej trwał do czasów drugiego protestanckiego biskupa Pawła Separatusa, który w  1544r. nakazał usunąć kratę przy jej grobie i zakazał kultu. Protestanci nie uznawali relikwii, a władzom pruskim nie zależało na pobudzaniu ducha katolickiego. Do tej pory nie udało się jednoznacznie ustalić miejsca spoczynku szczątków bł. Doroty.

alt
Bogumił Wiśniewski, archeolog i specjalista ds. zabytków w kwidzyńskim Urzędzie Miasta., współinicjator badań  2007r. wraz z Ks. Ignacym Najmowiczem

Kiedy w czerwcu 2006 roku, decyzją samorządu kwidzyńskiego przystąpiono do pierwszego bezinwazyjnego etapu badań archeologicznych georadarem, których celem było wykrycie anomalii w postaci pustek pod powierzchnią pasadzki w katedrze,  odkryto tajemnicze krypty….

Badania przeprowadzone w latach 2006 -2008 w obrębie prezbiterium katedry kwidzyńskiej ujawniły istnienie najprawdopodobniej reliktów najstarszego kościoła murowanego w Kwidzynie z około połowy XIII w., pieca giserskiego do przekuwania kęsów żużla żelaznego oraz dwóch murowanych krypt, w których zostali pochowani trzej mężczyźni. W dwóch trumnach znaleziono zapiski koliste wykonane z brązu oraz bardzo dużą ilość fragmentów delikatnych tkanin.

Podczas prac badawczy nie odnaleziono szczątków błogosławionej Doroty. Wiele jednak przesłanek wskazuje, że odkryta w 2007 roku krypta kamienno – ceglana mogła być przeznaczona właśnie dla niej. Możliwe jest zatem, iż biskup Paweł Separatus rzeczywiście w 1544 r. zniszczył grób i ukrył szczątki kwidzyńskiej rekluzy na wieki…

Źródło: Tajemnica Krypt, Kwidzyn 2009

http://www.tajemnica-krypt.kwidzyn.pl/

alt

Osoby chcące przyjechać do Kwidzyna  a nie mające  pomysłu na nocleg i dobre jedzenie, proponujemy sprawdzone przez klubowiczów noclegi.
Hotelu "Balke" ul.Braterstwa Narodów 42  tel. 600 874 443.
Mimo i tak już niskich cen, na hasło Klub Podróżników "Śródziemie" dodatkowy rabat 10% .
Hotel znajduje się ok 300 m od zamku i łatwo rozpoznać po remontowanej elewacji frontowej.
 
altDla smakoszy tradycyjnej kuchni polecamy także sprawdzone miejsce z pysznym i tanim jedzeniem. Restauracja "Wiejska Chata" mieści się w starym spichlerzu idąc od zamku w stronę centrum (tel. 600 546 085).

Pyszne domowe pierogi ze skwarkami. Chleb ze smalcem i ogórki do woli,


alt

żurek w chlebie jest niesamowity
alt
klimat także jest godny uwagi ( i zdjęć)


altfoto:  Albin Marciniak

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

Underground in Europe

Underground in Europe explore maps

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata

najwyższe drzewa świata

najdłuższe mosty świata

najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 289 gości oraz 0 użytkowników.