Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

 

Często nazywany także zamkiem i gdzie legenda mówi o koniach, które piły wodę z marmurowych żłobów, przeglądając się w kryształowych lustrach...
 
   Od kilku lat, gdy pałac przeszedł we władanie Gminy Kamieniec Ząbkowicki, prace rewaloryzacyjne i porządkowe trwają non stop. Dla osób odwiedzających pałac kilka czy kilkanaście lat wcześniej, obecna wizyta pokazuje ogromne różnice. Wnętrza stopniowo remontowane i udostępniane do zwiedzania, nie grożą zwiedzającym że coś spadnie im na głowę a po sforach psów przed wejściem do Pałacu nie ma już śladu. Ogrody pałacowe i park zostały uprzątnięte a wywiezione ponad 500 ton śmieci ukazało ich pierwotne założenia. Nawet fontanny tryskają wodą jak za dawnych lat. Oczywiście przed gospodarzami jest jeszcze długa droga by Pałac Marianny Orańskiej był udostępniony do zwiedzania w całości, ale to co już zrobiono napawa optymizmem. Niestety problemem jest wyposażenie i eksponaty, które zostały rozgrabione po zakończeniu wojny. Na trasie zwiedzania jest ich obecnie niewiele, ale gospodarze liczą na pomoc osób, które posiadają jakiekolwiek pamiątki czy zdjęcia.
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 19

 
Historia Pałacu Marianny Orańskiej

1838 – Marianna Orańska, królewna niderlandzka, córka króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i jego pierwszej żony – Fryderyki Luizy Pruskiej, po raz pierwszy odwiedza Kamieniec Ząbkowicki, który dziedziczy w spadku po swej matce. Po podjęciu decyzji wybudowania na jego terenie letniej rezydencji, jeszcze tego samego roku architekt Karl Friedrich Schinkel przygotowuje dla królewny pierwszy projekt pałacu. Budowniczy angażuje także do pomocy młodego, zdolnego Ferdynanda Martiusa, którego praca przy budowie pałacu pochłania całkowicie. 1838 – Marianna Orańska, królewna niderlandzka, córka króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i jego pierwszej żony – Fryderyki Luizy Pruskiej, po raz pierwszy odwiedza Kamieniec Ząbkowicki, który dziedziczy w spadku po swej matce. Po podjęciu decyzji wybudowania na jego terenie letniej rezydencji, jeszcze tego samego roku architekt Karl Friedrich Schinkel przygotowuje dla królewny pierwszy projekt pałacu. Budowniczy angażuje także do pomocy młodego, zdolnego Ferdynanda Martiusa, którego praca przy budowie pałacu pochłania całkowicie.

1839 – Wiosną tego roku rozpoczyna się wznoszenie budowli. Pracami kierował Ferdynand Martius, Karl Schinkel nadzorował je z Berlina. Jesienią gotowe są mury parteru, wszystkie filary i kolumny w komnatach oraz kawałek muru otaczającego budowlę.

1848 – Budowa pałacu zostaje wstrzymana wskutek rozwodu Marianny z Albrechtem. W związku z tym, że rozwód został przeprowadzony w atmosferze skandalu, jakim był romans Marianny z masztalerzem Johannem von Rossumem, zabroniono jej przebywać na terenie Prus przez czas dłuższy niż 24 godziny, z obowiązkowym meldunkiem na posterunku policji przy każdym wjeździe i wyjeździe. Nałożono na nią również karę infamii.

1853 – Marianna odwiedza Kamieniec i zarządza wznowienie prac. Przekazuje pałac swojemu synowi Fryderykowi Wilhelmowi Albrechtowi. Sama zakupuje posiadłość w Bilej Vodzie, oddalonej od Kamieńca o 12 kilometrów, aby mogła jak najczęściej odwiedzać pałac i nadzorować prace.

1857 – Budowa czwartego piętra zostaje ukończona i pierwsi mieszkańcy wprowadzają się do pałacu. Z tej okazji wydany zostaje wielki bal, a Ferdynand Martius zostaje specjalnie uhonorowany przez Mariannę.

8 maja 1872 roku zostaje odsłonięta figura bogini zwycięstwa - Nike na wzgórzu za grotą. Fakt ten oznacza oficjalne zakończenie budowy pałacu po prawie 33 latach. Całkowity koszt budowy kompleksu pałacowo - parkowego wynosi 971 692 talary. Jest to równowartość trzech ton złota.

1883 – Marianna Orańska umiera. Zostaje zapamiętana jako jedna z najbardziej niekonwencjonalnych dam XIX wieku, która przerosła swoją epokę.

1945 – Potomkowie Marianny, którzy rezydują w pałacu ewakuują się z terenu Kamieńca z powodu nadciągającej Armii Czerwonej. Z pałacu zostają przez nią wywiezione liczne dobra, wyposażenie pomieszczeń oraz dzieła sztuki. Rok później obiekt trawi pożar i rezydencja staje się ruiną. Marmurowe podłogi oraz kolumny zostają wywiezione, aby wspomóc odbudowę stolicy po powstaniu. W latach pięćdziesiątych postępuje dewastacja pałacu.
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 2

 
1986 – Obiekt zostaje wydzierżawiony na 40 lat.

2012 – Po wygaśnięciu umowy dzierżawy pałac powraca pod bezpośredni zarząd właściciela, tj. Gminy Kamieniec Ząbkowicki. Ogólny stan kompleksu był katastrofalny.

2013 – Po przeprowadzeniu intensywnych działań remontowo-odtworzeniowych i zabezpieczających przez właściciela obiektu, pałac został udostępniony do zwiedzania dla turystów.

Zespół Parkowo-Pałacowy Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim to neogotycka perła architektoniczna, która dzięki między innymi projektowi realizowanemu przez Gminę Kamieniec Ząbkowicki odzyskuje swój dawny blask. Projekt pod nazwą „Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej – nowe oferty kulturalne i edukacyjne”, jest realizowany w ramach RPO Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.




Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 1
 

Zwiedzanie pałacu rozpoczyna się co godzinę od 10 do 17. Bilety do nabycia w kościele poewangielickim (ulica Zamkowa 6) 15 min. przed pełną godziną. Kasa czynna od 9.30 do 17.00. Fontannę przy maszynowni można podziwiać w weekendy od godziny 12:00 do 24:00, w pozostałe dni od godziny 16:00 do 22:00.
 
Uwaga. Kamieniec Ząbkowicki nie dysponuje choćby najmniejsza bazą noclegową. Dla osób chcących pozostać nieco dłużej, polecam skorzystać z oferty Złotego Stoku. Zaledwie kilka kilometrów dalej, a poza noclegami mamy do dyspozycji także kolejne atrakcje turystyczne, jak choćby słynna Kopalnia Złota czy najdłuższa tyrolka w Europie.
 
 
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 22
 
 
 

 
 
 
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 
 
 
 
 

Zdjęcia Pałacu z 19.09.2018 r.
 

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 3
 
podziemne tunele biegnące pod pałacem oraz pod ogrodami
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 4
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 6
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 7
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 5
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 8
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 9
 
Nowe 44 okna po 44.000 każde
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 10
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 11
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 12
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 13
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 14
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 15
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 16
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 17
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 18
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 20
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 21
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 22
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 23
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 24
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 25
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 26
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 27
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 29
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 30
 
legendarna 30 metrowa fontanna
 
 
 
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim 28
 
remont trwa ...
 
 
a tak zamek prezentował się jeszcze kilka lat temu (do roku 2012)


 


 


 
psy przed pałacem


 


 


 


 
sztuka budowlana rodem z jaskiniowców
 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 





 
materiał z roku 2010 :

Czy to koniec problemów Ząbkowickiego Zamku ?


Przepiękna budowla, jaką jest miejscowy zamek, miała być perełką wśród zabytków. Od dwóch lat jest niedostępna dla turystów і popada w ruinę. Dlatego gmina po raz kolejny rozpoczęła poszukiwania nowego inwestora.
Jak podaje serwis zabkowice24.org umowa dzierżawy pomiędzy gminą а W. Sobiechem obowiązuje do 2028 roku, co nie oznacza, że okres ten nie może zostać skrócony. Jednakże zapisy dotyczące rozwiązania dzierżawy są dla gminy bardzo niekorzystne.

- Szukamy najlepszego rozwiązania, które zabezpieczy gminę przed ewentualnymi roszczeniami, а takie już się pojawiły. Oczywiście dzierżawca ma prawo do rekompensaty poniesionych kosztów, ale obecnie są to bardzo wyimaginowane kwoty. Mamy już kilku potencjalnych inwestorów, którzy są zainteresowani nabyciem obiektu, łącznie z umową dzierżawy oraz najemcą і z tym, co zostało tam zrobione. Dlatego proponowaliśmy utworzenie spółki, do której należałaby gmina, obecny dzierżawca oraz potencjalny inwestor, ale pan Sobiech się nie zgodził. - dodaje wójt.

 

Jak długo potrwa sprzedaż zamku ? Tego jeszcze nie wiadomo. Wielkość samego obiektu to ok. 30 tys. mkw. Do tego doliczyć trzeba 120 ha parku. - Zależy nam, żeby cały kompleks został zagospodarowany, dlatego szukamy inwestorów nie tylko w Polsce, ale і za granicą – poinformowali urzędnicy.

 

 

Tak było wcześniej. Dziwna kobieta w roli przewodnika. Bilety sprzedawane były mimo zakazu udostępniania zmku zwiedzającym.
 
 
alt

 

Psy wszechobecne warczące na zwiedzających i walczące między sobą
 
alt

Temat tych psów wielokrotnie był poruszany przez media a tu można zapoznać się dokładnie jakich rozmiarów był (jest) to problem.
http://www.psiaki.pl/forum/viewtopic.php?t=21908

 

Takie atrakcje na trasie zwiedzania ...
 
alt

 

Zabezpieczenie nadające się do księgi rekordów głupoty
 
alt

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com