Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zamek Bobolice na Szlaku Orlich Gniazd
 
 
Za górami, za lasami, pośród skałek i dolinek leży Zamek Bobolice. Nie ruiny, lecz najprawdziwszy średniowieczny zamek wyglądający tak, jakby dawni kamieniarze i cieśle dopiero co zakończyli swą pracę. Choć brzmi to jak bajka, bobolicka warownia, po ponad 10 latach rekonstrukcji powrócił do swej dawnej świetności.
 
Bobolice to niewielka wieś leżąca na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej ok. 90 km od Krakowa. Tym co wyróżnią ją spośród innych jurajskich miejscowości jest jedyny, odbudowany z własnych środków, prywatny zamek. Ta pierwotnie królewska twierdza, została zbudowana przez Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej około połowy XIV wieku. Szybko stała się jednak własnością kolejnych rodów i nie zmieniło się to do dnia dzisiejszego. Zamek pozostał w rękach prywatnych, nawet w czasie powszechnej, PRL-owskiej nacjonalizacji.
 
Najnowsza historia Zamku Bobolice rozpoczęła się w 1998 roku, kiedy stał się on własnością rodziny Laseckich. Na zlecenie jej przedstawicieli – byłego senatora Jarosława Laseckiego oraz jego brata Dariusza Laseckiego, rozpoczęto żmudną odbudowę. Choć trwa już ona od tylu lat, jej efekt robi dziś piorunujące wrażenie. Po dawnej ruinie został jedynie ślad w murach – widoczna linia oddzielająca kamienie średniowiecznych pozostałości od zbudowanej współcześnie rekonstrukcji.
 
Z zewnątrz zamek jest już niemal gotowy. Odtworzone zostały: wieża bramna z mostem zwodzonym, kordegarda, mury, dziedziniec oraz zabudowania zamku górnego. Wciąż trwają prace wewnątrz, gdzie rekonstruowane są komnaty, zbrojownia, kaplica, a nawet sala tortur. Odbudowa Zamku w Bobolicach jest na bieżąco nadzorowana przez konserwatora zabytków, a jej koncepcja od początku konsultowana z najlepszymi w Polsce specjalistami, przez co dziś pod murami Bobolic możemy poczuć się zupełnie jakbyśmy cofnęli się w czasie.
 
Jak każdy zamek, Bobolice mają również swoją legendę. Jest ona tym ciekawsza, że w pewien sposób nawiązuje do współczesności – dotyczy dwóch braci. Dawno, dawno temu żyli bliźniacy Bobol, władający Zamkiem Bobolice oraz Mir – pan na pobliskim Zamku Mirów (obecnie również własność braci Laseckich). Bobol i Mir żyli zgodnie, razem urządzali uczty i polowania, a także jeździli na wyprawy wojenne, z których łupy ukrywali w tunelu łączącym oba zamki. Pewnego razu Bobol, oprócz łupów, przywiózł z wyprawy brankę – piękną księżniczkę, która miała zostać jego żoną. Ta jednak zakochała się w Mirze, z którym zaczęła się potajemnie spotykać. Gdy w końcu romans się wydał, Bobol w szale zazdrości zabił swego brata, a brankę zamurował. Księżniczka ponoć cały czas przebywa na zamku, a zobaczyć ją można w księżycowe noce kiedy jako biała dama przechadza się po bobolickich murach.
 
Legenda legendą, jednak prawdą jest, że w XIX wieku w podziemiach Zamku Bobolice odnaleziono ogromny skarb. Właściwie jego część, gdyż przypuszcza się, że reszta wciąż spoczywa w tunelu łączącym Bobolice z Mirowem. Jak dotąd tunelu nie udało się nikomu odnaleźć, zamki na pewno kryją jednak jeszcze niejedną tajemnicę.
 
Dojazd do Bobolic zajmuje z Katowic ok. 30 minut, a z Krakowa ok.1,5 godziny jazdy samochodem. Warto wybrać się tam w któryś z weekendów i osobiście poznać sekrety zamku. Przy odrobinie szczęścia, historię bobolickiego zamczyska można natomiast usłyszeć z ust samego właściciela, który w słoneczne dni często przesiaduje pod jego murami osobiście nadzorując prowadzone tam prace.
 
Michał Zębik
Specjalista ds. PR
Zamek Bobolice


Zamek Bobolice należący do słynnego systemu obronnego zwanego Orlimi Gniazdami przez ostanie dziesiątki lat popadał w ruinę. Podstawową przyczyną destrukcji murów były: zniszczenia historyczne, negatywny wpływ czynników klimatycznych, ingerencja osób trzecich oraz błędy popełnione podczas prób zabezpieczenia murów zamku po II wojnie swiatowej. Coraz częściej dochodziło do zawaleń i osunięć partii murów oraz ścian zamku.
Nadmierne zanieczyszczenie środowiska naturalnego w czasach komunistycznej gospodarki, systematycznie przyspieszały proces niszczenia. Niezabezpieczone, pozostawione samym sobie mury zamku rozpadały się, co stanowiło duże zagrożenie dla przebywających w pobliżu turystów.
Gdyby nie podjęte działania rewitalizacyjne, w niedługim czasie z tego pięknego zabytku o narodowym znaczeniu pozostałby jedynie stos kamieni.


stan obecny2013r 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

masz pytanie ? napisz do autora:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Albin Marciniak
 
Mapa Zamki w Polsce
zawiera 164 obiekty polecane do zwiedzania
 
polecamy zamki

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

Underground in Europe

Underground in Europe to explore

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata
najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata
najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 283 gości oraz 0 użytkowników.