Średzka Kolej Powiatowa, Wąskotorowa

Średzka Kolej Powiatowa, Wąskotorowa, Stacja Zaniemyśl.

Przejazd ze stacji Środa Miasto do stacji Zaniemyśl

 

   Choć na torach na całym świecie trwa wyścig prędkości coraz to nowszych składów pociągów, to jednak sentyment do dawnej kolei pozostaje. Nie brak także pasjonatów chcących tę tradycję podtrzymywać. Wolsztyn, Chabówka, Kościerzyna, Bachórz, Sochaczew, Warszawa, Rudy, to tylko niektóre ze skansenów w Polsce gromadzące zabytkowe lokomotywy i wagony. Część z nich stara się by choć kilka sztuk taboru było na chodzie a  zaledwie garstka ze skansenów organizuje przejazdy takim taborem. Dobre choć i to, bo przywracanie do życia wiekowych parowozów czy zabytkowych wagonów do łatwych zadań nie należy. Koszty niemałe a i o fachowców potrafiących ożywić takie pojazdy jest coraz mniej. Ta sztuka udaje się pasjonatom z Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej "BANA". Nie tylko organizują przejazdy na blisko 15 kilometrowej linii ale przywracają też dawny blask kolejnym wagonom i lokomotywom. Rozmawiając z nimi w trakcie przejazdu takim zabytkowym składem a trwającym blisko godzinę, da się wyczuć pasję w tym co robią. Na stacji końcowej w budynku dworca w Zaniemyślu, zgromadzili sporo pamiątek związanych z koleją i obsługą pasażerską w  XX wieku. Zwiedzając zaplecze i tabor w Środzie Śląskiej na stacji początkowej, z przejazdem na trasie i zwiedzaniem stacji w Zaniemyślu, przyjemnie można spędzić ponad dwie godziny.

 

Sredzka Kolej Powiatowa waskotorowa 6

 

 Historia

Średzka Kolej Dojazdowa, jako przez wiele lat typowana do likwidacji i tym samym opierająca się modernizacjom, dotrwała właśnie do tego symbolicznego końca kolei wąskotorowych. Niektórym innym kolejom, wcześniej doinwestowywanym i otrzymującym nowy tabor, ta sztuka się nie udała. Było tak m. in. na Opalenickiej Kolei Dojazdowej (zamknięta w 1995), czy Gdańskich Kolejach Dojazdowych (zamknięte w 1996).

W zasadzie w tym miejscu historia mogłaby się zakończyć – taki los spotkał w końcu pobliskie kolejki w Opalenicy czy Witaszycach. Szczęśliwie, już rok po zamknięciu ruchu przez PKP Średzka Kolej Dojazdowa wróciła pod zarząd Powiatu Średzkiego, przyjmując nazwę Powiatowa Kolej Wąskotorowa w Środzie Wielkopolskiej. Procedura pełnego przejęcia kolei od PKP trwała jednak aż 8 lat – dopiero w listopadzie 2010 r. po 61 latach kolejka znów stała się własnością powiatu. W lutym 2011 przywrócono jej historyczną nazwę Średzka Kolej Powiatowa, która funkcjonuje do dziś.

Kolejne perturbacje jakie przetoczyły się przez kolejkę doprowadziły do ponownego jej zamknięcia w 2014 roku. Jednak dzięki zapałowi grupy osób podupadający zabytek udało się ponownie wskrzesić i przywrócić pociągi wąskotorowe między Środą Wielkopolską i Zaniemyślem latem 2016 roku.

więcej:

http://sredzkakolejpowiatowa.pl/o-kolei/historia/

 

Sredzka Kolej Powiatowa waskotorowa

foto: Krzysztof Kubiak Średzka Kolej Powiatowa

 

 

Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej "BANA"

Zarządca infrastruktury oraz przewoźnik Średzkiej Kolei Powiatowej
Średzka Kolej Powiatowa
ul. Niedziałkowskiego 25  Środa Wlkp.
tel. 698 013 292
 
 
 
Sredzka Kolej Powiatowa waskotorowa 1
 
 

Sprzedaż biletów prowadzona jest w kasie biletowej na stacji Środa Miasto, a na innych stacjach i przystankach – przez obsługę pociągu. Płatność kartą płatniczą lub gotówką.

W pociągach honorowane są wszystkie ulgi ustawowe. Obliguje to także obsługę do weryfikowania uprawnień do korzystania z ulg – proszę pamiętać o zabraniu odpowiednich legitymacji lub innych dokumentów.

Pociągi zatrzymują się na wszystkich przystankach na trasie. Trzeba jednak zaznaczyć, że niektóre z nich (Annopole, Płaczki, Śnieciska, Polwica) są przystankami NA ŻĄDANIE. Pociąg zatrzymuje się na nich tylko wtedy, gdy na peronie ktoś czeka, lub ktoś z podróżnych zgłosił zamiar opuszczenia pociągu konduktorowi. Godzina odjazdu z tych przystanków jest orientacyjna – pociąg może przyjechać od 5 minut przed czasem wskazanym w rozkładzie do 5 minut po tym czasie.

Na wszystkich stacjach pośrednich bilety można nabyć u obsługi pociągu w trakcie jazdy.

 
 
Sredzka Kolej Powiatowa waskotorowa 3 1
 
foto: Średzka Kolej Powiatowa
 
 
 
 
Średzka Kolej Dojazdowa wzbogaciła swój tabor o trzy wagony kolejki wąskotorowej z Milicza. Takie składy jeździły także przez Milicz, a stojące i niszczejące przez wiele lat na bocznicy, teraz zapewne przewiozą jeszcze wielu pasażerów w Wielkopolsce.
 
 
Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 29
 
Relikty dawnej kolejki wąskotorowej w Miliczu która w tym miejscu miała przystanek
 
 
 
 
 
Środa Miasto - przystanek Średzkiej Kolei Powiatowej
 
 
Sredzka Kolej Powiatowa waskotorowa 2
 
 
 
Sredzka Kolej Powiatowa waskotorowa 3
 
 
 
Sredzka Kolej Powiatowa waskotorowa 4
 
 
 
Sredzka Kolej Powiatowa waskotorowa 5
 
 
 
Sredzka Kolej Powiatowa waskotorowa 7
 
 
 
Sredzka Kolej Powiatowa waskotorowa 9
 
 
 
Sredzka Kolej Powiatowa waskotorowa 11
 
 
 
Sredzka Kolej Powiatowa waskotorowa 14
 
 
 
Sredzka Kolej Powiatowa waskotorowa 15
 
 
 
Sredzka Kolej Powiatowa waskotorowa 17
 
 
 
 
 
 
 
Kolej Wąskotorowa, Stacja Zaniemyśl
 
 
Kolej Waskotorowa Stacja Zaniemysl 14
 
 
 
Kolej Waskotorowa Stacja Zaniemysl 1
 
 
 
Kolej Waskotorowa Stacja Zaniemysl 2
 
 
 
Kolej Waskotorowa Stacja Zaniemysl 3
 
 
 
Kolej Waskotorowa Stacja Zaniemysl 4
 
 
 
Kolej Waskotorowa Stacja Zaniemysl 5
 
 
 
Kolej Waskotorowa Stacja Zaniemysl 6
 
 
 
Kolej Waskotorowa Stacja Zaniemysl 7
 
 
 
 
Kolej Waskotorowa Stacja Zaniemysl 8
 
 
 
Kolej Waskotorowa Stacja Zaniemysl 9
 
 
 
Kolej Waskotorowa Stacja Zaniemysl 10
 
 
 
Kolej Waskotorowa Stacja Zaniemysl 11
 
 
 
Kolej Waskotorowa Stacja Zaniemysl 12
 
 
 
 
Kolej Waskotorowa Stacja Zaniemysl 13

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com