Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 
Stare Miasto i Twierdza Kostrzyn
 
Niegdyś miasto tętniące życiem, dzisiaj resztki ruin porośnięte zielenią. To co widać już z daleka, to piętrzące się nad Odrą mury Twierdzy Kostrzyn.
Nie wszystko jednak zostało stracone, bo spacerując dawnymi uliczkami Starego Miasta Kostrzyn, dochodzimy do miejsca które powstało z ruin.
Kosztem blisko 2,5 mln euro zrekonstruowano Bastion Phillipp i Bastion Brandenburg, w którego kazamatach stworzono muzeum twierdzy. Kostrzyn warto zatem odwiedzić nie tylko ze względu na Festiwal Woodstock ale także ze względu na wyjątkowy zabytek sztuki fortyfikacyjnej. Nie jedyny to fort na terenie gminy Kostrzyn a po przekroczeniu granicy na moście na Odrze, po stronie Niemieckiej także jest sporo do zwiedzania. 
 

Najważniejsze daty w historii miasta:

1232 - pierwsza udokumentowana wzmianka
ok. 1300 - uzyskanie praw miejskich
1535-1571 - Kostrzyn stolicą Nowej Marchii
1730-1732 - uwięzienie w twierdzy księcia Fryderyka
1806-1814 - miasto w rękach armii Napoleona
1945 - zniszczenie miasta w 95%

23.04.1994 burmistrzowie bliźniaczych miast-twierdz Kostrzyna, Peitz i Spandau zainaugurowali symbolicznym pchnięciem szpadla prace na Starym Mieście, odgruzowanie Starówki i renowację pozostałości kostrzyńskich fortyfikacji. Efekty tej pracy widać po bastionie Filip, którego wnętrza udostępniane są stopniowo zwiedzającym i w którego wnętrzu odbyło się już kilkanaście imprez kulturalnych.

W roku 2000, w związku z obchodami 700 jubileuszu nadania praw miejskich Kostrzynowi, po raz pierwszy zorganizowane zostały na Starym Mieście Dni Twierdzy Kostrzyn, które na stałe weszły do kalendarza imprez w naszym mieście.

Pozostałości kostrzyńskiej twierdzy, budowanej w latach 1537-1568 są najciekawszą atrakcją turystyczną miasta. Twierdza Kostrzyn powstała na wzór fortec włoskich. Jej budowę ukończono ostatecznie w XVII w. Składała się z sześciu bastionów: Królowa, Książę i Księżniczka oraz Król, Filip i Brandenburgia. Trzy pierwsze zostały wysadzone i rozebrane jeszcze przed II Wojną Światową. Bastiony, spięte murami, otoczone były fosą. Dodatkowo w skład twierdzy wchodziły raweliny: August-Wilhelm, Krystian-Ludwik i Albrecht. Do dziś przetrwał tylko jeden - August-Wilhelm.

Do miasta można było wjechać przez trzy bramy: Berlińską, Chyżańską i Sarbinowską (rozebrana). Ponadto twierdza otoczona była kordonem fortów oddalonych znacznie od samej twierdzy (m.in. Fort Gorgast, Fort Sarbinowski, Nowe Dzieło).

Miasto dawniej i dzisiejsze ruiny

http://muzeum.kostrzyn.pl/images/kostrzynskie-pompeje/dwa-miasta/przed-i-po-840.jpg

Bastion König

 

Historia nie okazała się łaskawa dla Kostrzyna. Miasto liczące blisko tysiąc lat swoich dziejów pozbawione zostało niemal całkowicie pamiątek przeszłości. Stare Miasto ze swoim zamkiem, ratuszem, kościołem parafialnym i rynkiem posiadało niepowtarzalny urok. Wojna spowodowała, że Starówka zamarła na bez mała 50 lat. Wraz z resztkami szesnastowiecznej twierdzy stała się jedyną w swoim rodzaju atrakcją.

Twierdza była arcydziełem sztuki fortyfikacyjnej. Do dziś przetrwały mury obronne, Brama Berlińska, Brama Chyżańska, dwa raweliny, trzy bastiony, fosy wewnętrzne oraz ruiny budynków, w tym zamku i kościoła. Dobrze zachował się też układ ulic i fundamentów budynków.

Jeszcze nie tak dawno miejsce po dawnej Starówce mogło budzić jedynie tęsknotę za tym, co przestało istnieć. Prawie cały teren Starego Miasta pokrywała roślinność. Dziś projektowana rekonstrukcja nabiera realnych kształtów. Spod hałd ziemi wyłoniły się ruiny starych kamienic i uliczek. Jest to ulubione miejsce i największa atrakcja dla przyjeżdżających do Kostrzyna turystów, grup młodzieży oraz byłych mieszkańców Kostrzyna z Niemiec, którzy spacerując po odgruzowanych uliczkach przypominają sobie swoje dzieciństwo i młodość.

23 kwietnia 1994 roku burmistrzowie bliźniaczych miast-twierdz: Kostrzyna, Peitz i Spandau zainaugurowali symbolicznym pchnięciem szpadla prace na Starym Mieście, odgruzowanie Starówki i renowację pozostałości kostrzyńskich fortyfikacji. Efekty tej pracy widać po bastionie Filip, którego wnętrza udostępniono  zwiedzającym i w którego wnętrzu odbyło się już wiele imprez kulturalnych.

17 września 2000r. przedstawiciele 17 miast-twierdz z Polski, Niemiec i Rosji podpisali porozumienie o współpracy. W roku 2000, w związku z obchodami 700 jubileuszu nadania praw miejskich Kostrzynowi, po raz pierwszy zorganizowane zostały na Starym Mieście Dni Twierdzy Kostrzyn. Sceneria kazamatów i tego miejsca, gdzie "mówią kamienie", tworzy klimat, którego śladów nie sposób odnaleźć w pomieszczeniach domów kultury, czy amfiteatrach. To spotkanie z przeszłością, to impreza jedyna w swoim rodzaju, to szansa dla naszej Starówki - "Kostrzyńskich Pompei". Zapraszamy na Dni Twierdzy Kostrzyn!

http://www.kostrzyn.pl/dla-turystow/stare-miasto-i-twierdza
 
 
Zwiedzanie Twierdzy i muzeum:
Stare Miasto i twierdza z zewnątrz dostępne od świtu do zmroku.
Bastion Filip
wtorek - piątek w godz. 10:00 - 16:00 (ostatnie wejście o godz. 15:00)
sobota - niedziela w godz. 10:00 - 18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:00)
w poniedziałki nieczynny

Muzeum Twierdzy Kostrzyn ul. Graniczna 1, 66-470 Kostrzyn nad Odrą  +48 95 752 23 60 http://muzeum.kostrzyn.pl/pl/

 
 
 
 
Ruiny Starego Miasta Kostrzyn
 
 
 
 
 
 
 
Bastion Brandenburg
 
 
 
Bastion Phillipp
 
 
 
Muzeum Twierdzy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

 SERWIS POGODOWY

komunikaty GOPR, TOPR

 
komunikaty GOPR TOPR

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 

 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 
testy sprzętu outdoorowego
 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 
 
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie
 

szczyty pasm górskich w Polsce

 
niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 
najwyższe drzewa świata
 
najdłuższe mosty świata
 
najdziwniejsze budynki świata
 

Odwiedza nas 134 gości oraz 0 użytkowników.