Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu na rynku we Wrocławiu

   Spacerując po jednym z najpiękniejszych rynków w Polsce, gdzie obok Krakowa, także rynek we Wrocławiu należy do największych i najpiękniejszych w Europie, obiektem wyjątkowej urody jaki przykuwa uwagę jest Ratusz. Miliony turystów każdego roku robi sobie zdjęcia z jednym z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce. Jednak niewiele osób co skrywają przestronne wnętrza na dwóch kondygnacjach tej budowli. W piwnicach Ratusza znajduje się Piwnica Świdnicka, jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie. Będąc w stolicy Dolnego Śląska, warto wstąpić do tej szacownej instytucji.

 

 

Co można zobaczyć w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej?

Sala Wielka muzeum pełni – obok funkcji wystawowych – rolę sali reprezentacyjnej wrocławskiego magistratu. To tutaj organizowane są najważniejsze uroczystości z udziałem władz miasta, w tym spotkania z okazji nadania tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia, jubileusze znanych wrocławian, spotkania okolicznościowe (m.in. z parami świętującymi kolejne rocznice ślubu, naukowcami, olimpijczykami).

 

 

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej specjalizuje się w gromadzeniu i prezentowaniu obiektów związanych z wrocławskimi warsztatami rzemieślniczymi oraz artystami od czasów najdawniejszych po współczesność. Mieści się w Starym Ratuszu – najważniejszym budynku Wrocławia i jednym z najwybitniejszych zabytków późnogotyckiej architektury świeckiej w Europie.

 

 

Spośród wyjątkowych, historycznych wnętrz szczególnie wyróżnia się Sala Wielka z imponującym sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Na uwagę zasługują także Sala Książęca, Izba Seniora Rady, Sala Rady i Kancelaria Rady. W najstarszej części Ratusza czyli  Sali Mieszczańskiej znajdującej się na parterze, eksponowane są marmurowe popiersia wybitnych osobistości związanych z Wrocławiem. Ta część jest na początku zwiedzania muzeum.

 

 

Na szczególną uwagę zasługuje wystawa Złote czasy lamp naftowych, prezentująca kolekcję 200 wyjątkowych, zabytkowych lamp naftowych.

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej zajmuje najstarszą, reprezentacyjną część wrocławskiego ratusza, a do czasu remontu i oddania Pałacu Królewskiego do użytku, było główną siedzibą Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Wystawy prezentowane są w Sali Mieszczańskiej, Sali Książęcej, Izbie Seniora Rady, Sali Rady i Kancelarii Rady.

 

 

Samo muzeum znacznie zyskało by na atrakcyjności, gdyby umożliwiono zwiedzającym wejście na wieżę ratusza. Podziwianie Wrocławia z tej wysokości i z tego miejsca, było by niewątpliwie jedną z największych atrakcji, nie tylko dla turystów ale i dla samych mieszkańców.

 

 

Stary Ratusz, Rynek, Wrocław

https://muzeum.miejskie.wroclaw.pl/museum/sztuki-mieszczenskiej/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

niedostępny taras widokowy na wieży Ratusza

 

 

 

opracowanie Albin Marciniak

 

Najpiękniejsze Skanseny i Parki Etnograficzne w Polsce

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com