Muzeum Parowozów Wolsztyn

Muzeum Parowozów Wolsztyn

Stoi na stacji lokomotywa,
ciężka, ogromna i pot z niej spływa,...

 
Z tych lokomotyw nie tylko tylko czasami popłynie pot i buchnie para. Koła także pójdą w ruch. Majestatyczne lokomotywy stoją na stacji w Wolsztynie jako eksponaty muzealne otoczone zabytkowymi wagonami ale i działają. Jedną z okazji by pod kotłem buchnął ogień i para poszła w tłoki, jest Parada parowozów w Wolsztynie ale nie tylko. Parowozownia Wolsztyn to jedyny w Europie obiekt, gdzie parowozy obsługują ruch planowy.
Znajduje się tutaj ok. 30 sztuk tych pojazdów, m.in. unikalna lokomotywa Ok1, Ok22, oraz zabytkowe wagony. Najcenniejszym eksponatem jest parowóz Pm36, z 1937 r. wyprodukowany w fabryce w Chrzanowie, który potrafi osiągać szybkość do 130 km/h. Parowozy prowadzą codziennie planowe pociągi do Poznania, a czasami także składy retro i pociągi okolicznościowe. Każdego dnia dla zwiedzających pod parą jest przynajmniej jeden parowóz. Parowozownia jest dostępna dla turystów całorocznie. Co roku na przełomie kwietnia i maja ma miejsce „Parada Parowozów”. Jubileuszową paradę w 2007 roku obejrzało ponad 20 tysięcy turystów
 


 

"Załoga tego parowozu dla uczczenia urodzin Prez. R.P. tow. B. Bieruta i święta 1-go maja zobowiązuje się zaoszczędzić w miesiącu kwietniu 5 ton węgla "


 

Wagony wykończone w drewnie


 

Takimi składami nawet przed wojną pociągi jeździły szybciej niż obecnie InterCity czy inne pseudo ekspresowe


 

Parowozy prowadzą codziennie planowe pociągi do Leszna, a czasami także składy retro i pociągi okolicznościowe. Parowozownia jest dostępna dla turystów przez cały rok. Co roku na przełomie kwietnia i maja ma miejsce "Parada Parowozów". 
Popularyzacji parowozowni służy organizowany od 2004 konkurs piękności – Miss Świata Parowozów.
Parowozownia codziennie udostępnia lokomotywę do obsługi połączenia Poznań Główny - Wolsztyn. Kursuje on według rozkładu zamieszczonego na stronie Kolei Wielkopolskich.
 
 
Parowozownia Wolsztyn jest nadal czynną lokomotywownią, z której codziennie wydawane są parowozy do prowadzenia planowych pociągów pasażerskich na trasie do Poznania. Jest to jedyne takie miejsce gdzie można obejrzeć warsztaty, maszyny i urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące utrzymaniu i naprawie parowozów. Nie jest to skansen ani muzeum specjalnie utworzone dla prezentacji parowozów i ich zaplecza, ale czynna od ponad 100 lat prawdziwa parowozownia. Tylko tutaj codziennie można zobaczyć gorący, buchający parą parowóz.


Zwiedzanie parowozowni możliwe jest codziennie od godziny 8:00 - 15:00.
Wykupienie biletu upoważnienia jednocześnie do fotografowania parowozów i obiektów na terenie parowozowni.
Izba muzealna czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 15:00.


http://www.parowozowniawolsztyn.pl/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Parowozownie w Polsce

parowozownie

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com