Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Sztolnia Królowa Luiza
 

Nowa atrakcja turystyczna na mapie Śląska.

Trasa Wodna w Sztolni Królowa Luiza to jedna z najbardziej zróżnicowanych wyjątkowych ofert w całym kompleksie.

Trasa Wodna to przede wszystkim dwa żywioły - ognia i wody - to podziemne pożary i zalewane wyrobiska, z którymi zmagali się ówcześni górnicy. Prawdziwą sztuką okazało się jednak ich ujarzmienie i wykorzystanie dla celów turystycznych. Najdłuższy w Polsce, podziemny spływ łodziami w wyrobiskach Sztolni. Trasa toru wodnego wynosi ponad 1100 metrów i kończy się w samym centrum Zabrza. Podziemne porty, panujący w całych podziemiach światłocień i autentyczne, historyczne wyrobiska z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń.

 

 sztolnia Krolowa Luiza 37

 

 Kompleks Sztolnia Królowa Luiza – część naziemna wokół szybu Wilhelmina (ul. Mochnackiego)


       Jest to część kompleksu dedykowana przede wszystkim działalności edukacyjnej, a także rekreacji i zabawie dla całych rodzin. Do największych atrakcji tego miejsca należą Park 12C wraz z Bajtel Grubą oraz Park Techniki Wojskowej. Park 12C stanowi przestrzeń, w której dzieci i młodzież mogą w atrakcyjny sposób poznać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie. Głównym zamysłem parku jest interakcja, aktywna nauka i zabawa, a także wypoczynek w strefie grillowej. Bajtel Gruba to wyjątkowa mini-kopalnia, dedykowana dzieciom, które poprzez zabawę i naukę pracy zespołowej poznają górnictwo podziemne. Park Techniki Wojskowej – jedna z największych w południowej Polsce tego typu placówka, to nie tylko możliwość obserwacji historycznych i współczesnych maszyn wojskowych, ale też organizacji zajęć edukacyjnych a nawet szansa na przejażdżkę czołgiem czy wojskową amfibią.

 

 sztolnia Krolowa Luiza 2

 

Kompleks Sztolnia Królowa Luiza – część naziemna wokół szybu Carnall (ul. Wolności)


     Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów tej części kompleksu jest budynek dawnej łaźni łańcuszkowej. Niegdyś stanowiący symbol górniczej działalności kopalni, dziś pełni funkcje gastronomiczne, ekspozycyjne, wystawiennicze i turystyczne. W otoczeniu szybu Carnall zachował się czytelny układ zabudowań kopalnianych z przeł. XIX i XX w. Są to między innymi hala kompresorów, w której prezentowana jest wystawa „Niezwykła historia. Kopalnia Królowa Luiza - Zabrze w latach 1791-1998”, rozdzielnia 6kV z wystawą „Kopalnia Edisona” poświęcona elektryfikacji w górnictwie oraz budynek zmiękczalni wody do kotłów. Niewątpliwie najcenniejszym obiektem tej części kompleksu jest wyciągowa maszyna parowa z 1915 roku z dwucylindrowym silnikiem bliźniaczym i tarczą cierną typu Koeppe, najlepiej zachowany i jedyny czynny do dziś wyciąg tego typu w Europie. Ogromną atrakcją jest też możliwość podziwiania panoramy Zabrza z (31-metrowej) wieży szybowej szybu „Carnall”. Wkrótce wspomniana strefa zyska dodatkowe atrakcje – w zabytkowych budynkach powstanie m.in. interaktywna wystawa poświęcona ratownictwu górniczemu, ekspozycja lamp górniczych i warsztat kopalniany z pokazową kuźnią...

 

sztolnia Krolowa Luiza 3Skansen składa się z dwóch cześci:
naziemnej wokół dawnego szybu "CARNALL"  - ul. Wolności
podziemnej wokół nieistniejącego już szybu "WILHELMINA"  

Sztolnia Królowa Luiza
Strefa szybu Carnall – ul. Wolności 408, 41-800 Zabrze
Strefa Szybu Wilhelmina (Park 12C, Park Techniki Wojskowej) – ul. Mochnackiego 12, 41-800 Zabrze

 www.sztolnialuiza.pl
 
 
 sztolnia Krolowa Luiza 10
 
 
Część naziemna
 
Wokół dawnego szybu "Carnall" położone są budynki maszynowni, nadszybia, rozdzielni elektrycznej. Odwiedzający to miejsce mają okazje zobaczyć urządzenia szybowe i łączności sygnalizacyjnej, ekspozycje zawiesi klatkowych, warsztat szybowy, oddziałową stację ratownictwa górniczego, a także wnętrza rozdzielni elektrycznej 6 KV.\
 
sztolnia Krolowa Luiza 1

    Najcenniejszym zabytkiem w Skansenie jest unikatowa  parowa maszyna wyciągowa o mocy 2 tys. KM wyprodukowana w 1915 roku w Eisenhütte Prinz Rudolfh w Dülmen w Niemczech, która do 1990 roku obsługiwała szyb "Carnall" o głębokości 503 m. Nośnikiem liny wyciągowej jest koło pędne rodzaju Koepe o średnicy 6 m z tarczą cierną wyłożoną drewnem i skórą o wysokości obrzeża 20 cm. Maszyna wyposażona jest w hamulec manewrowy na parę i bezpieczeństwa na ciężar, a ponadto posiada wskaźnik głębokości z 1928 roku i tachometr samopiszący z 1915 roku. Maszyna składająca się z dwóch cylindrów o średnicy 95,5 cm opuszczała klatki wyciągowe z prędkością około 10 m/s przy ciśnieniu pary 12-8 atm. Obecnie maszyna nie wyciąga urobku, ale turyści podziwiać mogą pracę tłoków wysuwających się z dwóch wielkich cylindrów oraz ruch potężnego koła pędnego.
 
sztolnia Krolowa Luiza 24
 
     W sąsiednim  budynku nadszybia z wieżą wyciągową eksponowane są: urządzenia szybowe, czynny system łączności, warsztat szybowy, oddziałowa stacja ratownicza, różnego rodzaju liny wyciągowe i wyposażenie klatek szybowych. Z wierzchołka stalowej, nitowanej wieży wyciągowej o wysokości 30 m podziwiać można przemysłową panoramę Górnego Śląska. W rozdzielni zachowały się między innymi amperomierze, woltomierze i wyłączniki olejowe z początku XX wieku. Na uwagę zasługują również kompresorownia, warsztat elektryczny, budynek wentylatora, akumulatorownia, maszynownia dawnego szybu "Prinz Schönaich", łaźnia łańcuszkowa i cechownia, powstałe w drugiej połowie XIX i początkach XX wieku. Na terenie Skansenu znajdują się także zabytki pozyskane ze zlikwidowanych kopalń, z których najcenniejsze to: jedyna zachowana w Polsce bębnowa maszyna wyciągowa z podwójnym rozprężaniem pary z 1910 roku, unikatowy wentylator systemu Guibald z 1907 roku oraz rzeźba - fontanna z postaciami czterech muzykantów z orkiestry górniczej, pochodząca z lat 50-tych ubiegłego wieku. Obok zabytków techniki górniczej, polecamy zwiedzającym kolekcję zabytkowych samochodów i motocykli prezentowaną przez  Koło Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Śląskiego, które znajduje się w budynku dawnej kompresorowni. Obecnie w części naziemnej Skansenu, turyści mogą także podziwiać  kolekcję pojazdów militarnych takich jak SCOTY, BRDM, WYRZUTNIĘ RAKIET, CIĘŻARÓWKI, WOZY ŁĄCZNOŚCIOWE należące do Zabrzańskiej Grupy Płetwonurków "DELFINY". Teren Skansenu bywa miejscem wielu niecodziennych działań kulturalnych , takich jak: koncerty, spektakle teatralne, wystawy, happeningi, czy rajdy zabytkowych pojazdów.
 
 
sztolnia Krolowa Luiza 29
 

Kompleks Sztolnia Królowa Luiza – podziemne trasy turystyczne


     Podziemne trasy turystycznego to największa perełka kompleksu i to, co wyróżnia go na tle całej Europy. Ze względu na bogactwo i zróżnicowanie górniczych wyrobisk o łącznej długości ponad 5 km, istnieje kilka wariantów tematycznych i lokalizacyjnych tras. W zależności od wybranego wariantu, na odwiedzających czeka pokaz wielkogabarytowych maszyn górniczych, przejażdżka kolejką górniczą Karlik, wędrówka przez pokład węgla o grubości ponad 6 m., ekspozycje poświęcone zagadnieniom związanym z podziemnym górnictwem węglowym czy zagrożeniami w kopalniach. To też jedyny w swoim rodzaju podziemny spływ łodziami w ramach trasy wodnej.


Trasa wodna


    Jedną z głównych atrakcji kompleksu Sztolni Królowa Luiza jest nowo otwarta Trasa wodna. Fragment podziemnych wyrobisk przebywa się tu pieszo, a 1100 metrów to unikatowy, podziemny spływ łodziami. To niesamowita przygoda, odbywająca się 40 metrów pod Zabrzem, w XIX-wiecznych, oryginalnych wyrobiskach dawnej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej i jednocześnie najdłuższa tego typu podziemna trasa w górnictwie węglowym! W trakcie przepływu łodziami pod samym centrum 180-tysięcznego miasta, spotkać będzie można legendarne dla Górnego Śląska postaci, takie jak Skarbnik czy Utopek. Miłośnicy surowego piękna przyrody w trakcie zwiedzania również znajdą coś dla siebie … nacieki wapienne,
zazwyczaj podziwiane w jaskiniach, czy żywe rośliny, które z pomocą odrobiny sztucznego światła i 90% dawki wilgoci w powietrzu rosną prawie 40 metrów pod ziemią. Tego się nie zapomina! Podczas podziemnego zwiedzania przekazujemy również szereg interesujących informacji na temat zagrożeń, które utrudniały pracę górnikom w XIX wieku. To przede wszystkim dwa żywioły - ognia i wody - to podziemne pożary i zalewane wyrobiska, z którymi zmagali się ówcześni górnicy. Prawdziwą sztuką okazało się jednak ich ujarzmienie i wykorzystanie. Zwiedzanie trasy to ok. 2h.

 
sztolnia Krolowa Luiza 35
 
 
Trasa turystyczna

     Trasa turystyczna to wyjątkowa, podziemna podróż w czasie. Zwiedzanie obejmuje wyrobiska zarówno Sztolni, jak i Kopalni, w przekrojowy sposób obrazując, jak rozwijała się technika górnicza od końca XVIII wieku do czasów współczesnych. Podczas zwiedzania zobaczyć można między innymi zabytkowe, ceglane portale chroniące i wzmacniające stropy, rekonstrukcję podziemnego portu, gdzie ładowano wydobyty węgiel do łodzi, wspomniany wcześniej chodnik wydrążony w całości w pokładzie węgla, który w skali europejskiego górnictwa można uznać za absolutny unikat. Turyści w trakcie zwiedzania poznają nie tylko różne metody wydobycia węgla, stosowane w poszczególnych okresach, ale jednocześnie dowiadują się o życiu zwykłych pracowników przemysłowych, przybywających na Górny Śląsk w poszukiwaniu lepszego życia oraz o przemianach w krajobrazie miejskim Zabrza, związanych chociażby z elektryfikacją, budową pierwszej linii kolejowej czy powstawaniem osiedli robotniczych. Trasa ta umożliwia również zwiedzanie prawdziwego parku pracujących maszyn górniczych, prezentujących XX-wieczne i współczesne metody wydobycia węgla, w tym dwa kombajny, strug węglowy, wrębiarkę, ładowarkę, przenośniki do transportu węgla. Zwiedzanie trasy trwa około 3h.
 
 
sztolnia Krolowa Luiza 23
 

Trasa rodzinna

    Z myślą o rodzinnym zwiedzaniu kompleksu Sztolni przygotowano Trasę rodzinną. 1,5 godziny pełne atrakcji, multimediów, działających maszyn górniczych powoduje, iż ta opcja zwiedzania odpowiednia jest nawet dla najmłodszych gości. Trasa wiedzie labiryntem chodników dawnej Kopalni Królowa Luiza, w tym częścią, służącą w II połowie XX wieku celom szkolenia przyszłych adeptów górnictwa. Turysta nie tylko może poczuć tu prawdziwą atmosferę kopalni, ale usłyszeć i zobaczyć najprawdziwsze górnicze maszyny służące transportowi i urabianiu węgla, z 22 tonowym, gigantycznym kombajnem węglowym na czele. Na dzieci czekają dodatkowo multimedialne infokioski, umożliwiające zapoznanie się z tradycjami górniczymi, poznanie podstawowych słówek po śląsku czy też regionalnych pieśni. Najmłodsi na swojej drodze spotkają Skarbnika -opiekuna i strażnika górników. Na sam koniec na wszystkich gości czeka podziemna przejażdżka autentyczną kolejką górniczą, zwaną Karlikiem! Zwiedzanie trasy trwa około 1,5h.

 

sztolnia Krolowa Luiza 36

 

Edukacja w Sztolni


     Kompleks Sztolni przygotował również ofertę dedykowaną grupom szkolnym. Dzięki zastosowaniu aktywnych form zwiedzania z wykorzystaniem nowoczesnych multimediów, zajęcia, co ciekawe - prowadzone w podziemiach Sztolni, angażują uczestników, pozwalając nabyć wiedzę w atrakcyjny sposób. Oprócz stałej oferty edukacyjnej (realizującej podstawy programowe nauczania dla różnych szczebli edukacji – od przedszkola do szkół ponadpodstawowych), organizowane są też specjalne, tematyczne zajęcia w okresie barbórkowym (listopad-grudzień), w czasie ferii czy wakacji letnich. W ofercie są także specjalne zajęcia i warsztaty dla seniorów.

 

sztolnia Krolowa Luiza 38

 

Sztolnia Królowa Luiza


    Sztolnia Królowa Luiza (będąca częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu) to jeden z największych kompleksów, związanych z dziedzictwem górnictwa węgla kamiennego w Polsce i w całej Europie. To unikatowy zespół zabytków obrazujących rozwój technik górniczych, przemysłu wydobywczego, powiązania z innymi gałęziami przemysłu i jego wpływu na kształtowanie się regionu, stanowiący reprezentatywny przykład zmian, jakie w tym czasie zachodziły w całej Europie. A jednocześnie przestrzeń aktywnego wypoczynku, doskonałej zabawy i edukacji dla każdego. Sztolnia została uhonorowana szeregiem nagród i wyróżnień, m.in. certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego roku. W skład kompleksu Sztolni Królowa Luiza wchodzą zabudowania powierzchniowe: budynki poprzemysłowe i wieże szybowe, składające się na czytelny obraz funkcjonalny kopalni z przełomu XIX i XX wieku, nowoczesna infrastruktura okołoturystyczna oraz dwa unikatowe parki plenerowe. Najcenniejszymi elementami kompleksu, oraz tym, co go wyróżnia w skali całej Europy, są jednak podziemne wyrobiska - dawnej Kopalni Królowa Luiza i towarzyszącej jej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Kopalnia Królowa Luiza, założona w końcu XVIII wieku (1791 rok), to jedna z najstarszych i przez lata najnowocześniejszych kopalń węgla kamiennego na Śląsku. Sztolnia natomiast, to unikatowe dzieło inżynieryjne z przełomu XVIII i XIX wieku, będące jednocześnie najdłuższą zachowaną sztolnią w europejskim górnictwie węglowym. Służyła przede wszystkim odwadnianiu wyrobisk i transportowi węgla ze śląskich podziemi. Jej drążenie rozpoczęto w 1799 roku – w tym obchodzi więc swój jubileusz 220-lecia istnienia. Obiekty kompleksu Sztolni jak w soczewce skupiają historię rozwoju przemysłu wydobywczego Górnego Śląska a także całej Europy i związane z nimi procesy kulturowe, społeczne czy miastotwórcze.

 sztolnia Krolowa Luiza 26

 
Rewitalizacja Sztolni


     Udostępnienie całości kompleksu Sztolni Królowa Luiza to efekt prowadzonych z rozmachem robót górniczych i budowlanych, oraz konserwatorskich, rozpoczętych w 2009 roku. Obok konserwacji, remontu i adaptacji zabudowań powierzchniowych kompleksu, pieczołowitej konserwacji zachowanych tu eksponatów, proces rewitalizacji zakładał wykonanie pionierskiego przedsięwzięcia, jakim było udostępnienie historycznych, ponad 200-letnich wyrobisk Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Rewitalizacja objęła tez podziemne chodniki kopalni Królowa Luiza, wraz z remontem istniejącego tam wyposażenia i maszyn górniczych. Przywrócenie blasku i adaptacja kompleksu Sztolni dla ruchu turystycznego okazała się ogromnym wyzwaniem. Jeszcze nikt, nigdy, nie prowadził prac górniczych, budowlanych i aranżacyjnych oraz konserwatorskich, nie tylko na tak dużą skalę, ale też w tak starym i specyficznym obiekcie. Głównym celem tak ambitnego projektu było zachowanie górniczego dziedzictwa regionu poprzez adaptację i rewitalizację kompleksu na potrzeby kulturalne, edukacyjne i turystyczne. Projekt został sfinansowany m.in. ze środków Unii Europejskiej, Miasta Zabrze, Województwa Śląskiego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz ze środków własnych Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Jego łączna wartość wyniosła niemal 40 mln Euro. Tak pieczołowita rewitalizacja zyskała uznanie nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami – Sztolnia jest tegorocznym laureatem Nagrody Dziedzictwa Europejskiego/Nagrody Europa Nostra (European Heritage Award / Europa Nostra Award), najbardziej prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w Europie.

 

sztolnia Krolowa Luiza 11

 Na trasie zwiedzania...
 
sztolnia Krolowa Luiza 6
 
sztolnia Krolowa Luiza 8
 
sztolnia Krolowa Luiza 9
 
sztolnia Krolowa Luiza 15
 
sztolnia Krolowa Luiza 16
 
sztolnia Krolowa Luiza 17
 
sztolnia Krolowa Luiza 18
 
sztolnia Krolowa Luiza 21
 
sztolnia Krolowa Luiza 25
 
sztolnia Krolowa Luiza 30
 
sztolnia Krolowa Luiza 32
 
sztolnia Krolowa Luiza 33
 
sztolnia Krolowa Luiza 34
 
 

Podziemia w Polsce
mapa - informator 64 podziemi do zwiedzania
Mapa zawiera 64 wyselekcjonowane i opisane obiekty dostępne dla zwiedzajacych, o róznym stopniu trudności.
To sposób na zwiedzanie przez cały rok. Bez względu na pogodę, w podziemiach temperatura utrzymuje się na  podobnym poziomie przez cały rok.
 
 

Podziemia w Polsce okładka

 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
rowerowe testy porady wycieczki

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

Underground in Europe

Underground in Europe explore maps

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata

najwyższe drzewa świata

najdłuższe mosty świata

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 403 gości oraz 0 użytkowników.