Podziemne Trasy Ekstremalne - zwiedzanie z dreszczykiem

Podziemne Trasy Ekstremalne - zwiedzanie z dreszczykiem

Podziemne Trasy Ekstremalne - zwiedzanie z dreszczykiem

opracowanie i foto Albin Marciniak

 
   Podziemia w Polsce stają się coraz popularniejsze i z roku na rok zyskują rzesze zwolenników. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się szlaki nietypowe, trudno dostępne czy wręcz ekstremalne. Takimi na pewną są propozycje zwiedzania podziemi, oddalonych od znanych tras turystycznych. Położone na uboczu, w nieczynnych częściach kopalń czy w mrocznych czeluściach jaskiń. Poniższe propozycje są dla tych, którzy nie mają klaustrofobii, nie boją się ciemności czy brnięcia po kolana w wodzie, kapiącej także z góry. Chcesz poczuć się jak Indiana Jones ? Wybierz się do jednych z poniższych podziemi.
 
 
Albin Marciniak Fenix Jaskinia Twardowskiego 2
 

Zwiedzając Polskę warto zwrócić także uwagę na to co kryje się pod ziemią. Nasz kraj to wciąż odkrywane bogactwo podziemnych atrakcji turystycznych. To setki jaskiń, dziesiątki kopalń, setki schronów a także kilometry piwnic i lochów.

Miliony turystów każdego roku w sezonie wakacyjnym szuka nowych, ciekawych miejsc by je zwiedzić. Podziemia pozwalają na zwiedzanie nie tylko w wakacje. Wiele z obiektów  wygodniej jest zobaczyć poza sezonem wakacyjnym, bez tłoku, kolejek czy konieczności wcześniejszych rezerwacji. Nasz kraj ma wiele do zaoferowania także poza sezonem, jesienią a nawet w zimie. Sztolnie, kopalnie, jaskinie czy też obiekty militarne do których można a nawet warto wejść, by zobaczyć jak ciekawy i różnorodny jest świat, nie tylko na powierzchni ale także pod ziemią.

Część z takich podziemi udostępniana jest w formie surowej, przeznaczonej do zwiedzania dla żądnych przygód, nie pojących się potu, zabrudzenia i zmęczenia. Trasy które wymagają nieco większej kondycji i sprawności fizycznej od śmiałków którzy nie znają lęku czy klaustrofobii. Dla nich poniższe propozycje.

Zejdźmy do magicznego świata podziemi by przekonać się jak kolorowy, różnorodny i fascynujący potrafi być świat, ten inny, ukryty przed ludzkim wzrokiem i światłem słonecznym, schowany głęboko pod miastami, lasami, rzekami...

 
 
 
 
Kopalnia Podgórze w Kowarach - Trasa ekstremalna
 
 
1 Kopalnia Podgórze w Kowarach Trasa ekstremalna 1
 
 
 

 W najpilniej strzeżonej kopalni w czasach PRL-u czeka 3 kilometry podziemnej przygody.

Uzupełnieniem Trasy Turystycznej w dawnej kopalni uranu w Kowarach jest Trasa Ekstremalna. Grupa udaje się na wyższy poziom Kopalni – do sztolni nr 19 na zwiedzanie trasy ekstremalnej. Jest to surowa, oczyszczona trasa pozwalająca na poznanie specyfiki ciężkiej pracy pod ziemią. Taka forma zwiedzania pozwala turystom odkryć tajemnicze zakamarki Kopalni Podgórze oraz zobaczyć w ultrafiolecie jak wyglądają występujące tutaj minerały, a świecące przy odpowiednim świetle.

Zwiedzając podziemia, poznacie pasjonującą historię górnictwa trwającą od XII w. po tajną działalność Zakładów Przemysłowych R-1. Przewodnik przybliża specyfikę pracy górników, techniki eksploatacji podziemnych złóż uranu oraz odpowiada na pytanie gdzie zbroił się ZSRR w trakcie zimnej wojny. Kowarskie podziemia to miejsce, w którym historia, nauka oraz ciekawostki z dawnych lat pozwolą zwiedzającym przeniknąć do skrzętnie skrywanej historii PRL-u. Trasa sięga do tradycji, faktów z przeszłości i opowieści naszych dziadków.

Zwiedzanie trasy ekstremalnej  trwa nawet do 3 godzin, długość trasy liczy ok. 3 kilometrów, temperatura ok 8 stopni, wilgotność powietrza ok 97%.

Zalecana ciepła odzież, którą można pobrudzić oraz wygodne, pełne obuwie. Odpowiednie buty trekkingowe to podstawa w takim trudnym terenie. Niestety ale zwykłe "adidaski" na takie trasy to zdecydowanie kiepski pomysł.

Na czas zwiedzania grupa otrzymuje jednorazowe ale bardzo wytrzymałe wodery oraz kaski z lampami górniczymi. Zwiedzanie trasy ekstremalnej możliwe jest po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji. Grupy ok 5 osobowe.

Kowary, Kopalnia Podgórze

 
 
 
 
 
 
 
Jaskinia Mylna w Dolinie Kościeliskiej
 
 
2 Jaskinia Mylna w Dolinie Kościeliskiej 1
 
 
 
Jeżeli już się zdecydujesz wejść, pamiętaj że nie masz odwrotu. Szlak jest jednokierunkowy a powrót grozi poważnymi konsekwencjami dla Ciebie i kolejnych którzy podążają za Tobą.

   Uważana (i słusznie) za najciekawszą polską jaskinię turystyczną przeznaczoną do samodzielnego zwiedzania bez przewodnika i z własnym źródłem światła. Mimo, że w jaskini nie ma prawie nacieków, to skomplikowany układ korytarzy oraz ich urozmaicone formy dostarczą każdemu sporo wrażeń. Jednak aby jaskinia nie stała się poważnym zagrożeniem a nawet pułapką, do tych podziemi nie powinny wybierać się osoby mające klaustrofobię, dużą nadwagę czy problemy ruchowe. Mimo że 4 - 5 latkowie pokonują jaskinię prawie na stojąco i z uśmiechem na twarzy, to jednak osoby dorosłe spory odcinek muszą przejść w pozycji żołnierza na poligonie pod stałym ostrzałem. Czołganie się po kamieniach, omijając spore ilości wody, to klasyka ale także gwarancja mocniejszych wrażeń, innych niż większość podziemi w Polsce dostępnych turystycznie. Ta jaskinia to także konieczność posiadania pewnego źródła światła, na tyle pewnego by wskazywać drogę przez kilkadziesiąt minut. Latarka w telefonie to zdecydowanie za mało. Bezpiecznie jest ruszanie w labirynty jaskini w towarzystwie innych osób. W przypadku jakichkolwiek problemów telefon jest tutaj bezużyteczny. Należy także pamiętać, że wewnątrz nie ma żadnego zasięgu telefonów a dźwięk tłumiony jest przez gmatwaninę skał. Pod ziemią jesteśmy zdani wyłącznie na siebie oraz osoby które wiedzą gdzie się wybieramy. To dotyczy wszystkich podziemi nie będących zorganizowaną i nadzorowaną trasą turystyczną.
 
Uwaga: w przypadku uszkodzenia latarki istnieje możliwość zabłądzenia, w przeszłości zdarzało się to wielu turystom. Ze względu na to nie są wskazane samotne wejścia. W lipcu 1945 w labiryntach jej podziemnych korytarzy zabłądził i zmarł z wycieńczenia ksiądz pallotyn Józef Szykowski. Jego zwłoki znaleziono dopiero dwa lata później w odległym końcu korytarza.
 
 
Sezon jesienny i zimowy oraz wczesnowiosenny jest najlepszy dla tego typu aktywności. Przed wejściem czy na trasie nie tworzą się kolejki a temperatura wewnątrz jest prawie jednakowa przez cały rok. Wewnątrz panuje spora wilgotność i błoto. Warto więc mieć na uwadze to, że buty i ubranie możemy mocno pobrudzić. Zatem garnitur czy nowy model sneakersów  to zdecydowanie nie ten ubiór do penetracji Jaskini Mylnej. W części jaskini aby pokonać wąskie korytarze, należy się czołgać. To także jaskinia z ruchem jednokierunkowym, więc nie można po prostu zawrócić.  
Tatry Zachodnie, Dolina Kościeliska
 
 
 
 
 
 
 
 

Kopalnia Uranu Kletno - Podziemna  Ekstremalna przygoda

 

3 Kopalnia Uranu Kletno Podziemna Ekstremalna Przygoda 2

 

Poznaj tajemniczą historię tajnej sowieckiej kopalni uranu, jednej z kilku na Dolnym Śląsku.

   Wyjątkowe miejsce, gdzie miliony lat procesów geologicznych oraz przeszło sześć wieków tradycji górniczych stworzyło unikalną w skali kraju atrakcję turystyczną. Tutaj każdy zachwyci się pięknem kolorowych minerałów.

Ekstremalna przygoda w Masywie Śnieżnika – czyli eksploracja nie udostępnionych sztolni dawnej kopalni uranu oraz średniowiecznych chodników kopalni rud żelaza sprzed 600 lat. Zapewniamy pełną opiekę przewodników (którzy są jedynymi eksploratorami tajemnic sowieckiej kopalni uranu w Masywie śnieżnika) oraz potrzebny sprzęt taki jak: kask wspinaczkowy, kombinezon, czołówka, rękawice ochronne itp.
Wymagana rezerwacja minimum tydzień przed planowaną wycieczką.
Czas trwania wyprawy: około 3,5 godzin.
Minimalna ilość uczestników w grupie – 4 osoby
Maksymalna ilość uczestników w grupie – 6 osób
Warunkiem uczestnictwa jest ukończenie 18 lat, osoby niepełnoletnie (nie mniej niż 13 lat) tylko pod opieką rodzica lub pełnoletniego, prawnego opiekuna.
Ofertę podstawową możemy indywidualnie modelować, poszerzyć o szkolenie z technik linowych w parku linowym, eksplorację nie udostępnionych jaskiń sudeckich, … wszystko jest uzależnione od potrzeb oraz możliwości finansowych uczestników.

Wyprawy ekstremalne organizowane są w okresie od maja do października. Przerwa zimowa jest niezbędna z uwagi na ochronę hibernujących w podziemiach nietoperzy.

 
 
 
 
 
 

Kopalnia Soli Bochnia – trasa historyczna Wyprawa w Stare Góry

 

Bochnia trasa górnicza 1

 

Zapomnij o wrażeniach podczas zwiedzania będąc na wycieczce szkolnej. Tutaj w wąskiej grupie zobaczysz zupełnie inną kopalnię.


To ekstremalna trasa, która prowadzi szlakiem najstarszych, średniowiecznych, zabezpieczonych w pierwotnej formie wyrobisk bocheńskiej kopalni. Zjazd na trasę poprzedzony jest szkoleniem uczestników wycieczki w Stacji Ratownictwa Górniczego. Śmiałkowie otrzymują sprzęt górniczy, kask, lampę górniczą, pochłaniacz i ubranie ochronne.
Dlaczego stare góry ? Terminem góry określano dawniej złoża soli. To właśnie tutaj najlepiej widać niebezpieczeństwa czyhające na średniowiecznych górników, czuć determinację w chęci wydobywania soli – będącej skarbem stawianym na równi ze złotem i srebrem. Podróż podziemnymi chodnikami rozpoczyna się na głębokości 70 metrów od poziomu Danielowiec, a kończy na poziomie IV August na 176 metrach. Trasa liczy blisko 3 km. Prowadzi przez ciasne chodniki oraz przedziały drabinowe. Jej przejście wymaga dobrej kondycji fizycznej. Ale warto podjąć wyzwanie, bowiem w żadnym innym miejscu nie ma tak pięknych, surowych formacji skalnych odkrytych przez górników.

Trasa dostępna dla osób pełnoletnich, lub zorganizowanych grup w wieku powyżej 16 lat pod opieka osoby dorosłej.
 
 
 
 
 
 
 
 
Międzyrzecki Rejon Umocniony
 
 
 
Miedzyrzecki rejon umocniony
 
 
 
 Trasa ekstremalna dla fanów mocnych wrażeń, owiana tajemnicą z czasów wojny, z tysiącami nietoperzy w mrocznych korytarzach.
 
Potężny system poniemieckich fortyfikacji, powstały w latach 30. XX w. na pograniczu niemiecko – polskim położony jest w łuku Odry i Warty i rozciąga na odcinku ok. 100 km. Najważniejszym elementem fortyfikacji jest system podziemnych tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza, o łącznej długości przekraczającej 30 km. Podziemia stanowią element Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, przy którym zorganizowana jest całoroczna trasa turystyczna.
Obecnie MRU stanowi największą atrakcję Ziemi Lubuskiej odwiedzaną przez turystów z całego świata. Oprócz tego w podziemiach mieści się największy w Europie rezerwat nietoperzy. Co roku w podziemiach zimuje około 30 000 nietoperzy należących do 13 gatunków.

Na śmiałków czeka kilka opcji przejść trasy ekstremalnej. W zależności od wariantu trwają do 3 godzin, 6 godzin lub najdłuższa do 8 godzin podziemnych wędrówek. Obejmują zwiedzanie środkowej lub północnej części systemu podziemnego Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.
Z uwagi na czas trwania zwiedzania jak i warunki panujące pod ziemią, zalecane jest odpowiednie przygotowanie się. Turyści powinni posiadać własne latarki z zapasem baterii, prowiant, ciepłe ubrania oraz odpowiednio wygodne i wodoodporne buty z racji zalegającej w korytarzach wody.
Po wycieczce możliwy powrót na teren muzeum bojowym transporterem opancerzonym BTR-152.

https://bunkry.pl/trasa-ekstremalna/

 
 
 
 
 
 
 

Trasa Górnicza w Kopalni Soli „Wieliczka”

 

6 Trasa Górnicza w Kopalni Soli Wieliczka 2

Nie, to zdecydowanie nie jest to samo co zwiedzanie z gupą turystów z całego świata, gdzie każdy chce coś powiedzieć i zrobić zdjęcie. Tutaj poczujesz wszystkimi zmysłami jak smakuje ciemność i cisza.

Trasa Górnicza prowadzi przez wyrobiska położone na głębokości od 57 do 101 m pod ziemią. Rozpoczyna się w XIV - wiecznym Szybie Regis - do podziemi kopalni zjeżdża się windą. Trasa Górnicza to przy tym zupełnie inny sposób na zwiedzanie wielickich podziemi. To propozycja dla tych, którzy chcieliby wcielić się w rolę górników i przeżyć niezapomnianą przygodę. Wędrówka trwa tyle samo czasu co na Trasie Turystycznej, czyli około 3 godziny, ale trasa zwiedzania nie prowadzi przez najpopularniejsze wyrobiska, takie jak kaplica św. Kingi. Wytyczono ją w bardziej surowej części podziemi, przez wyrobiska, których historia sięga nawet średniowiecza – trasa o długości 1,9 km obejmuje takie wyrobiska, jak Boczaniec, Rzepki, Tanecznica, Zamtus, Gospoda, Fortymbark, Janik czy Srotyk. Turyści, którzy zdecydują się na taką formę aktywnego zwiedzania otrzymują specjalny górniczy ekwipunek – kombinezon, kask, pochłaniacz i lampę. Grupa zwiedza kopalnię pod okiem wykwalifikowanego przewodnika, który nie tylko opowiada o historii Wieliczki czy pracy górników, ale także wyznacza uczestnikom różne górnicze zadania. Są to między innymi wspólne wyszukiwanie i transportowanie soli, badanie stężenia metanu czy skręcanie liny. 
Wymagane wcześniejsze sprawdzenie dostępności trasy.
 
 
 
 
 
 
 
Jaskinia Twardowskiego – znajdująca się w Krakowie w Skałkach Twardowskiego
 
 
jaskinia twardowskiego
 
 
 
Czy Twardowski miał swoją legendarną pracownie i tajemne komnaty? Gdzie mistrz czarnej magii ważył swoje mikstury? Być może właśnie w tej jaskini z wieloma mrocznymi korytarzami. Jednak aby to sprawdzić, musisz być gotowy na  zupełny mrok i błoto w ciasnych wymagających czołgania się podziemnych korytarzach.
 
   Nie tylko Smok Wawelski ale także mistrz Twardowski miał swoją jaskinię w Krakowie. Nieopodal Skałek Twardowskiego i Zalewu na Zakrzówku, znajduje się jedna z najdłuższych jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Całą jaskinię tworzy system korytarzy o długości ponad 500m i deniwelacji ok. 17m. Dla większości mieszkańców Krakowa jaskinia prawie nieznana, mimo że znajduje się obok popularnego zbiornika na Zakrzówku i terenu spacerowego na Skałkach Twardowskiego. Samo wejście do jaskini oraz do głównej komory nie przysparza żadnych problemów, ale należy zabezpieczyć się w silne źródło światła. Wejścia do bocznych korytarzy wymaga już odpowiedniego ubioru i nieco doświadczenia. Wewnątrz panuje duża wilgotność, ze stropu ciągle kapie woda a namulisko to duża ilość mokrej gliny. Otwór jaskini został odsłonięty podczas prac w kamieniołomie w II poł. XIX wieku. Jak głosi legenda, w tej jaskini miał swoje laboratorium sam mistrz Pan Twardowski.
 
 
 
 
 
 
na deser
 
 
 
 
Tunel kolejowy pod Przełęczą Kowarską
Kowary (pod Drogą Głodu)
 
 
8 Tunel Kolejowy w Kowarach 1
 

Dosyć ciekawym przeżyciem jest przejście wewnątrz tunelu. Wbudowany w 1905 roku tunel kolejowy na przebiegającej tędy a obecnie nieczynnej linii Kowary - Kamienna Góra. Tunel jest jednym z najdłuższych w Sudetach i ma  1025 metrów długości. Stając w połowie jego długości, otwory wlotowe ledwo majaczą oddalone po pół kilometra w każdą stronę. Odwiedzając pobliskie kopalnie uranu, nie sposób pominąć wizytę w tym zabytkowym tunelu. Mając sprawne oświetlenie, można przejść tunelem na całej jego długości. W zimie dodatkową atrakcją są gigantyczne sople tworzące się na znacznej długości a zwisające od stropu aż do ziemi.
 
 
 
 
 
 
 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 

 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com