Największa dziura w ziemi

 Kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego w Bełchatowie.
Widać ją ze stacji kosmicznej 354 km nad ziemią.
Największa dziura w ziemi na terenie Europy
Jednocześnie największa na świecie elektrownia wytwarzająca energię elektryczną z węgla brunatnego oraz największy w Polsce emitent dwutlenku węgla.


Kominy elektrowni należą do najwyższych w Polsce i mają po 306 m wysokości.
Największa w Polsce jest też chłodnia kominowa hiperboloidalna o wydajności 80200 m³/h mająca ok. 180 m wysokości i 118,6 m średnicy podstawy.

Długość wyrobiska 8 km, szerokosć 3 km, głębokość 200 m.

Kopalnia eksploatuje złoża węgla brunatnego o zasobach przemysłowych 800,747 mln ton wydobywając rocznie ok. 40-42 mln ton „brunatnego złota”, co stanowi ponad 60% rocznego wydobycia tego surowca w Polsce.
 
Wyjątkowe i rekordowe miejsca w Polsce - wyjątkowa mapa
 wzdłóż drogi ciągną się kilometry rur i taśmociągów


Monstrualnej wielkości maszyny wydobywają i transportują węgiel od wyrobiska aż po kopalnię oddaloną o kilka kilometrów
Jeden z 3 tarasów widokowych. Tarasy są trzy, dostępne dla wszystkich: w Kleszczowie, Żłobnicy i na górze Kamieńsk. Góra Kamieńsk to zagospodarowana hałda, a na jej stokach powstał stok narciarski i park zabaw dla dzieci. Z wiatrakami produkującymi energię elektryczną wygląda jak naturalna góra.Kopalnię można zwiedzać w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 14:00 po uprzednim telefonicznym dokonaniu rezerwacji.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wypełnienia „Karty zgłoszenia grupy wycieczkowej”, którą należy złożyć na miesiąc przed planowanym terminem zwiedzania w Dziale Organizacji i Systemów Zarządzania PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. – Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów.
Zgłoszenia należy dokonać drogą elektroniczną, pocztową lub faksem.
Formy zwiedzania:
wycieczka standardowa obejmująca projekcję w sali tradycji Kopalni Bełchatów oraz przejazd na tarasy widokowe,
wycieczka z wjazdem do wyrobiska obejmująca projekcję w sali tradycji Kopalni Bełchatów, przejazd do wyrobiska pod maszyny podstawowe,wiek od 15 lat
wycieczka niestandardowa prezentująca wybrany obszar działalności Kopalni Bełchatów.
http://www.kwbbelchatow.pgegiek.pl/index.php/oferta/inne-uslugi/zwiedzanie-kopalni/Podziemia w Polsce
opracowanie&foto: Albin Marciniak
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com