W Łowiczu powstał największy mural w Polsce.

W Łowiczu powstał największy mural w Polsce.

W Łowiczu powstał największy mural w Polsce.

 

  Ogromny kolorowy obraz powstał na budynku magazynowym zakładu Agros Nova (Grupa Maspex). Prace trwały także w ostatni weekend sierpnia a efekt jest rewelacyjny. Kolory oraz stroje nawiązują do Łowickich tradycji, natomiast tematyka oczywiście do profilu firmy.

 

foto Jan Bosnovic

 

Wielki kolorowy obraz przyciąga wzrok z daleka. Mural prezentuje dzieci w strojach łowickich w sadzie, w otoczeniu zwierząt i przyrody. Jak widać, nie jest to typowa reklama a pięknie wykonany obraz, nawiązujący do folkloru i tradycji tego regionu. Rozmiar obrazu jest imponujący i wynosi sporo ponad 4 tys m2, zajmując całą ścianę potężnego magazynu. Na podstawie wielkości paneli modułowych z jakich zbudowany jest magazyn, można przyjąć że wymiar muralu to ok 33 x 115 m a nawet więcej, bo mural zajmuje także niższy budynek.

 

foto Jan Bosnovic

 

Czy inne firmy odważą się pójść w tym kierunku i zamiast wielkich reklam na swoich magazynach, zrobią podobne murale? Taka forma przekazu zawiera w sobie zarówno reklamę firmy, nawiązując do jej profilu, a także jest wizytówką regionu. Co istotne, nie zniechęca wręcz przeciwnie, przyciąga wzrok i wzbudza zainteresowanie. Oficjalne odsłonięcie muralu zaplanowano na 29.08.2023 a zbiega się z uruchomieniem nowej linii produkcyjnej. Każdy odwiedzający Łowicz, poza zwiedzaniem skansenu, najstarszego spawanego mostu na świecie, podziemi katedry czy jedynego trójkątnego rynku w Polsce, może do listy dopisać także "zobaczyć największy mural w Polsce".

 

foto Jan Bosnovic

 

W sąsiedztwie można zobaczyć kolejny mural. Znacznie mniejszy ale także nawiązujący do Łowickich tradycji.

 

foto Jan Bosnovic

 

foto Jan Bosnovic

 

 

Inny gigantyczny mural który od kilku lat zachwyca mieszkańców i przyjezdnych w Częstochowie, to "Strażnik Czasu". Obraz na ścianie o powierzchni 1500 m2 powstał jesienią 2018 i został odsłonięty na otwarcie 15. Nocy Kulturalnej w Częstochowie. Pomysłodawcą tego muralu jest częstochowski zegarmistrz Stefan Rybicki. Projekt i wykonanie to już dzieło artysty Tomasza Sętowskiego wraz z zespołem: Mareki Laskowski, Tadeusz Kiedrzynek i syn artysty Mikołaj Sętowski. Obraz można podziwiać na kamienicy sąsiadującej z dworcem PKP oraz placem Rady Europy w Częstochowie.

 

Mural w Czestochowie Strażnik Czasu 8

 

Takie inicjatywy warto naśladować, wypierając wszechobecne i szpecące graffiti.

 

opracowanie Albin Marciniak

 

Najpiękniejsze Skanseny i Parki Etnograficzne w Polsce

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com