Białe Skały w Górach Stołowych

Białe Skały w Górach Stołowych

Białe Skały w Górach Stołowych


   Białe Skały nazywane również Białym Kamieniem albo Białymi Ścianami, – grupa skał (ok. 800 m n.p.m.) w Górach Stołowych Sudetach Środkowych w południowo-zachodniej Polsce. Białe Skały położone są na południowy wschód od Karłowa na wysokości ok. 780-800 m n.p.m. na północnej i północno-wschodniej krawędzi stoliwa Narożnika w pobliżu Lisiej Przełęczy ok. 800 m od Drogi Stu Zakrętów.

 

Białe Skały Góry Stołowe 14Białe Skały nazywane również Białym Kamieniem albo Białymi Ścianami to zgrupowanie okazałych, widokowych skał piaskowcowych o białawym zabarwieniu, które wznoszą się z poziomu 780-800 m n.p.m., osiągając wysokość od do 20 do 30 m. Przedstawiają formy skalne utworzone z porozcinanego głębokimi szczelinami i jarami stoliwa. Wyodrębnione w ten sposób skały, tworzą zbocza ciągnące się na przestrzeni ok. 1 km, które swym kształtem przypominają wolnostojące baszty, mury lub skalne wieżyce. Wysokość skał wynosi od 20 do 30 m. Część z nich posiada dość oryginalne nazwy: Zielony Król, As Atu, Bubek, Zielona dama, Kibic, Zły.
Białe Skały powstały z porozcinania stoliwa narożnika głębokimi jarami i rozpadlinami w wyniku długotrwałego procesu erozyjnego i działań mechanicznych. Ważną rolę, odegrała woda poprzez powierzchniową erozję jak i oddziaływanie pod ziemią – w strefach źródłowych. Denudacja chemiczna i mechaniczna, przy udziale wody, doprowadziła do rozwoju obecnych form skalnych, w odsłoniętej partii piaskowców ciosowych na wierzchowinach. Sieć spękań tektonicznych wyznaczała geometrię tych form, a o kształcie przypominającym budowle (mury, wieże, baszty, słupy) decydowało uwarstwowanie i różna wytrzymałość skał.

 

Białe Skały Góry Stołowe 13

 

w rejon Białych Skał prowadzą szlaki turystyczne:

  •  żółty – Radków – Pasterka – Przełęcz między Szczelińcami – Karłów – Lisia Przełęcz – Białe Skały – Skalne Grzyby – Batorówek (czas przejścia z Radkowa do Batorówka ok. 410 min, i ok. 355 min w kierunku przeciwnym)
  •  zielony – Kudowa-Zdrój – Błędne Skały – Pasterka północna strona Białych Skał – Karłów – Skały Puchacza – Batorów (czas przejścia z Kudowy-Zdroju do Batorowa ok. 400 min, ok. 380 min w kierunku przeciwnym)
  • Do Białych Skał prowadzą ścieżki odchodzące od "Drogi Stu Zakrętów", która biegnie po północno-zachodniej stronie.
  • Najlepsze dojście do Białych Skał od parkingu na Lisiej Przełęczy przy Drodze Stu Zakrętów z Radkowa do Kudowy-Zdroju przez Karłów.
  • Białe Skały swoją nazwę zawdzięczają skale piaskowcowej o bardzo jasnym zabarwieniu.
  • Białe Skały z wieloma drogami wspinaczkowymi,stanowią ulubione miejsce wspinaczki skałkowej.

Białe Skały Góry Stołowe 1

 

Białe Skały Góry Stołowe 4

 

Białe Skały Góry Stołowe 2

 

Białe Skały Góry Stołowe 3

 

Białe Skały Góry Stołowe 14

 

Białe Skały Góry Stołowe 5

 

Białe Skały Góry Stołowe 15

 

Białe Skały Góry Stołowe 6

 

Białe Skały Góry Stołowe 16

 

Białe Skały Góry Stołowe 7

 

Białe Skały Góry Stołowe 17

 

Białe Skały Góry Stołowe 8

 

Białe Skały Góry Stołowe 9

 

Białe Skały Góry Stołowe 10

 

Białe Skały Góry Stołowe 11

 

Białe Skały Góry Stołowe 12

 

Białe Skały Góry Stołowe 18

 

Białe Skały Góry Stołowe 19

 

Białe Skały Góry Stołowe 20

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com