Kazalnica i Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem

Kazalnica i Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem

szlak przez Kazalnicę


 
„Tatry nie są zwykłym pięknem, są pięknem ponad inne piękna. Tam, gdzie piękno łączy się z tęsknotą za pięknem, rodzi się miłość. Góry trzeba ukochać, później idziemy w nie jakby oczyszczeni z trosk i problemów, hartujemy zdrowie zmaganiami fizycznymi, a silną wolą często pokonujemy samych siebie. Jeżeli kochamy góry, to wszystko w nich jest piękniejsze, miłość i przyjaźń, sami jesteśmy lepsi. Dlatego idziemy w góry młodzi i starzy i rodzice z zupełnie małymi dziećmi.”
Miro Gregor "Świat Tatr"
 

Tatry to ponad 275 km szlaków zróżnicowanych dla turystów o różnym stopniu zaawansowania.
Także w Tatrach Wysokich szlaki są bardzo zróżnicowane. Bardzo popularnym jest czerwony szlak łączący Palenicę Białczańską ze schroniskiem nad Morskim Okiem.
Także szlak prowadzący przez Świstówkę Roztocką do Doliny Pięciu Stawów Polskich nie wymaga większych umiejętności, za to dający narastający zachwyt widokami zarówno na podejściu jak i na zejściu do doliny.
Dla średnio zaawansowanych jest szlak na Szpiglasowy Wierch a dla znających kaprysy pogody tatrzańskiej i umiejętności chodzenia granią a przede wszystkim mających pokorę dla gór, proponuję szlak na Przełęcz pod Chłopkiem biegnący przez owianą legendami Kazalnicę.
zielony– przez wierzchołek Kazalnicy przechodzi jeden z trudniejszych w polskich Tatrach, oznakowany na zielono, szlak na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem. Czas przejścia znad Czarnego Stawu na przełęcz: ok. 2:30 h, ↓ 2 h

Aby cieszyć się widokami nie czując zanadto zmęczenia w nogach, proponuję zadbać o nocleg w "Moku" lub (dla wtajemniczonych) na "taborze" Polskiego Związku Alpinizmu w rejonie Włosienicy. Tam nie ma wieczornych rozmów o znajomych na Facebooku czy nowych adidasach pod kolor 20 letniej beemki.
Tam rozmowy toczą się o kolejnych drogach wytyczonych czy powtórzonych. O friendach, kościach czy wyciągach rozmawiają wszyscy bo to język jakim posługują się kochający góry inaczej.

 
 
Noc pod namiotem w sercu Tatr i pogodny poranek to jest to...

 
 
Start o 6 rano daje większe szanse na pogodę i piękne widoki.

 
Kazalnica Mięguszowiecka, Kazalnica 2159 m n.p.m.)
Kulminacja bocznej, północno-wschodniej grańki, wyrastającej z północnych stoków Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego (po polskiej stronie). Podcięta jest północno-wschodnią ścianą, jedną z najwspanialszych w Tatrach i mającą kluczowe znaczenie dla historii polskiego taternictwa.
Kazalnica opada do brzegu Czarnego Stawu pod Rysami urwiskami o łącznej szerokości ponad 400 m i wysokości ponad 500 m. Pasjonowała taterników od blisko 70 lat. Drogi wspinaczkowe poprowadzone w głównym spiętrzeniu tzw. Lewego Filara ściany (zwanego też Filarem Kazalnicy) oraz lewą częścią ściany należą do najtrudniejszych w Tatrach. Ku lewej ściana przechodzi w urwiska wysoko zawieszonego tzw. Kotła Kazalnicy (zwanego też Sanktuarium, formacji dolinnej niedostępnej z dołu). Na progu podcinającym ten Kocioł znajdują się również najtrudniejsze drogi, nieco krótsze, ale zwłaszcza na styku z właściwą ścianą Kazalnicy równie strome jak na Filarze. Z powodów obiektywnych drogi na Kotle uważa się czasem za bardziej wymagające i niebezpieczne (bo np. są w pobliżu okresowego ścieku wody z Kotła), za to są one bardzo cenione zimą.
 
 


 
Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem,
 
Przełęcz na wysokości 2307 m n.p.m. położona w głównej grani Tatr, pomiędzy Mięguszowieckimi Szczytami – Czarnym i Pośrednim. Nazwa przełęczy pochodzi od widocznej z daleka (np. znad Morskiego Oka), charakterystycznej samotnej sterczącej turni na wschodnim zboczu przełęczy o wysokości 15 m zwanej Chłopkiem.
Przejście znane było wcześniej (ścieżka kłusownicza łącząca Dolinę Rybiego Potoku z Doliną Mięguszowiecką), długo uchodziło za trudne. Ścieżka nie przechodzi przez najniższy punkt siodła, lecz nieco na południowy wschód od niego.
  
Schronisko przy Morskim Oku 1406 m n.p.m. a cel jest o 901 m wyżej  czyli 3.40 h marszu .


 
Po drodze mijamy Czarny Staw pod Rysami 1583 m n.p.m. i za nami 177 m przewyższenia
 


 
Przed nami cel czyli Mięguszowiecka Przeł. pod Chłopkiem 2307 m n.p.m.
 


 
Słynny Bańdzioch widziany nie z dołu ale z boku
 

 
I od dołu
 


 
Nasz tatrzański  lodowiec
 


 
Widok na Morskie Oko i Czarny Staw
 


 
Kazalnica widziana od góry
 


 
Końcówka ...
 


 
Mieguszowiecki Szczyt Wielki
 


 
Na przełęczy
 


 
Przełęcz
 


 
Szlak na Kazalnicę
 


 
Widoki z przełęczy
 


 
Pośredni Mięguszowiecki Szczyt
 


 
Czarny Mięguszowiecki Szczyt z  15 metrowym "Chłopkiem" nad przełęczą
 


 
Wymagajacy szlak z zaledwie kilkoma klamrami na całym odcinku
 


 
 

 
 

 
Zejście w dół...

 

Docierając do schroniska nad Morskim Okiem dałem ponieść się emocjom i skusiłem się na bigos i kwaśnicę.
Z całym szacunkiem dla miejsca owianego legendami się gającymi XIX wieku, kuchnia jest poniżej krytyki.
Na 8 schronisk tatrzańskich tu zjadłem najgorszy bigos i coś co przypominało kwaśnicę a porcje to miniaturki. Zobaczyłem przypadkiem schabowego zamówionego przez jakiegoś jegomościa  i przekonałem się że moje jedzenie nie było przypadkowo marne...
Tu mogę z całym przekonaniem i 27 letnim doświadczeniem polecić rewelacyjne jedzenie w Starej Roztoce a szarlotkę tylko w 5 Stawach.
Fiakrów i jazdy wozami odradzam bo konie zamęczane są codziennie a dla pazernych pseudo górali liczą się tylko dutki. 
Mimo ustaleń i zapewnień konie powinny być zmieniane po każdym kursie a jak wielokrotnie zaobserwowałem, te same zaprzęgi jeżdżą cały czas.
Podobnie jest na parkingu na Palenicy,  20 złotych od auta i zupełnie nic w zamian.
Zero jakiejkolwiek infrastruktury, żadnego zadaszenia dla czekających na busa (jeżdżą jak im się chce bo rozkład nie istnieje)
Kibelek to traumatyczne doznania tylko dla osób o mocnych nerwach i pozbawionych zmysłu powonienia.
Niestety nie widać szansy na poprawę...
 


 
Mijajac takie widoki docieramy na parking na Polanie Palenica 984 m n.p.m. co jest 1323 m niżej
 


więcej fotorelacji i podpowiedzi na wędrówki po Tatrach :
http://www.klubpodroznikow.com/relacje/polska-gory
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com