Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 
Bezpieczne (prawie) szlaki zimowe w Tatrach- propozycje (prawie) dla każdego
 
   Względnie bezpieczne, zimowe szlaki w Tatrach, ale oczywiście nie całkowicie bezpieczne. Nawet najłatwiejszy szlak w Tatrach, przy załamaniu pogody może sie okazać  śmiertelną pułapką. W okresie świąteczno-noworocznym oraz w okresie ferii zimowych, zainteresowanie Tatrami bardzo wzrasta. Na szlaki wyruszają także osoby absolutnie nieprzygotowane i bez jakiejkolwiek wiedzy. Aby ułatwić poruszanie się po zimowych szlakach w Tatrach, przedstawiam kilka propozycji.
 
 
 
 
 
Zimowe szlaki w miarę bezpieczne i dostępne dla większości osób:


Z Kuźnic przez Boczań lub Dolinę Jaworzynki do Doliny Gąsienicowej do Murowańca i ew. nad Czarny Staw Gąsienicowy lub na Kasprowy.
 


Szlak z Dol. Gąsienicowej do Dol. 5 Stawów przez Zawrat w warunkach zimowych dostępny jest przy max 2 stopniu lawinowym i w miarę dobrych warunkach pogodowych. Po opadach śniegu szlak tylko dla dobrze znających topografię terenu i przebieg szlaku. W trakcie gęstych opadów śniegu szlak staje się bardzo niebezpieczny. Dla osób bez przygotowania, szlak jest także wymagający kondycyjnie. Z Kuźnic do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów to odcinek ok. 16.5 km i ponad kilometr przewyższenia.
 
 


 
 
Rusinowa Polana od Wierchu Poroniec dostępna bez większych trudności. Widoki na Tatry piękne. Oczywiście przy odpowiedniej pogodzie.
 


 
 
 
Podobnie jak podejście nieco dalej na Gęsią Szyję.

Należy jednak bardzo uważać na samym wierzchołku z niebezpiecznym urwiskiem. Szlak w stronę Dol. Waksmundzkiej prowadzi z prawej strony wierzchołka. Po opadach śniegu na szlaku utrudnieniem może być głęboki śnieg. Rakiety śnieżne zdecydowanie ułatwiają wędrówkę i znacznie skracają czas.
 
 
 
 
 

Profile szlaków w Tatrach

Najpopularniejsze szlaki w Tatrach. Profile - wysokości - odległości - czasy przejść.

 

profile szlaków w tatrach 2

 

 

jeden z wielu przykładów

Popularna droga z parkingu na Palenicy Białczańskiej prowadząca  nad Morskie Oko.

 

1 Palenica Morskie Oko

 

 

Tatry Orla Perć krok po kroku

 
 

 
Zielony Szlak z Kuźnic na Kasprowy może sprawić trochę problemów na końcowym odcinku zwłaszcza po opadach śniegu dla osób nie znających przebiegu szlaku. Gdy jednak szlak jest już przetarty, 3 h podejścia nagrodzone będzie pięknymi widokami.
 
 

 
 
 
Czerwone Wierchy znacznie łatwiej i bezpieczniej dostępne są od Doliny Kondratowej . Z Kasprowego zimowy szlak jest znacznie trudniejszy. ALE... przy dużych opadach śniegu oraz przy wiosennych cieplejszych dniach, ten rejon staje się także bardzo niebezpieczny ze względu na lawiny. Z Kuźnic do schroniska w Dolinie Kondratowej szlak jest polecany dla wszystkich.
 
 


 
 
 
Giewont wyłącznie dla osób z dużym doświadczeniem zimowym w Tatrach, oraz ze sprzętem (raki, czekan ).
 


 
 
Kozi Wierch dostępny jest dla średnio zaawansowanych wyłącznie czarnym szlakiem (od 5 Stawów) i to przy dobrych warunkach pogodowych i stabilnej pokrywie śnieżnej. Szerokim żlebem gdzie przebiega szlak, potrafią schodzić naprawdę duże lawiny. Inne możliwe szlaki podejścia, wyłącznie dla osób o bardzo dużych umiejętnościach i doświadczeniu zimowym w górach.
 
 

 
 
 
Możecie zapomnieć o Granatach w zimie. Widok na Granaty znad Czarnego Stawu Gąsienicowego musi Wam wystarczyć.
 


 
 
Kościelec w zimie także jest wymagający i kilka osób straciło tam życie.
 
 

 
 
Przełęcz Krzyżne zimą jest bardzo zwodnicza. Zejście po stronie Doliny Roztoki jest bardzo niebezpieczne i wystarczy jeden drobny błąd by spaść kilkaset metrów na dno doliny lub zjechać z lawiną w stromym żlebie. Od strony Doliny Pańszczycy nie sprawia takiego wrażenia, ale dojście z Murowańca to kilka godzin marszu, w głębokim śniegu.
 

 
 
 
 
A teraz kilka proponowanych szlaków z konkretami:
 
1. Trasa z Kuźnic przez Boczań prowadzi nas niebieskim szlakiem. Po dojściu na Skupniów Upłaz ponad linię lasu, zaczyna otwierać się panorama na Małopolskę a po dojściu na Przełęcz Między Kopami, widzimy już grań Tatr Wysokich.
Szlak wiedzie nas do Doliny Gąsienicowej i do schroniska Murowaniec. Ze schroniska możemy podejść nad Czarny Staw Gąsienicowy lub na Kasprowy na Kasprowy Wierch. Podchodząc nad Czarny Staw Gąsienicowy, stajemy na wprost majestatycznej grani Orlej Perci. Na prawo urwiste zbocza Kościelca a na lewo Żółta Turnia. Bez sprzętu i odpowiednich umiejętności w zimowym chodzeniu po górach, nasza trasa tutaj się kończy. Z Doliny Gąsienicowej dochodzimy do Przełęcz Między Kopami. Tutaj jednak polecam skierować się na lewo i schodzić do Doliny Jaworzynki, ze słynnymi szałasami pasterskimi.


 


  


 


 
2. Pięknym widokowym szlakiem jest trasa: Wierch Poroniec - Rusinowa Polana.

Dla osób z dobrą kondycją i oczywiście przy sprzyjających warunkach pogodowych, szlak może być kontynuowany: - Gęsia Szyja - Waksmundzka Rówień - przez Wolarzyska żółtym szlakiem do Murowańca i dalej do Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki. Osoby z mniejszą kondycją mogą wrócić na polanę Wierch Porońca, lub mogą zejść niebieskim szlakiem na parking na Zazadniej, mijając po drodze słynną kaplicę na Wiktorówkach. Cały szlak z Wierch Porońca - Rusinowa Polana i powrót, zajmie nam ok 2 godziny a panorama piękna o każdej porze roku. To właśnie tutaj, są słynne wiosenne dywany krokusów z panoramą na szczyty Tatr Wysokich.
 

3. Zielony Szlak z Kuźnic na Kasprowy może sprawić trochę problemów na końcowym odcinku zwłaszcza po opadach śniegu dla osób nie znających przebiegu szlaku. Jeżeli jednak szlak jest już przetarty, warto pokonać trasę, jaką inni widząc nas na szlaku, pokonują kolejką nad naszymi głowami. Po wyjściu z linii lasu powyżej Myślenickich Turnii, z każdym krokiem mamy piękniejszą panoramę. Po dojściu na szczyt Kasprowego satysfakcja murowana. Inni wyjechali kolejką a my Kasprowy zdobyliśmy !


4. Na Sarnią Skałę prowadzi żółty szlak Doliną Białego. Z Sarniej Skały mamy panoramę na Tatry z Giewontem na pierwszym planie. Z Czerwonej Przełęczy mamy kilkanaście minut podejścia na wierzchołek. Wracając na przełęcz, możemy wrócić tym samym szlakiem lub podążając Ścieżką nad Reglami kierujemy się na Polanę Strążyską. Stąd czerwonym szlakiem podążamy w dół Strążyskiej Doliny.

5. Na Czerwone Wierchy
Czerwone Wierchy znacznie łatwiej i bezpieczniej dostępne są od Doliny Kondratowej . Z Kasprowego zimowy szlak jest znacznie trudniejszy i dla osób mniej doświadczony, może być niebezpieczny.
Wędrówkę rozpoczynamy w Kuźnicach i kierujemy się niebieskim szlakiem na polanę Kalatówki. Po drodze mijamy najmniejsze schronisko w Polskich Tatrach, Schronisko na Kondratowej Hali. Spod schroniska zielonym szlakiem podchodzimy na Przełęcz pod Kondracką Kopą. W prawo prowadzi nas już czerwony szlak na Kondracką Kopę. Z wierzchołka rozciąga się piękny widok, zarówno na Czerwone Wierchy jak i na Tatry Wysokie, Cicha Dolina oddziela nas od Tatr Słowackich. Możemy wrócić tą samą trasą, lub żółtym szlakiem schodzimy na Kondracką Przełecz. Stąd szczyt Giewontu jest już na wyciągnięcie ręki. Złudne to jednak wrażenie a szlak w zimie jest wyjątkowo niebezpieczny. Z przełęczy niebieskim szlakiem schodzimy do schroniska i dalej do Kuźnic.


 

6. Dolina Chochołowska to Szlak spacerowy w Tatrach Zachodnich. Po dojściu na polanę
Dla osób które mają czas i ochotę by przenocować w schronisku na Polanie Chochołowskiej, propozycja porannego przejścia żółtym szlakiem na Grzesia, a dalej niebieskim na Rakoń. Kierując się w stronę Wołowca dochodzimy do przełęczy. Stąd zielonym szlakiem kierujemy się w dół do schroniska. Należy jednak brać pod uwagę, że ze schroniska czeka nas ok 1,5 h marszu do parkingu na Siwej Polanie. Szlak w tej wersji jest dla osób z odpowiednią kondycją i przygotowanych na warunki zimowe.

Szlak z Dol. Gąsienicowej do Dol. 5 Stawów przez Zawrat w warunkach zimowych dostępny jest przy max 2 stopniu lawinowym i w miarę dobrych warunkach pogodowych.
Po opadach śniegu szlak tylko dla dobrze znających topografię terenu i przebieg szlaku. W trakcie gęstych opadów śniegu szlak staje się niebezpieczny.


 

Kozi Wierch dostępny jest dla średnio zaawansowanych wyłącznie czarnym szlakiem (od 5 Stawów) i to przy dobrych warunkach pogodowych i stabilnej pokrywie śnieżnej. Szerokim żlebem gdzie przebiega szlak, potrafią schodzić naprawdę duże lawiny. Inne możliwe szlaki podejścia, wyłącznie dla osób o bardzo dużych umiejętnościach i doświadczeniu zimowym w górach.

 
 


Przełęcz Krzyżne zimą jest bardzo zwodnicza. Zejście po stronie Doliny Roztoki jest bardzo niebezpieczne i wystarczy jeden drobny błąd by spaść kilkaset metrów na dno doliny lub zjechać z lawiną w stromym żlebie. Od strony Doliny Pańszczycy nie sprawia takiego wrażenia.

 
 
 
Przełęcz Krzyżne i opadający zdradliwie żleb
 
 
 


Szlaki zimowe przy dobrej pogodzie są wyjątkowo piękne. Głównie towarzyszy nam cisza i piękne panoramy. Należy jednak brać pod uwagę krótszy dzień, oraz to, że w każdej chwili może nastąpić załamanie pogody. W ciemności i zamieci śnieżnej, nawet najłatwiejszy szlak zamienia się w morderczą walkę o dojście do celu. Wiele jest przypadków zabłądzenia mając zaledwie kilkaset metrów do schroniska. Należy zabrać latarkę lub czołówkę i pamiętajmy aby telefon był w pełni naładowany. Warto wpisać nr alarmowy TOPR 601 100 300 lub 112.
Temperatury mogą znacznie się wahać, dlatego warto mieć w plecaku dodatkowo cieplejszą odzież.
 
 
 
 
 
 
 
 
Oblodzenie na szlakach to oczywista oczywistość, i w kozaczkach czy w szpileczkach nie zajdziemy za daleko.
 
 
 
 
W tych miejscach należy szczególnie uważać, a bez odpowiedniego sprzętu i doświadczenia, najlepiej odpuścić całkowicie.
Miejsca gdzie dochodzi do największej liczby wypadków pomiędzy Świnicą a Przełęczą Krzyżne:
 
 
 
 
 
 
 
 

nawisy lawinowe

 

 

 

 

  

 


 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 715 gości oraz 0 użytkowników.