Bezpieczne (prawie) szlaki zimowe w Tatrach- propozycje (prawie) dla każdego

Bezpieczne (prawie) szlaki zimowe w Tatrach- propozycje (prawie) dla każdego

   Względnie bezpieczne, zimowe szlaki w Tatrach, ale oczywiście nie całkowicie bezpieczne. Nawet najłatwiejszy szlak w Tatrach, przy załamaniu pogody może się okazać  śmiertelną pułapką. W okresie świąteczno-noworocznym oraz w okresie ferii zimowych, zainteresowanie Tatrami bardzo wzrasta. Na szlaki wyruszają także osoby absolutnie nieprzygotowane i bez jakiejkolwiek wiedzy. Aby ułatwić poruszanie się po zimowych szlakach w Tatrach, przedstawiam kilka propozycji.
 
 
 
 
 
Zimowe szlaki w miarę bezpieczne i dostępne dla większości osób:


Z Kuźnic przez Boczań lub Dolinę Jaworzynki do Doliny Gąsienicowej do Murowańca i ew. nad Czarny Staw Gąsienicowy lub na Kasprowy. Na przełęczy Między Kopami szlaki się rozdzielają (łączą). Sprawdzone i polecane jest podchodzenie przez Boczań a zejście przez Dolinę Jaworzynki. Z Kuźnic do Murowańca przetarty szlak pozwoli dojść w ok 2,5 h
 
 
 
 

Szlak z Dol. Gąsienicowej do Dol. 5 Stawów przez Zawrat w warunkach zimowych dostępny jest przy max 2 stopniu lawinowym i w miarę dobrych warunkach pogodowych. Po opadach śniegu szlak tylko dla dobrze znających topografię terenu i przebieg szlaku. W trakcie gęstych opadów śniegu szlak staje się bardzo niebezpieczny. Dla osób bez przygotowania, szlak jest także wymagający kondycyjnie. Z Kuźnic do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów to odcinek ok. 16.5 km i ponad kilometr przewyższenia. Nie należy wychodzić na ten szlak bez doświadczenia i przygotowania oraz bez podstawowego sprzętu: raki, czekan, kask. 
 
 
 
 

 
 
Rusinowa Polana od Wierchu Porońca dostępna bez większych trudności. Widoki na Tatry piękne. Oczywiście przy odpowiedniej pogodzie.
 


 
 
 
Podobnie jak podejście nieco dalej na Gęsią Szyję.

Należy jednak bardzo uważać na samym wierzchołku z niebezpiecznym urwiskiem. Szlak w stronę Dol. Waksmundzkiej prowadzi z prawej strony wierzchołka. Po opadach śniegu na szlaku utrudnieniem może być głęboki śnieg. Rakiety śnieżne zdecydowanie ułatwiają wędrówkę i znacznie skracają czas.
 
 
 
 
 
 

Profile szlaków w Tatrach

Najpopularniejsze szlaki w Tatrach. Profile - wysokości - odległości - czasy przejść.

 

profile szlaków w tatrach 2

 

 

jeden z wielu przykładów

Popularna droga z parkingu na Palenicy Białczańskiej prowadząca  nad Morskie Oko.

 

1 Palenica Morskie Oko

 

 

 

Tatry Orla Perć krok po kroku

 

 
 

 
 
Zielony Szlak z Kuźnic na Kasprowy może sprawić trochę problemów na końcowym odcinku zwłaszcza po opadach śniegu dla osób nie znających przebiegu szlaku. Gdy jednak szlak jest już przetarty, 3 h podejścia nagrodzone będzie pięknymi widokami. Jak w każdym innym przypadku w zimie, przed wyjściem na szlak należy sprawdzać zagrożenie lawinowe.
 
 
 

 
 
 
Czerwone Wierchy znacznie łatwiej i bezpieczniej dostępne są od Doliny Kondratowej, ale przy stabilnej pokrywie śnieżnej, nie zagrażającej zejściu lawiny. Z Kasprowego Wierchu zimowy szlak jest znacznie trudniejszy. ALE... przy dużych opadach śniegu oraz przy wiosennych cieplejszych dniach, ten rejon staje się także bardzo niebezpieczny ze względu na lawiny. Z Kuźnic do schroniska w Dolinie Kondratowej szlak jest polecany dla wszystkich.
 
 


 
 
 
Giewont wyłącznie dla osób z dużym doświadczeniem zimowym w Tatrach, oraz ze sprzętem (raki, czekan i kask to obowiązkowe minimum). Szlak z Doliny Kondratowej dostępny i w miarę bezpieczny jest przy stabilnej pokrywie śnieżnej, do 2 stopnia zagrożenia lawinowego. Ze zboczy Giewontu potrafią zejść naprawdę duże lawiny zasypując ten popularny szlak.
 


 
 
 
Kozi Wierch dostępny jest dla średnio zaawansowanych wyłącznie czarnym szlakiem (od 5 Stawów) i to przy dobrych warunkach pogodowych i stabilnej pokrywie śnieżnej. Szerokim żlebem gdzie przebiega szlak, potrafią schodzić bardzo duże lawiny. Inne możliwe szlaki podejścia, wyłącznie dla osób o bardzo dużych umiejętnościach i doświadczeniu zimowym w górach.
 
 

 
 
 
Możecie zapomnieć o Granatach w zimie. Widok na Granaty znad Czarnego Stawu Gąsienicowego musi Wam wystarczyć.
 


 
 
 
 
Kościelec w zimie także jest wymagający i kilka osób straciło tam życie. Wejście tylko przy stabilnej pokrywie śnieżnej.
 
 

 
 
 
 
Przełęcz Krzyżne zimą jest bardzo zwodnicza. Zejście po stronie Doliny Roztoki jest bardzo niebezpieczne i wystarczy jeden drobny błąd by spaść kilkaset metrów na dno doliny lub zjechać z lawiną w stromym żlebie. Od strony Doliny Pańszczycy nie sprawia takiego wrażenia, ale dojście z Murowańca to kilka godzin marszu w głębokim śniegu. Wymagana doskonała znajomość topografii terenu, dobra kondycja i sprzęt zimowy: raki, czekan, kask.
 

 
 
 
 
A teraz kilka proponowanych szlaków z konkretami:
 
 
1. Trasa z Kuźnic przez Boczań prowadzi nas niebieskim szlakiem. Po dojściu na Skupniów Upłaz ponad linię lasu, zaczyna otwierać się panorama na Małopolskę a po dojściu na Przełęcz Między Kopami, widzimy już grań Tatr Wysokich.
Szlak wiedzie nas do Doliny Gąsienicowej i do schroniska Murowaniec. Ze schroniska możemy podejść nad Czarny Staw Gąsienicowy lub na Kasprowy na Kasprowy Wierch. Podchodząc nad Czarny Staw Gąsienicowy, stajemy na wprost majestatycznej grani Orlej Perci. Na prawo urwiste zbocza Kościelca a na lewo Żółta Turnia. Bez sprzętu i odpowiednich umiejętności w zimowym chodzeniu po górach, nasza trasa tutaj się kończy. Z Doliny Gąsienicowej dochodzimy do Przełęcz Między Kopami. Tutaj jednak polecam skierować się na lewo i schodzić do Doliny Jaworzynki, ze słynnymi szałasami pasterskimi.


 


  


 


 
2. Pięknym widokowym szlakiem jest trasa: Wierch Porońca - Rusinowa Polana.

Dla osób z dobrą kondycją i oczywiście przy sprzyjających warunkach pogodowych, szlak może być kontynuowany: - Gęsia Szyja - Waksmundzka Rówień - przez Wolarzyska żółtym szlakiem do Murowańca i dalej do Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki. Osoby z mniejszą kondycją mogą wrócić na polanę Wierch Porońca, lub mogą zejść niebieskim szlakiem na parking na Zazadniej, mijając po drodze słynną kaplicę na Wiktorówkach. Cały szlak z Wierch Porońca - Rusinowa Polana i powrót, zajmie nam ok 2 godziny a panorama piękna o każdej porze roku. To właśnie tutaj, są słynne wiosenne dywany krokusów z panoramą na szczyty Tatr Wysokich.
 

3. Zielony Szlak z Kuźnic na Kasprowy może sprawić trochę problemów na końcowym odcinku zwłaszcza po opadach śniegu dla osób nie znających przebiegu szlaku. Jeżeli jednak szlak jest już przetarty, warto pokonać trasę, jaką inni widząc nas na szlaku, pokonują kolejką nad naszymi głowami. Po wyjściu z linii lasu powyżej Myślenickich Turni, z każdym krokiem mamy piękniejszą panoramę. Po dojściu na szczyt Kasprowego satysfakcja murowana. Inni wyjechali kolejką a my Kasprowy zdobyliśmy !


4. Na Sarnią Skałę prowadzi żółty szlak Doliną Białego. Z Sarniej Skały mamy panoramę na Tatry z Giewontem na pierwszym planie. Z Czerwonej Przełęczy mamy kilkanaście minut podejścia na wierzchołek. Wracając na przełęcz, możemy wrócić tym samym szlakiem lub podążając Ścieżką nad Reglami kierujemy się na Polanę Strążyską. Stąd czerwonym szlakiem podążamy w dół Strążyskiej Doliny.

5. Na Czerwone Wierchy
Czerwone Wierchy znacznie łatwiej i bezpieczniej dostępne są od Doliny Kondratowej . Z Kasprowego zimowy szlak jest znacznie trudniejszy i dla osób mniej doświadczony, może być niebezpieczny.
Wędrówkę rozpoczynamy w Kuźnicach i kierujemy się niebieskim szlakiem na polanę Kalatówki. Po drodze mijamy najmniejsze schronisko w Polskich Tatrach, Schronisko na Kondratowej Hali. Spod schroniska zielonym szlakiem podchodzimy na Przełęcz pod Kondracką Kopą. W prawo prowadzi nas już czerwony szlak na Kondracką Kopę. Z wierzchołka rozciąga się piękny widok, zarówno na Czerwone Wierchy jak i na Tatry Wysokie, Cicha Dolina oddziela nas od Tatr Słowackich. Możemy wrócić tą samą trasą, lub żółtym szlakiem schodzimy na Kondracką Przełęcz. Stąd szczyt Giewontu jest już na wyciągnięcie ręki. Złudne to jednak wrażenie a szlak w zimie jest wyjątkowo niebezpieczny. Z przełęczy niebieskim szlakiem schodzimy do schroniska i dalej do Kuźnic.


 

6. Dolina Chochołowska to Szlak spacerowy w Tatrach Zachodnich. Po dojściu na polanę
Dla osób które mają czas i ochotę by przenocować w schronisku na Polanie Chochołowskiej, propozycja porannego przejścia żółtym szlakiem na Grzesia, a dalej niebieskim na Rakoń. Kierując się w stronę Wołowca dochodzimy do przełęczy. Stąd zielonym szlakiem kierujemy się w dół do schroniska. Należy jednak brać pod uwagę, że ze schroniska czeka nas ok 1,5 h marszu do parkingu na Siwej Polanie. Szlak w tej wersji jest dla osób z odpowiednią kondycją i przygotowanych na warunki zimowe.

Szlak z Dol. Gąsienicowej do Dol. 5 Stawów przez Zawrat w warunkach zimowych dostępny jest przy max 2 stopniu lawinowym i w miarę dobrych warunkach pogodowych.
Po opadach śniegu szlak tylko dla dobrze znających topografię terenu i przebieg szlaku. W trakcie gęstych opadów śniegu szlak staje się niebezpieczny.


 

Kozi Wierch dostępny jest dla średnio zaawansowanych wyłącznie czarnym szlakiem (od 5 Stawów) i to przy dobrych warunkach pogodowych i stabilnej pokrywie śnieżnej. Szerokim żlebem gdzie przebiega szlak, potrafią schodzić naprawdę duże lawiny. Inne możliwe szlaki podejścia, wyłącznie dla osób o bardzo dużych umiejętnościach i doświadczeniu zimowym w górach.

 
 


Przełęcz Krzyżne zimą jest bardzo zwodnicza. Zejście po stronie Doliny Roztoki jest bardzo niebezpieczne i wystarczy jeden drobny błąd by spaść kilkaset metrów na dno doliny lub zjechać z lawiną w stromym żlebie. Od strony Doliny Pańszczycy nie sprawia takiego wrażenia.

 
 
 
Przełęcz Krzyżne i opadający zdradliwie żleb
 
 
 


Szlaki zimowe przy dobrej pogodzie są wyjątkowo piękne. Głównie towarzyszy nam cisza i piękne panoramy. Należy jednak brać pod uwagę krótszy dzień, oraz to, że w każdej chwili może nastąpić załamanie pogody. W ciemności i zamieci śnieżnej, nawet najłatwiejszy szlak zamienia się w morderczą walkę o dojście do celu. Wiele jest przypadków zabłądzenia mając zaledwie kilkaset metrów do schroniska. Należy zabrać latarkę lub czołówkę i pamiętajmy aby telefon był w pełni naładowany. Warto wpisać nr alarmowy TOPR 601 100 300 lub 112.

Temperatury mogą znacznie się wahać, dlatego warto mieć w plecaku dodatkowo cieplejszą odzież.
 
 
 
 
 
 
Oblodzenie na szlakach to oczywista oczywistość, i w kozaczkach czy w szpileczkach nie zajdziemy za daleko.
 
 
 
Orla Perć, w warunkach zimowych dostępna wyłącznie dla osób bardzo doświadczonych, z pełnym wyposażeniem zimowym.
 
 
W tych miejscach należy szczególnie uważać, a bez odpowiedniego sprzętu i doświadczenia, najlepiej odpuścić całkowicie.
Miejsca gdzie dochodzi do największej liczby wypadków pomiędzy Świnicą a Przełęczą Krzyżne:
 
 
 
 
 
 
 
 
 

nawisy lawinowe

 

 

 

 

  

 


 opracowanie i foto
Albin Marciniak

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com