Ryś Tatrzański - spotkanie oko w oko na szlaku

Ryś Tatrzański - spotkanie oko w oko na szlaku

Ryś Tatrzański

 
   Wędrując od wielu lat po tatrzańskich szlakach,miałem przyjemność spotkania prawie wszystkich przedstawicieli zwierząt żyjących w Tatrach. Prawie, bo spotkanie Rysia czy Żbika to jak wygrana w Totka. Praktycznie za każdym razem mijam kozice, wielokrotnie sarny czy jelenie, lisy podchodziły wręcz żebrząc o jedzenie a świstaki w sezonie głośno sygnalizują gdzie należy ich wypatrywać by z bardzo bliska zrobić fotkę. Były bliższe i dalsze spotkania z niedźwiedziami a także z trzema gatunkami (kolorami) żmij występujących w Tatrach.
Sobotnie spotkanie oko w oko z dorodnym Rysiem było czymś niesamowitym, powodującym szybsze bicie serca i radość wielką. Widzieć na sobie spojrzenie tego pięknego drapieżnika, z zaledwie kilkunastu metrów to prawie jak wpatrywanie się oko w oko z Yeti. Piękna całej scenerii dopełniało zawodzące nawoływanie (miauczenie) przez dorodnego samca, zapewne samicy. Dolina Roztoki przemierzana przeze mnie setki razy, i nareszcie takie niesamowite spotkanie.... Mam nadzieję że w podobnych okolicznościach spotkam jeszcze Żbika.
 
 
Ryś Tatrzański
 
 
Ryś jest dużo większy od kota domowego, wielkością przypomina raczej dużego psa. Tryb życia prowadzi jednak równie skryty jak żbik. Żyje głównie w lasach, ale czasami poluje także na kozice wśród turni i świstaki na halach. Jego ulubioną zdobyczą są jednak sarny. Czasami napada na owce. Nie gardzi jednak gryzoniami, a nawet płazami. Jest całkowicie mięsożerny. Rysie prowadzą samotny, koczowniczy tryb życia. Zajmują rozległe terytoria łowieckie i odbywają dalekie wędrówki. Ich liczebność jest trudna do oszacowania. Najbardziej prawdopodobna jest jednak liczba jednocyfrowa. Szacunki mówiące o występowaniu w TPN ponad 20 osobników tego gatunku, są bardzo niewiarygodne. TPN.pl
 
Szacuje się że populacja Rysia w Polsce liczy ok 300 osobników. 
 
 
Ryś Tatrzański
 
 

Ten największy europejski dziki kot - Ryś eurozajatycki (Lynx lynx) od prawie 30 lat jest w Polsce objęty ochroną, a od 2017 roku 11 czerwca obchodzi swoje święto.

 
 
Ryś Tatrzański
 
 
 
Ryś euroazjatycki (Lynx lynx) – gatunek lądowego ssaka drapieżnego z rodziny kotowatych, największy z rysi. Występuje w Europie i Azji. Poza kotem domowym, ryś i żbik są jedynymi występującymi w Polsce przedstawicielami kotowatych. Ryś jest też jednym z największych drapieżników Europy.  W Polsce jest gatunkiem rzadkim i chronionym.
 
 
 
Ryś Tatrzański
 
Rysie są drapieżnikami z rodziny kotowatych, osiągają od 70 do 130 cm długości ciała. Średnia waga wynosi ok. 15 kg u samic oraz ok. 35 kg u samców. Rysie na wolności żyją do 17 lat. Podczas chodzenia rysie chowają pazury i stąpają na palcach, a nie na całej stopie. W ciągu jednego dnia mogę przewędrować nawet ponad 20 km. By zaspokoić głód potrzebują dziennie zjadać ok 3 kg mięsa.  Polują głównie nocą, a upolowaną zwierzynę starannie ukrywają w wykrotach albo przykrywają ściółką leśną lub śniegiem. Do tak zamaskowanego pożywienia ryś może wracać nawet przez kilka dni.
 
 
 Ryś Tatrzański
 
 
 
Ryś Tatrzański
 
 
 
Ryś Tatrzański
 
 
 
Ryś Tatrzański
 
 
 
Ryś Tatrzański
 
 
 
 
 
 
opracowanie & foto: Albin Marciniak
obserwuj
 
 
 
 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com