Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 
MIEJSCA WYJĄTKOWE     MIASTA     GÓRY     WODA     PODZIEMIA     ZAMKI I PAŁACE     ZABYTKI SAKRALNE     PAROWOZOWNIE      SKANSENY    MUZEA     FORTY I TWIERDZE     EUROPA     ŚWIAT   KONKURSY     WSPIERAMY     CIEKAWOSTKI     MEDIA     NEWSY     REKLAMA

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 
 Ryś Tatrzański
 
Wędrując od wielu lat po tatrzańskich szlakach,miałem przyjemność spotkania prawie wszystkich przedstawicieli zwierząt żyjących w Tatrach.
Prawie, bo spotkanie Rysia czy Żbika to jak wygrana w Totka. Praktycznie za każdym razem mijam kozice, wielokrotnie sarny czy jelenie, lisy podchodziły wręcz żebrząc o jedzenie a świstaki w sezonie głośno sygnalizują gdzie należy ich wypatrywać by z bardzo bliska zrobić fotkę. Były bliższe i dalsze spotkania z niedźwiedziami a także z trzema gatunkami (kolorami) żmij występujących w Tatrach.
Sobotnie spotkanie oko w oko z dorodnym Rysiem było czymś niesamowitym, powodującym szybsze bicie serca i radość wielką. Widzieć na sobie spojrzenie tego pięknego drapieżnika, z zaledwie kilkunastu metrów to prawie jak wpatrywanie się oko w oko z Yeti. Piękna całej scenerii dopełniało zawodzące nawoływanie (miauczenie) przez dorodnego samca, zapewne samicy.
Dolina Roztoki przemierzana przeze mnie setki razy, i nareszcie takie niesamowite spotkanie.... Mam nadzieję że w podobnych okolicznościach spotkam jeszcze Żbika.
 
 
Ryś jest dużo większy od kota domowego, wielkością przypomina raczej dużego psa. Tryb życia prowadzi jednak równie skryty jak żbik. Żyje głównie w lasach, ale czasami poluje także na kozice wśród turni i świstaki na halach. Jego ulubioną zdobyczą są jednak sarny. Czasami napada na owce. Nie gardzi jednak gryzoniami, a nawet płazami. Jest całkowicie mięsożerny. Rysie prowadzą samotny, koczowniczy tryb życia. Zajmują rozległe terytoria łowieckie i odbywają dalekie wędrówki. Ich liczebność jest trudna do oszacowania. Najbardziej prawdopodobna jest jednak liczba jednocyfrowa. Szacunki mówiące o występowaniu w TPN ponad 20 osobników tego gatunku, są bardzo niewiarygodne. TPN.pl
 
 
 
Ryś euroazjatycki (Lynx lynx) – gatunek lądowego ssaka drapieżnego z rodziny kotowatych, największy z rysi. Występuje w Europie i Azji. Poza kotem domowym, ryś i żbik są jedynymi występującymi w Polsce przedstawicielami kotowatych. Ryś jest też jednym z największych drapieżników Europy.  W Polsce jest gatunkiem rzadkim i chronionym.
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Niestety, na całym świecie znajdą się mordercy, którzy wyłacznie dla własnej satysfakcji zabijają bez powodu.
Tutaj kretyni szczycący się zamordowaniem pięknych okazów zagrożonego Rysia Syberyjskiego...
 

Państwowa Agencja Zasobów Leśnych Ukrainy rozpoczęła oficjalne dochodzenie w sprawie zabijania zwierząt na Zakarpaciu, które są na skraju wyginięcia, ogłosił Novoe Vremya. Powodem tego była informacja użytkownika Facebooka, Wasyla Shemota, który opublikował zdjęcia leśniczego i jego syna, pozujący z zabitymi zwierzętami po polowaniu na rysia i pardwę. Leśniczy na zdjęciu jest opiekunem leśnictwa Usterickich w dzielnicy Rachów. "Istnieje odpowiedzialność karna za nielegalne zabijanie zwierząt, w szczególności za zabijanie zagrożonych gatunków" - podkreśliła agencja. Doniesiono również, że leśnik został zawieszony ze swojego stanowiska na czas śledztwa. Jak zaznaczono, ryś na Ukrainie występuje w Karpatach i na Polissy. Według Czerwonej Księgi populacja w regionie szacowana jest na 350-400 osobników, w drugim - do 80-90. Z kolei w 2007 r. W kraju było ponad 13 tys. sztuk cietrzewi z ponad 66 tys. W 1970 r. 

więcej :

 
14 listopada 2017  
 
In Rakhiv district, a local forester was killing endangered animals (PHOTOS) (отстрел) (4)
 
 
In Rakhiv district, a local forester was killing endangered animals (PHOTOS) (отстрел) (1)
 

 
Albin Marciniak

 
Polecam autorską mapę Orla Perć

polecamy orla

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

 SERWIS POGODOWY

komunikaty GOPR, TOPR

 
komunikaty GOPR TOPR

 

 

 

mapy Tatr online

 

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
 

Polecamy

Obiekty UNESCO w Polsce

 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie
 
 
niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 
najwyższe drzewa świata
 
najdłuższe mosty świata
 
najdziwniejsze budynki świata

Odwiedza nas 178 gości oraz 0 użytkowników.