Szlaki w Tatrach na jesienne wędrówki

Szlaki w Tatrach na jesienne wędrówki

Wybrane propozycje szlaków dostosowane do różnych poziomów kondycyjnych.

  Jesienne słoneczne dni przyciągają w Tatry rzesze swoich wielbicieli. To Tatry które zmieniają szatę na najbardziej kolorową i zachwycają od dolin po szczyty. Tysiące ludzi w weekendy nadal suną drogą do Morskiego Oka, Doliną Kościeliską czy Chochołowską, jednak Tatry to także wiele innych szlaków i miejsc, gdzie warto wyjść by podziwiać ich prawdziwe piękno. Jesień to też czas, gdy noclegi Zakopane ma w niższych cenach.

 

Dolina Gąsienicowa

 

 

Morskie Oko - Szpiglasowy Wierch - Dolina Pięciu Stawów Polskich

 

Miedziane Tatry
 
 
Opalony Wierch widziany ze Szpiglasowej Przełęczy. Po lewej Dolina Pięciu Stawów Polskich a na prawo Morskie Oko.By zobaczyć dwie doliny jednocześnie, dobrym punktem jest przełęcz lub nieco powyżej Szpiglasowy Wierch. Przy zejściu ze Szpiglasowej Przełęczy na stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich, do pokonania mamy trudniejszy odcinek z łańcuchami i klamrami. Taka wędrówka proponowana jest dla osób o dobrej kondycji i z doświadczeniem górskim.
Trasa: Schronisko PTTK przy Morskim Oku – Dolina Pięciu Stawów Polskich - Schronisko PTTK przy Morskim Oku

Początek i koniec trasy to Schronisko PTTK przy Morskim Oku. Do tego należy doliczyć dojście do schroniska, (lub nocleg) w Morskim Oku.

przez: Dolina Pięciu Stawów Polskich, Niżnie Solnisko, Siklawa, Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
12.7 km
6:11 h
1218 m  Suma podejść
1218 m  Suma zejść
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Grześ, Rakoń, Wołowiec, Jarząbczy Wierch, Kończysty Wierch, Trzydniowiański Wierch.
 
 
 
 
 Dolina Chochołowska
 
 
 
 
 
Łopata i Czerwony Wierch nad Jarząbczą Doliną. Nad Łopatą widoczny Wołowiec a na lewo Rohacze. Czerwone Wierchy to także nazwa grzbietu wierzchołków Ciemniaka, Krzesanicy, Małołączniaka i Kondrackiej Kopy.
 
By móc podziwiać taką panoramę, mamy do pokonania 16.5 km. Trasę rozpoczynamy i kończymy przy Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej. Szlak biegnie przez:  Grześ, Długi Upłaz, Rakoń, Wołowiec, Łopata, Jarząbczy Wierch, Kopa Prawdy, Kończysty Wierch, Czubik, Trzydniowiański Wierch. Wychodząc ze schroniska o wschodzie słońca, mamy jesienią dodatkowy spektakl porannych mgieł i oszronionych traw.
Przy wyborze tej trasy w wersji jednodniowej przy starcie i końcu na parkingu na Siwej Polanie, należy brać pod uwagę dodatkowe 6,5 km dojścia i tyle samo drogi powrotnej. Szlak wymagający kondycyjnie. 
 • Suma podejść 1648 m
 • Suma zejść 1648 m
 
 
 
 
 
  obszerna fotorelacja:

 

Tatry Zachodnie

 

Jesień to też czas, gdy noclegi Zakopane ma w niższych cenach.

 

 

 
 
 Czerwone Wierchy z Giewontem.
 
 

Czerwone Wierchy 11

 

Szlak wiodący na Kopę Kondracką.

 

 

 
 Szlak o długości ok 14 km rozpoczynamy w rejonie kolejki w Kuźnicach. Trasa wiedzie przez Polanę Kalatówki, Dolinę Kondratową, Przełęcz pod Kopą Kondracką i Kopę Kondracką. Stąd mamy piękną panoramę na Tatry Słowackie oraz na grzbiet Giewontu będącego na wyciągnięcie ręki. Wędrówkę możemy rozszerzyć o wyjście na Małołączniak i zajmie nam to ok godzinę w obie strony. Z Kopy Kondrackiej kierujemy się na Kondracką Przełęcz by następnie przez Wyżnią Kondracką Przełęcz wejść na Giewont. Na Kondrackiej Przełęczy możemy skrócić wędrówkę schodząc na prawo niebieskim szlakiem do Doliny Kondratowej i dalej do Kuźnic. Chętni na zdobycie Śpiącego Rycerza muszą liczyć się z tym, że na szczyt prowadzi szlak jednokierunkowy ubezpieczony łańcuchami. Zejście przez Wyżnią Kondracką Przełęcz czerwonym szlakiem na Przełęcz w Grzybowcu. Tym szlakiem dojdziemy do Polany Strążyskiej i herbaciarni z bufetem. Nadkładając 10 minut spaceru możemy zobaczyć Wodospad Siklawica. Zaledwie 35 minut spaceru Doliną Strążyską wyprowadzi nas z TPN do Zakopanego. Cały szlak ma 14 km a czas przejścia to ok 7 godzin.
 • Suma podejść 1226 m
 • Suma zejść 1349 m
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wierch Porońca i Rusinowa Polana
 
 
Rusinowa Polana
 
 
 
Tatry Słowackie jesień 1
 
Widok na Wysokie Tatry po stronie Słowackiej, ze szlaku prowadzącego z Wierchu Porońca na Rusinową Polanę.
 
 
Spacerowy szlak z Wierchu Porońca na Wiktorówki przez Rusinową Polanę.
To zdecydowanie najłatwiejszy i niewymagający spacer osiągalny dla każdego, nawet z brakiem kondycji. Początek szlaku znajduje się na Wierchu Porońca, obok drogi prowadzącej na Łysą Polanę. Zielony szlak wiodący przez Goły Wierch wznosi się bardzo łagodnie a przez większość trasy jest płaską drogą. Przejście z parkingu na Rusinową Polanę zajmuje zwykle jedną godzinę. Na polanie znajduje się kilka stołów przy których można odpocząć, podziwiając panoramę na Tatry Wysokie po stronie Słowackiej.  Jeżeli taka trasa to zbyt mało, można dołożyć kolejną godzinkę aby wejść na Gęsią Szyję. Szlak to w większości schody zbudowane z drewnianych bali. Z Rusinowej Polany kierujemy się niebieskim szlakiem do słynnej Kaplicy na Wiktorówkach. Złotą Doliną dojdziemy do parkingu na Zazadniej.  Na Rusinowej Polanie mamy oczywiście kilka szlaków do wyboru, lecz pozostając przy najłatwiejszym wariancie, trasę możemy zaplanować także z dziećmi. Do przejścia mamy ok 6 km i spacerem zajmuje to ok 2 godzin.
 • Suma podejść 160 m
 • Suma zejść 297 m
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dolina Gąsienicowa
 
 
 Hala Gąsienicowa Tatry 2
 
Szałasy pasterskie i Betlejemka PZA na Gąsienicowej Hali nieopodal schroniska Murowaniec.
 
 
Dolina Gąsienicowa. Szlak polecany dla każdego, kto chce poczuć magię Tatr na początek swojej górskiej przygody.
Początek szlaku niebieskiego znajduje się w Kuźnicach a prowadzi przez Boczań na Przełęcz między Kopami. Na przełęczy tuż obok wierzchołka Wielkiej Kopy Królowej staniemy po ok 1,45 h. Stąd łagodnym szlakiem Królowa Rówień doprowadzi nas do schroniska Murowaniec. Kontynuując spacer niebieskim szlakiem dojdziemy nad Czarny Staw Gąsienicowy. Tutaj w otoczeniu wyniosłych szczytów możemy zobaczyć Granaty, Kozi Wierch czy Kościelec. Wracając możemy wybrać przejście przez Karb i następnie spacer pomiędzy stawami, dokładając ok godzinę marszu. Jeżeli jednak przejście niebieskim szlakiem nam wystarczy, w drodze powrotnej na Przełęczy między Kopami Wybieramy szlak żółty. Odbijając w lewo przejdziemy przez Dolinę Jaworzynki by zobaczyć zabytkowe szałasy pasterskie. Długość Całego szlaku to ok 12 km który przewidziany jest na ok 5 godzin. Do tego należy oczywiście doliczyć przerwy w schronisku czy nad stawem.
 • Suma podejść 816 m
 • Suma zejść 816 m
 •  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Dolina Pięciu Stawów Polskich z widokiem na Kostury i szlak biegnący na Szpiglasową Przełęcz.
 
 
 Dolina Pięciu Stawów Polskich
 
 
Nie można powiedzieć że widziało się Tatry, bez wizyty w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. W sezonie wakacyjnym ta dolina jest bardzo popularna i w wielu miejscach widać sznur turystów. W rejonie Siklawy potrafią tworzyć się zatory. Jednak jesień to idealny moment by podziwiać dolinę w ciszy, w pięknej wielokolorowej szacie. Wędrując w Dolinie Pięciu Stawów Polskich można spotkać wiele kozic oraz wygrzewające się w słońcu świstaki.
Do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich najłatwiej dotrzeć z parkingu Palenicy Białczańskiej. Początkowy odcinek do Wodogrzmotów Mickiewicza wiedzie drogą asfaltową. Tuż za wodogrzmotami szlak odbija w prawo i zaczyna się wędrówka zielonym szlakiem wzdłuż potoku Roztoka. Do schroniska  możemy dojść poprzez Próg Stawiarski, skąd opada Wodospad Siklawa, lub nieco wcześniej odbijamy czarnym szlakiem biegnącym zakosami przez Rzeżuchy. Wybierając się do popularnej "Piątki" na jednodniową wizytę by skosztować legendarnej szarlotki, mamy do przejścia ok 16 km. Warto jednak wydłużyć pobyt i zostać na noc, by o poranku napawać się niesamowitymi widokami jakie gwarantuje ta wyjątkowa dolina. 
 • Suma podejść 862 m
 • Suma zejść 862 m
 
 
 
 
 
 
 
 
Polana na Stołach
 
Polana Stoły w Tatrach Zachodnich 10
 
 

 Polana na Stołach czy też Stoły, to rozległa polana w bliskiej odległości Kominiarskiego Wierchu. Znajdowało się na niej kilkanaście szałasów a do dzisiaj zachowało się tylko 3. To bez wątpienia najspokojniejsze miejsce w Tatrach do którego prowadzi znakowany szlak. Wędrówkę zaczynamy niebieskim szlakiem w Kirach i idziemy Doliną Kościeliską do Lodowego Źródła na wysokości Bramy Kraszewskiego. Niebieskim szlakiem kierujemy się w prawo, by po ok 1,2 h dotrzeć do polany. Siedząc przy zabytkowych szałasach Dolinę Kościeliską mamy poniżej, a ponad nią widzimy Giewont i Krzesanicę. Powrót tym samym szlakiem, gdyż jest to szlak prowadzący wyłącznie na Polanę Stoły. Między innymi ten szlak jest tak mało popularny. 

czas 3:31 h   trasa 8.4 km

 • Suma podejść 564 m
 • Suma zejść 564 m

 

 
 
obszerna fotorelacja:
 

 
Polana na Stołach
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Giewont jesiennie 2
 
 
 
Polana Stoły w Tatrach Zachodnich 7
 
 
 
Hala Gąsienicowa Tatry 1
 
 
 
Hala Gąsienicowa Tatry 3
 
 
 
Kościelec Tatry
 
 
 
Hala Gąsienicowa Tatry 4
 
 
 
Tatry Słowackie jesień 2
 
 
 
Tatry Słowackie jesień 3
 
 
 
 
opracowanie & foto  Albin Marciniak

 

 
 
 
 

Wykaz schronisk górskich w Polsce

 

SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

 

 

 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com