Nowy szlak turystyczny na Gubałówkę

Nowy szlak turystyczny na Gubałówkę

Nowy szlak turystyczny na Gubałówkę

   Do niedawna szlak przebiegał przez tereny prywatne i w dwóch punktach niezależnie, były pobierane opłaty. Kolejny wytyczony szlak nadal przebiegał wzdłuż torów kolejki na Gubałówkę ale po kolejnych perypetiach z osobami roszczącymi sobie prawo do gruntu, także i ten szlak został zamknięty. Nowy szlak zaproponowany przez PTTK wiedzie od dolnej stacji kolejki na Gubałówkę aż na Nowe Bystre. Odbicie od tego szlaku prowadzi także na Gubałówkę. Poniżej dokładny przebieg szlaku oraz warianty.

 

 

Szlak niebieski rozpoczyna się przy dolnej stacji kolejki PKL na Gubałówkę z prawej strony budynku. Po przejściu ok 1300 metrów jest widoczne odbicie w lewo od szlaku głównego. Ścieżka biegnie na skraju lasu i dochodzi do Drogi Zubka, która jest główną arterią przy której ulokowane są główne atrakcje na Gubałówce. Ta wersja to 2 km przy ok 300 m podejścia.

przebieg szlaku pokazany na mapach Google

Dłuższa wersja szlaku niebieskiego prowadzi do drogi Gubałówka z której należy odbić na rozwidleniu, by dojść do Drogi Zubka. Różnica poziomów także wynosi ok 300 m lecz sam szlak jest nieco dłuższy i wynosi 3 km.

 

 

Po bataliach medialnych i rozprawach sądowych, w 2023r przywrócono także poprzednią wersję szlaku na Gubałówkę. Szlak biegnie z lewej strony torów kolejki. Początek szlaku jest z lewej strony budynku kolejki a początkowy odcinek biegnie wzdłuż taśmy wywożącej chętnych, do zjazdu na dętkach po lodowych muldach.

 

 

Mimo iż sytuacja z prawem własności i przebiegiem szlaku została już prawnie rozwiązana, to na wybierających pieszą wędrówkę na Gubałówkę czeka niespodzianka. Nadal stoi tablica informująca o wejściu na teren prywatny oraz o kasie i płatności za przejście tym odcinkiem. Nie należy się jednak tym przejmować a na turystów nie czeka żadna niespodzianka z opłatami.

 

Owszem, czekają za to niespodzianki na nieprzygotowanych do takiego terenu. Nie jest to droga po której można poruszać się z wózkiem a na "klapkowiczów" czeka błoto czy oblodzenie. Mimo że ten odcinek to zaledwie 2 km nieskomplikowanego podejścia, to jednak dla osób nieprzygotowanych do wędrówek górskich, droga może zająć ok 1 godziny. Pomijając oszczędności na bilecie, jest satysfakcja i są widoki na Zakopane a nad nim Tatry.

 

 

Tak więc, finałem góralskiej batalii są obecnie dwa warianty szlaku na Gubałówkę, biegnące po obu stronach torów kolejki.

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com