Makiety cerkwi i kościołów w Myczkowcach
Dnia 16 października 2007r. w 29. rocznicę wyboru Jana Pawła II, w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach zostało otwarte Centrum Kultury Ekumenicznej. Jest ono dedykowane Papieżowi Polakowi, zwolennikowi pojednania między chrześcijanami.
Na 10 wzgórzach zostało ustawionych 100 makiet w skali 1:25 najstarszych drewnianych kościołów, cerkwi prawosławnych, greckokatolickich, z terenów południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy.
Makiety przedstawiają, według dawnego podziału etnograficznego tych terenów, architekturę Pogórzan, Dolinian, Łemków i Bojków. Między wzgórzami są alejki spacerowe oraz altana do odpoczynku i refleksji.
Makiety zostały wykonane przez Janusza Kuliga, rzemieślnika z Chmielnika koło Rzeszowa, natomiast architekturę terenu przygotował Norbert Piekarski z Bliznego. Uzupełnieniem ekspozycji jest muzyka i śpiewy religijne, odpowiednie poszczególnym grupom etnicznym, oraz kilkujęzyczny komentarz w punkcie informacyjnym.
Projekt budowy Centrum Kultury Ekumenicznej od strony merytoryczno-formalnej został przygotowany przez mgr Dorotę Chilik, a finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Unię Europejską i Caritas Diecezji Rzeszowskiej
Idea powstania Centrum Kultury Ekumenicznej była częściowo wzorowana na Włoskim Parku Miniatur w Rimini, który przedstawia najważniejsze zabytki Italii i Europy. W tym wypadku jednak skupiono się na przedstawieniu makiet sakralnej architektury drewnianej z podwójnego względu. Po pierwsze teren ośrodka Wypoczynkowo - Rehabilitacyjnego jest położony na terenach styku kultur które już częściowo zanikają.
Pokazanie w miniaturze sakralnych stylów architektonicznych, im odpowiednich jest powrotem do czasów minionych. Ponadto sakralna architektura drewniana jest zbyt krucha, dowodem czego były niedawne pożary cerkwi w Opace, Komańczy czy np. kościoła w Libuszy, dlatego warto ją pokazać.
Drugim powodem powstania CKE to próba innego spojrzenia w przeszłość, szczególnie w tych Bieszczadzkich trudnych terenach.
tekst: Bogdan Janik
http://www.myczkowce.org.pl
foto: Albin Marciniak