Bazylika w Licheniu

Bazylika w Licheniu

Bazylika w Licheniu

 
Największy kościół w Polsce i jeden z największych na świecie.
Bazylika wzniesiona została w latach 1994-2004
 
 
   Wieżę kościoła o wysokości 142 m widać z kilkunastu kilometrów. Na szczycie 141,5-metrowej wieży znajdują się dwa tarasy widokowe – górny na wysokości 114 m -czyli na 31 piętrze i dolny na wysokości 98 m – czyli na 27 piętrze, z których, przy dobrej pogodzie, rozciąga się widok na odległość do 30 km. Wysokość części centralnej 85 m, Wysokość krzyża kopuły 103,5 m, Szerokość nawy głównej z kaplicami bocznymi 77 m, Szerokość elewacji frontowej 162 m, Powierzchnia 23 000 m²,
 
 
 
Bazylika w Licheniu 24
 
 
 
Do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Chrystusa na ziemi. W świątyni znajduje się 365 okien symbolizujących liczbę dni w roku kalendarzowym, 52 otwory drzwiowe symbolizujące liczbę tygodni w roku kalendarzowym oraz 12 kolumn symbolizujących dwunastu apostołów.
Zgodnie z zamysłem architektonicznym bazylika przypomina falujący złoty łan zboża. Przejawia się to w dekoracji roślinnej placu przed świątynią oraz w architekturze samej świątyni. Zauważalne jest to m.in. w oknach wypełnionych szkłem o odcieniu złotawo-bursztynowym, ze ślusarką z anodowanego aluminium w formie kłosów oraz kolumnach w portykach i we wnętrzu świątyni.
 
 
 
Bazylika w Licheniu 8
 
 
 
 
W 65-metrowej dzwonnicy będącej częścią bazyliki zawieszony jest dzwon Maryja Bogurodzica, największy  w Polsce i jeden z największych w Europie. Wysokość: 4,4 m. Średnica: 3,12 m. Waga dzwonu z jarzmem: 19 ton. W pobliżu bazyliki stoi kolejna dzwonnica z trzema dzwonami odlanymi przez ludwisarnię Felczyńskich.
 
 
 
 
Bazylika w Licheniu 1
 
 
 
Historyk sztuki prof. Małgorzata Omilanowska, od 2012 wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, uznała architekturę świątyni za przykład kiczu i tandety. Prof. Konrad Kucza-Kuczyński stwierdził, że to "coś kompromitującego architekturę polską". Koszt budowy i rozmiary świątyni krytycznie zostały ocenione w utworze muzycznym "Ewakuacja Watykanu" Tymona Tymańskiego.
 

 

 

Bazylika w Licheniu 3

 

 

 

W bazylice licheńskiej znajduje się największy w Polsce, a trzynasty na świecie, zespół organów, posiadający razem 157 głosów i składający się z pięciu instrumentów:
  • organów głównych (81 głosów, 4 manuały, pedał)
  • organów zachodnich (52 głosy, 2 manuały, pedał)
  • organów wschodnich (8 głosów )
  • pozytywu prezbiterialnego zachodniego (8 głosów)
  • pozytywu prezbiterialnego wschodniego (8 głosów).

 

 

Bazylika w Licheniu 6

 

 

Organy wybudowała w latach 2003-2007 polska firma organmistrzowska Dariusza Zycha z Wołomina, zaś projekt dyspozycji opracował prof. Andrzej Chorosiński z Warszawy. Dyspozycja organów głównych w swych założeniach nawiązuje do wielkich francuskich organów symfonicznych.
Największa piszczałka drewniana (dźwięk C oktawy subkontra) należy do głosu Subkontrabas 32' organów głównych (sekcji pedałowej) i ma ponad 10 metrów wysokości (32 stopy).
Wszystkie instrumenty połączone są elektronicznie z 6-manuałowym stołem gry, umieszczonym w prezbiterium. Łącznie więc główny kontuar posiada 157 głosów (w sumie ok. 20 000 piszczałek).
Niezależnie od centralnego kontuaru, organy główne i zachodnie posiadają swoje własne kontuary wraz z mechaniczną trakturą gry, zaś pozytywy prezbiterialne i organy wschodnie sterowane są wyłącznie elektronicznie z głównego kontuaru w prezbiterium.
 

 

Bazylika w Licheniu 2

 

 

Bazylika w Licheniu 4

 

 

Bazylika w Licheniu 7

 

 

Bazylika w Licheniu 13

 

 

Bazylika w Licheniu 16

 

 

Bazylika w Licheniu 17

 

 

Bazylika w Licheniu 18

 

 

Bazylika w Licheniu 20

 

 

Bazylika w Licheniu 21

 

 

Bazylika w Licheniu 22

 

 

Bazylika w Licheniu 27

 

 

Bazylika w Licheniu 26

 

 

Bazylika w Licheniu 11

 

 

Bazylika w Licheniu 12

 

 

Bazylika w Licheniu 15

 

 

Bazylika w Licheniu 19

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com