Zlot Żaglowców w Szczecinie

Zlot Żaglowców w Szczecinie

 
Największy Zlot Żaglowców - The Tall Ships Races
 
 
Szczecin 31.07 - 3.08
 

   Szczecin po raz czwarty będzie gościł wielkie żaglowce, jednak tegoroczna edycja jest wyjątkowa. Pandemia uniemożliwia opuszczanie portów wielu jednostkom, jednak zgłoszenia, mimo zakończenia oficjalnego naboru, wciąż do nas wpływają. Kogo zobaczymy?
Dar Młodzieży trzymasztowy polski żaglowiec szkolny (fregata) typu B-95, następca Lwowa i Daru Pomorza. Żaglowiec zbudowany został w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w 1981 roku, częściowo za składki społeczne. Uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982. Matką chrzestną została żona zasłużonego komendanta „Daru Pomorza” kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza - Helena Jurkiewicz. W 1983 wziął udział w zlocie żaglowców w Japonii, a rok później w kanadyjskim Tall Ships’ Races. W latach 1987-1988 pod dowództwem kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza okrążył Ziemię drogą wokół przylądka Horn. W 1992 uświetnił 500. rocznicę odkrycia Ameryki rejsem do USA.

 
 
Zlot Żaglowców The Tall Ships Races 6
 
 
 
wyścig rozpocznie się 27 czerwca w litewskiej Kłajpedzie;

• pierwszy etap będzie liczył 250 mil morskich;
• najkrótszy odcinek będzie należał do etapu II, czyli z Tallinu do Marienhamn i będzie miał 140 mil morskich;
• najdłuższą drogę do pokonania będą mieli uczestnicy trzeciego etapu. Ze stolicy Wysp Alandzkich do Szczecina będą mieli 400 mil morskich;
• rejs przyjaźni, czyli the Cruise-in-Company będzie odbywał się na trasie Turku – Tallin.
 
 
 

the Tall Szczecin

 

 

Przygotowania na lądzie

 

JARMARK POD ŻAGLAMI

W połowie maja rozpocznie się sprzedaż stoisk handlowych, które w trakcie wydarzenia utworzą Jarmark pod Żaglami. Ulica Jana z Kolna oraz Wały Chrobrego wypełnią się rękodziełami, lokalnymi produktami, pamiątkami. Sprzedaż stoisk prowadzona jest za pośrednictwem platformy sprzedażowej IAI. Szczegóły na naszej stronie internetowej.

 


SZKOLENIA

Obostrzenia związane z pandemią nieco namieszały w naszym kalendarzu szkoleń. W maju rozpoczniemy cykl spotkań z oficerami łącznikowymi, którzy stanowią krwioobieg tej imprezy. Będzie intensywnie, ale jak zwykle miło i rodzinnie. Równolegle rozpoczną się przygotowania dla członków załóg naszych jednostek. Reprezentacja Szczecina w tegorocznych regatach będzie liczyła 138 osób. Przed nimi wiele ciekawych informacji.

 

Muzyka zabrzmi w całym mieście

 

Atrakcji na lądzie nie będzie brakowało. Uczestnicy IV finału regat the Tall Ships Races będą mogli liczyć na prawdziwą muzyczną podróż. Za sprawą sześciu scen rozlokowanych w różnych częściach miasta każdy odwiedzający będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Na Placu Solidarności, w sąsiedztwie gmachu filharmonii zabrzmi muzyka klasyczna. Nieco dalej na Placu Lotników będziemy mogli zasłuchać się w rytmy Blues&Folk&Jazz. Przemierzając miasto warto będzie udać się również w kierunku Jasnych Błoni, gdzie ulokowana zostanie scena regatowa. Nie możemy też pominąć naszych nabrzeży. Przy Wałach Chrobrego zagra scena promenadowa, a z pokładów jednostek i Wyspy Grodzkiej będą rozbrzmiewać szanty.

Chwilę wytchnienia na leżaku będzie można sobie zaserwować na Placu Orła Białego, gdzie zagra kino pod chmurką. Najmłodszych zapro- simy do strefy aktywności dziecięcej na Placu Mickiewicza.

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com