Zapora w Dobczycach nad Jeziorem Dobczyckim

Zapora w Dobczycach nad Jeziorem Dobczyckim

Zapora w Dobczycach

Jezioro Dobczyckie (Zbiornik Dobczycki) - zbiornik zaporowy (zbiornik retencyjny) jest zbiornikiem wody pitnej dla Krakowa.

  Przez wiele lat wstęp na koronę zapory był niemożliwy. To zmieniło się przed kilkoma laty, gdy wybudowany został specjalny pomost, ułatwiający dojście od strony parku oraz wzgórza zamkowego. W ten sposób samo wzgórze oraz korona zapory stały się miejscem bardzo popularnym nie tylko dla mieszkańców gminy Dobczyce, ale także celem wycieczek mieszkańców Krakowa. To dobry przykład wykorzystania potencjału turystycznego, a będący zachętą do udostępnienia także zapory w Rożnowie.

 

 
Zbiornik utworzony w 1986 roku poprzez spiętrzenie wód Raby przez zaporę, która ma 30 m wysokości i 617 m długości. Jezioro ma powierzchnię ok. 10,7 km² i pojemność całkowitą 127 mln m3. Poniżej zbiornika funkcjonuje elektrownia wodna o mocy 2,5 MW. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie zdecydował się 1 czerwca na otwarcie zapory dla ruchu turystycznego. Gmina przygotowała ścieżkę zabezpieczającą, co pozwoliło na wykorzystanie zbiornika dobczyckiego do celów rekreacyjnych. 
 
Wstęp na koronę zapory ułatwia specjalny pomost, zbudowany od strony zamku. Już z samego pomostu widok na zaporę i zbiornik jest imponujący. To także pozwala na podziwianie zapory i zbiornika, bez względu na godziny otwarcia bramy na samej koronie zapory.
 
 
 
 
 
Nie tylko pomost na zaporę ale i spora część wzgórza zamkowego została przystosowana do spacerów i odpoczynku. Warto przejść się dookoła wzgórza, po zwiedzeniu zamku i skansenu. Łącząc zaporę, zamek, skansen, zabytkowy kościół, zabytkowe mury z odtworzoną bramą w ciągu murów jak i całe wzgórze, można tutaj spędzić sporą część dnia. To dobra opcja dla mieszkańców Krakowa na jednodniową wycieczkę.
 
 
 
 
 
Po analizach i opracowaniu nowego planu zabezpieczeń Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie zdecydował się 1 czerwca 2014 r. na ponowne otwarcie zapory dla ruchu turystycznego. Wejście dla turystów na koronę zapory odbywa się furtką przy bramie od strony ul. Góra Jałowcowa, furtką przy bramie od strony ul. Braci Kowalskich oraz kładką pieszo-rowerową łączącą koronę zapory ze wzgórzem zamkowym.
 

GODZINY OTWARCIA ZAPORY

od 1 stycznia do 30 kwietnia oraz od 1 października do 31 grudnia (tylko w soboty i niedziele) w godz. od 11:00 do 16:00
od 1 maja do 31 sierpnia codziennie w godz od 11:00 do 21:00
od 1 września do 30 września codziennie w godz od 11:00 do 20:00


 
 
 
  
 
Powyżej zapory znajduje się skansen oraz zamek
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
opracowanie & foto: Albin Marciniak
 
 
 
 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com