Zalew Bagry – kawałek Mazur w centrum Krakowa

Zalew Bagry – kawałek Mazur w centrum Krakowa

 Bagry – kawałek Mazur w centrum Krakowa

 
Zaledwie 7 km od krakowskiego Starego Miasta,  w dzielnicy Podgórze, w pobliżu Dworca Kraków Płaszów i pętli tramwajowej Mały Płaszów, mamy kawałek Mazur. Łatwo dostępne, doskonałe miejsce rekreacyjne z piaszczystą plażą,  placami zabaw, wielką ofertą aktywności na wodzie i na brzegu. Nie wszyscy Krakowianie znają i doceniają to miejsce, często z niewiedzy. A i turyści, po zwiedzaniu zabytków w centrum, mogą znaleźć tu relaks i   odskocznię od gwarnego miasta.
 
 
„Bagry” – skąd taka nazwa ?
 
Zalew Bagry Wielkie powstał w 1940 roku, gdy Niemcy podczas okupacji pozyskiwali tu materiał na budowę kolei. Po wojnie wydobycie żwiru i piasku trwało nadal, aż zbiornik osiągnął wielkość ponad 30 ha. Woda w Bagrach ma pierwszą klasę czystości, to zbiornik bezodpływowy, samooczyszczający się. Nazwa zalewu wiąże się z powstaniem zbiornika, pochodzi bowiem od urządzeń służących do pogłębiania dna zbiorników wodnych takich, jak bagrownica, która wydobywa grunt z dna zbiornika oraz bagier (niem. Bagger), czyli czerparka, pogłębiarka, draga czy szlamownik.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Klub Żeglarski Horn Kraków, poprzednio Uczniowski Klub Żeglarski Horn, działający w Krakowie od 1993 roku, od 2003 roku buduje nad zalewem klubową infrastrukturę. Na tej przystani poznają żeglarstwo adepci żeglowania z kilkunastu małopolskich klubów żeglarskich. KŻ Horn Kraków w ciągu piętnastu lat działalności dorobił się 21 zawodników z tytułem mistrzowskim Polski i świata. Piotr Ogrodnik przez ostatnie 4 lata pod rząd zdobywa mistrzostwo świata w klasie Micro. Horn jest nowoczesnym i wielofunkcyjnym ośrodkiem sportowo-rozrywkowym, wyposażonym w nowoczesną marinę, obiekt noclegowy, tawernę, siłownie, saunę, wyposażone sale szkoleniowe.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na terenie zalewu Bagry znajduje się plaża strzeżona i dzikie kąpieliska, przystanie i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Organizowane są kursy żeglarskie, motorowodne i pierwszej pomocy. Dzieci od 6 lat zaczynają zmagania żeglarskie na łódkach Optymistach, idealnych do nauki podstaw żeglowania.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na zalewie do wodnych aktywności wykorzystuje się  kajaki, rowery wodne, jachty żaglowe i windsurfing. Sprzęt dostępny jest w trzech wypożyczalniach. Wieją tu dość mocne wiatry i można naprawdę dobrze pożeglować. Rodzinki na rowerach wodnych podziwiają wodniaków, a między łódkami śmigają kajaki, często używane też do obserwacji ptaków gniazdujących w szuwarach.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Roślinność wodna , z szuwarem i pałkami oraz ptaki wodne: kaczki krzyżówki, popularne łyski,  łabędzie i rybitwy dodają klimatu tej okolicy . Można zaobserwować coraz większą liczbę par perkozów wychowujących  młode. Wśród ryb największe są sumy, czy szczupaki.   Oprócz nich wędkarze odławiają w zbiorniku leszcze, karasie, węgorze, okonie i sieje. Uwaga, karty wędkarskie obowiązują, bo nad zalewem czuwa Okręgowy Związek Wędkarski, który zarybia akwen.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nurkowanie na Bagrach uatrakcyjniają zatopione urządzenia budowlane, zwłaszcza barka z okresu powstawania akwenu. Nurkowie trenują tu  co roku eksplorując dno zalewu, zwłaszcza późną jesienią i wczesną wiosną, kiedy woda jest najbardziej przejrzysta. Na przystani AZS działa  Grupa Nurkowa 5fal, która ma czynny udział w czyszczeniu dna niestrzeżonych kąpielisk przed każdym sezonem. W zimie w każde niedzielne południe przystań „Hornu” biorą we władanie morsy z Klubu „Kaloryfer”.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wakepoint Bagry - przy końcu jeziora, przy ulicy Łanowej 1,  uprawia się wakeboarding, czyli sport wodny,  polegający na płynięciu na powierzchni wody za pomocą specjalnej deski wakeboardingowej  trzymając się liny zaczepionej do łodzi lub na wyciągu. Wakeboarding powstał z połączenia nart wodnych, snowboardingu i surfingu. Na torze wyciągu są dwie figury do skoków: kicker medium i lider. Szkółka wakeboardowa oferuje bufet, boisko do siatkówki, batut oraz trickboard.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Przy ulicy Łanowej, obok wakeboardingu, mamy również kaplicę seminaryjną OO. Trynitarzy p.w. Przenajświętszej Trójcy. Wygląd i wystrój świątyni jest charakterystyczny dla tego zakonu  i odwołuje się do zakonnej tradycji, przywołującej skromność. Kościół zbudowany został na planie elipsy, z bardzo ciekawym wystrojem, którego prostota sprawia, że miejsce to sprzyja skupieniu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bagry w liczbach:
Położenie: Kraków, dzielnica Podgórze (N 50° 1' 58'' E 19° 59' 26'')
Powierzchnia: 31,4 ha
Średnia głębokość zbiornika nie przekracza 6 m - najgłębsze do tej pory znalezione miejsce
ma 11 m głębokości.
Długość mierzona po przekątnej północny zachód-południowy wschód 1180m, największa
szerokość w połowie długości zbiornika 389 m
 
Tekst : Elżbieta Tomczyk-Miczka, foty: Krystian Miczka
 
 
 
 
 

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com