Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce

   Spływy kajakowe to nie tylko szlak wielkich jezior czy popularne rzeki oblegane od lat. Szlaki kajakowe to także meandrujące odcinki rzek mniej znanych, a równie urokliwych a przede wszystkim spokojnych nawet w sezonie. Poniżej przedstawiamy propozycje mniej obleganych a równie pięknych szlaków kajakowych sprawdzonych osobiście. Szlaki zarówno dla solistów jak i całych rodzin.

 
Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy
 
 
 
 
1
Kaszuby
 
Kolejny sezon i zapewne wiele osób zaplanuje wypoczynek nad wodą.  Nie wszyscy lubią leżenie na plaży, dlatego warto wybrać się na kajaki na Kaszuby.

Lewy dopływ Wisły, jest jednym z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce. Rzeka Brda bo o niej mowa, to najciekawszy i najbardziej urozmaicony szlak kajakowy w Polsce.
Po drodze mijamy piękne i czyste jeziora, połączone urozmaiconym biegiem rzeki. Większość trasy znajduje się w otulinie Parku Narodowego "Bory Tucholskie" a cały dostępny szlak kajakowy Brdy to ponad 280 km. Kajakowanie możemy zaplanować także statycznie a na bazę proponuję legendarne już Swornegacie. Mała miejscowość  nad Brdą pomiędzy dwoma jeziorami zachwyca swoim położeniem. Rozległe lasy, piękne jeziora, urozmaicony bieg rzeki i pierwotna przyroda to największe zalety tego szlaku, uznawanego już od lat międzywojennych za jeden z najatrakcyjniejszych szlaków kajakowych Europy.

Dla mniej wytrawnych kajakarzy mamy tutaj do wyboru także mniejsze szlaki, a meandrująca przez lasy i łąki, którą bardzo polecam to rzeka  Chocina. Odcinek możemy dopasować do własnych możliwości tak, by spływ zakończyć przy naszym biwaku. Agroturystyka jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta a pola namiotowe są co kilka kilometrów spływu.
Wypożyczalni kajaków jest także sporo, więc nie musimy martwić się o sprzęt. Pamiętajmy jednak że nad wodą nie jesteśmy sami i podobnie jak wielu innych szukających ciszy i wypoczynku w spokoju,  nie oznajmiajmy całemu światu naszej obecności.Płynąc kajakiem warto podglądać przyrodę, która w tym rejonie jest wyjątkowa.
Kaszuby i Bory Tucholskie wciągają ...
 
 
spływ Kajakowy Bory Tucholskie Swornegacie 1
 

 

 
 
 
 

2

Meandry Biebrzy czyli spływ kajakowy Polską Amazonką.

Biebrza bo o tej wyjątkowej rzece mowa, tworzy niesamowite meandry i rozlewiska, często gubiąc zasadniczy nurt, by płynąć wieloma strugami.
Płyniemy przez Biebrzański Park Narodowy i tutaj jesteśmy częścią prawdziwej dzikiej przyrody. Aby zobaczyć znacznie więcej niż mogą zmotoryzowani czy piesi, wybieramy kajak a będąc w grupie możemy skorzystać ze spływu tratwą. Prawie niedostrzegalny nurt pozwala nam na leniwy spływ z biegiem rzeki, a my mamy czas na odpoczynek i niezmącony kontakt z przyrodą. Brodzące bociany czy czaple to widok całkiem naturalny.  W wodzie niezliczona ilość ryb, na brzegach blisko 300 gatunków ptaków. Tutaj znajduje się największa w kraju ostoja łosia których jest ok. 400 sztuk. Czerwone Bagna to także słynne torfowiska i niesamowite zachody słońca. Przepływamy przez tereny które na długo zostają w naszej pamięci a ilość wykonanych zdjęć zapełnia wiele kart pamięci.
O zabieraniu kanapek na drogę warto zapomnieć. Agroturystyka jest tutaj rozwinięta chyba najlepiej w całym kraju a ilość miejsc gdzie możemy przenocować czy zjeść pyszne regionalne potrawy jest bardzo duża. We wsi Kopytkowo czy w Dolistowie znajdziemy wszystko by poczuć się jak u przysłowiowej babci na wsi.
W zależności od naszej kondycji i czasu jakim dysponujemy, nasz spływ możemy zakończyć w okolicach Twierdzy Osowiec, lub możemy dopłynąć dalej aż do ujścia na rzece Narwi. Biebrza to nie tylko rzeka. Biebrza to magiczne połączenie wody i lądu.
Tutaj się wraca...
 
 

26 Goniądz kajaki Biebrzański Park Narodowy

 
 
 
 

3

Nie tylko Mazury czy Bory Tucholskie są rajem dla kajakarzy.

Kolejna propozycja to spływ kajakowy rzeką Rawką na Mazowszu.
Rzeka przepływająca przez centralną Polskę i tworzy największy dopływ Bzury. Punktem startowym może być Zalew w Bolimowskim Parku Krajobrazowym, lub znacznie wyżej biegu rzeki na jej pięknych rozlewiskach w miejscowości Kamion. Przepływając przez malownicze okolice, pastwiska, łąki, trzciny, tereny podmokłe, lasy, gęste zarośla, mijamy rezerwat przyrody Rawka. Po drodze miniemy Jar Rokity i przepłyniemy pod Mostem Kopersztajna.  Spora ilość  ryb, żaby, zaskrońce, jaszczurki, węże, a nawet raki to tutaj norma. W czystych wodach Rawki żyją również bobry.
Spokojny bieg rzeki i piękna okolica zachęcają, by właśnie w to miejsce wybrać się na niedzielny spływ kajakowy z całą rodziną.  Z Warszawy, Łodzi czy okolic mamy dosyć blisko, więc jest to dobry pretekst by wyrwać się z zatłoczonego miasta.
Wypożyczalnie kajaków są coraz popularniejsze i są w wielu miejscach. Rzeka jednak jest idealnym miejscem na prawdziwy odpoczynek z dala od zgiełku i hałasów. W zdecydowanej większości przepływa z dala od domostw.
Kajak, przyroda i my. Czy coś więcej potrzeba ?...
 
 
spływ kajakowy rzeka 2

 
 
 
 
4
Spływ kajakiem przez Puszczę Augustowską.

Czarna Hańcza to jeden z najpopularniejszych szlaków kajakowych w Polsce.
Spływ możemy rozpocząć w Starym Folwarku by nie przepływać przez sporej wielkości jezioro Wigry.
Na tym odcinku rzeka przepływa leniwie przez podmokłe łąki i rozlewiska. Mamy okazję obserwować spore ilości ptactwa i zwierzyny na brzegach czy brodzące tuż obok płynących kajaków. Dalej nurt nieco przyspiesza by meandrując przepływać przez Puszczę Augustowską.
Powalone drzewa, las, szuwary i zarośla uatrakcyjniają nam wiosłowanie.
W miejscowości Rygol Czarna Hańcza skręca w stronę granicy z Białorusią, którą przekracza, by ujść do Niemna a my możemy popłynąć dalej Kanałem Augustowskim do samego Augustowa. Na tym odcinku dużą atrakcją jest przepływanie przez śluzy, gdzie nawet dla jednego małego kajaka przeprowadzany jest cały proces napełniania i spuszczania wody dla wyrównania poziomów, by można było płynąć dalej.
Do kajaka możemy zapakować sprzęt biwakowy by korzystać po drodze z wielu kempingów, przystani czy pól namiotowych.
Nie musimy się także martwić o prowiant, bo w wielu miejscach niemal przy samym brzegu możemy zaopatrzyć się w lokalne produkty od miejscowych rolników.
Mimo że Czarna Hańcza nie jest rzeką najczystszą, to jednak nie ma obawy w przypadku kontaktu z wodą przy wodowaniu czy przenioskach.
W przerwach między wiosłowaniem możemy schodzić na ląd, bo po drodze jest tak wiele do zobaczenia.
W końcu jesteśmy w słynnej Puszczy Augustowskiej...
 
 
spływ kajakowy 2
 
 
 
 
 
5
Roztocze i spływ na rzece Wieprz i Tanew

Spływy kajakowe to jedna z ciekawszych form poznawania Roztocza. Zwierzyniec obfituje w przepiękne odcinki rzek na których można popływać kajakiem, a najciekawsze to Tanew oraz Wieprz.
Każdego roku przybywa turystów, którzy wycieczki piesze zamieniają na spływy i przeprawy kajakowe.
Roztocze zaspokoi potrzeby każdego bo liczne, spokojne rzeczki to prawdziwa gratka dla miłośników kajaków.
Nie brakuje tutaj także odcinków dla bardziej ambitnych, chcących powiosłować nieco mocniej. Na takich śmiałków polecam odcinek Rebizanty – Borowe Młyny, gdzie jest bardzo dużo połamanych drzew, niejednokrotnie trzeba kajak przenosić górą, spławiać pod kłodami lub prześlizgiwać się między kamieniami i wystającymi z wody konarami.
Osobom wolącym spokojne wiosłowanie sprzyja łagodne ukształtowanie terenu i stosunkowo płytkie, leniwe rzeki.
Spływy na Wieprzu organizowane są zazwyczaj aż do Szczebrzeszyna. Oczywiście długość trasy dobrać można do własnych możliwości i zdolności. Warto dopytać też wcześniej o stopień trudności trasy, którą chcemy przebyć kajakiem.
Na Wieprzu większość spływów rozpoczyna się w miejscowości Obrocz. Spływamy stąd w kierunku Zwierzyńca. Pierwsze kilometry trasy są łagodne, nie ma potrzeby przenoszenia kajaka przez jakiekolwiek przeszkody. Ten odcinek jest przystępny nawet dla początkujących kajakarzy. Dodatkowym plusem są liczne meandry oraz płytkie koryto.
Czy w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie możemy przekonać się nasłuchując z kajaka.
Zielone Roztocze to jest to.
 
 
spływ kajakowy rzeka 6
 
 
 
 
 
6
Spływ kajakowy rzeką Pilicą.

Pilica to najdłuższy lewobrzeżny dopływ Wisły a położona jest w południowej i centralnej Polsce.
Chcąc poznać jej cały odcinek możemy przepłynąć między innymi przez Szczekociny, Sulejów, Spałę, Białobrzegi i Warkę.
Pilica urokliwie meandruje wśród rozległych łąk, lasów, bagienek tworząc liczne wysepki i zakola. W środkowym biegu, pomiędzy Sulejowem a Smardzewicami położony jest Zalew Sulejowski, który jest największym zbiornikiem wodnym w centralnej Polsce.
Kajakarzy zainteresować może pierwsze w Polsce muzeum poświęcone rzece, czyli Skansen Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim.
Okolice Pilicy są bardzo atrakcyjne pod względem krajoznawczym. Rzeka ta jest bardzo ciekawym, urozmaiconym, nizinnym szlakiem kajakowym z wieloma miejscami na biwak a po drodze jest wiele wypożyczalni kajaków.
Spokojny nurt nadaje się do spływów kajakowych nawet dla początkujących. Na całym odcinku nie ma ani jednej przenoski, jest za to z fajnymi miejscami do kąpieli, czyli godne polecenia dla rodzin z dziećmi.
Oczywiście miejsce i odcinek spływu dobieramy do naszych chęci i możliwości, jednak gdy planujemy pokonanie całego odcinka musimy się liczyć z ok. 5 dniami wiosłowania.
Naturalne, urozmaicone koryto, malownicze krajobrazy i czysta woda.
Pilica naprawdę zachwyca.
 
 
Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce 17
 
 
 
 
 
 7
Spływ kajakowy Krutynią

Odcinek Sorkwity–Ruciane Nida to najpiękniejszy szlak kajakowy na Mazurach a sama Krutynia jest uznawana za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy.
Szlak kajakowy jest bardzo ciekawy i zróżnicowany a przebiega przez Puszczę Piską i Mazurski Park Krajobrazowy.
Długość szlaku Krutyni wynosi 102 km, w tym 60 km to woda stojąca. Rzeka płynie wśród nieskażonej i dzikiej przyrody,
Nie jest rzadkością spotkanie na trasie spływu orła bielika czy orła przedniego. Tutaj żyją także wilki, rysie, łosie, wydry, norki, bobry i ponad 200 gatunków ptaków.
Przepływając przez Sorkwity warto zwiedzić kościół ewangelicki zbudowany w 1470 roku !
Na dalszym odcinku zwróćmy uwagę na rezerwat Zakręt - z jeziorkami i pływającymi wyspami.
Wybierając się na spływ Krutynią nie róbmy dużych zapasów żywnościowych, w zasadzie w każdym miejscu mamy dostęp do sklepów, barów, restauracji. Nie musimy martwić się także o noclegi bo na całej trasie są stanice PTTK, pola namiotowe, domki campingowe, pokoje na kwaterach prywatnych.
Każdy, kto przepłynął szlak kajakowy Krutynią, przyzna że jest to faktycznie najpiękniejszy szlak nizinny Europy.
Poznanie tego urokliwego zakątka zapada w pamięci na długo.
Bo Mazury to nie tylko wielkie jeziora.
Mazury to także wyjątkowa Krutynia
 
 
spływ kajakowy rzeka 5
 
 
 
 
 
 
8
Dolina Baryczy 
 
Spływ rozpoczynamy w Sułowie przy moście, kilkaset metrów od rynku. W samym Sułowie jak i w okolicy działa wiele wypożyczalni kajaków.
Barycz jest niedocenianą rzeką a Dolina Baryczy to największy w Polsce rezerwat przyrody, zaliczany do najcenniejszych ekosystemów na świecie, meandruje przez łąki, lasy, obok stawów i jezior. Długość spływu możemy dostosować do swoich możliwości. Spokojną i malowniczą rzeką jest Młynówka - dopływ Baryczy ze spokojnym nurtem polecana dla całej rodziny. Warto rozważyć odcinek kończący się w parku obok zespołu zamkowo-pałacowego w Żmigrodzie. W ten sposób można połączyć wodę ze zwiedzaniem. Wzdłuż Baryczy biegnie czerwony szlak turystyczny oraz trasy rowerowe.
 
 
 
Milicz Dolina Baryczy
 
 
 
 
 
 
 
9

Spływ kajakami w Dolinie Karpia na Skawie w Małopolsce


Rzeka Skawa to prawy dopływ Wisły. Płynie na obszarze Beskidów Zachodnich i Pogórza Zachodniobeskidzkiego przez Beskid Żywiecki, dalej przez Beskid Makowski i Beskid Mały, między pogórzami Śląskim i Wielickim oraz Doliną Wisły.  Jej bieg w całości znajduje się na terenie województwa małopolskiego. Długość rzeki wynosi 96 km. Oczywiście można wydłużyć spływ i wiosłować dalej Wisłą do której wpada Skawa.
Proponowane odcinki na spływy dla osób o różnym stopniu kondycyjnym. Te odcinki można oczywiście łączyć, tworząc spływ kilkudniowy połączony ze zwiedzaniem atrakcji znajdujących się na obu brzegach rzeki. Dla chcących urozmaicić spływ jeszcze bardziej, można dodać rowery. Ścieżek rowerowych biegnących wzdłuż nurtu rzeki jest sporo a ukształtowanie terenu pozwala na swobodne modyfikowanie. Łącząc kajaki z rowerami, możemy całkiem miło i aktywnie spędzić nawet kilka dni w Dolinie Karpia.
 
więcej opisów w reportażu po kliknięciu w zdjęcie:

kajaki spływ na skawie 16

 
 
 
 
 
 
 
10

Spływ kajakowy - Graniczne Meandry Odry


Mówiąc o spływach kajakowych w naszym kraju, oczywiście w pierwszej kolejności na myśl przychodzą rzeki i jeziora na Mazurach, meandry Biebrzy czy Bory Tucholskie. Miejsc gdzie można miło   spędzić czas w kajaku jest oczywiście bardzo dużo. Jednak niewiele osób łączy Śląsk ze spływami kajakowymi. Jednym z takich mało znanych a urokliwych miejsc jest Odra a właściwie jej początkowe meandry po stronie Polski. Zwracam na to uwagę, gdyż Odra swój początek ma we wschodnich Czechach, w Górach Odrzańskich w Sudetach, a z całkowitej długość 854 km, ponad 110 km jest na terenie Czech. 

Spływ można rozpocząć w Chałupkach, poniżej mostu granicznego Chałupki-Bohumin. Przy okazji warto zwiedzić Zamek w Chałupkach, czy też po drugiej stronie granicy rynek w Starym Bohuminie.

Osoby które wolą komunikację zbiorową, do Chałupek mogą dojechać pociągiem których tutaj dojeżdża sporo.

Z kajakami także nie ma najmniejszego problemu. Na miejscu działa Klub Kajakowy Meander, organizujący wiele spływów zorganizowanych. W okolicy oraz wzdłuż biegu Odry, nie brakuje biwaków i pól namiotowych.Kilka kilometrów poniżej, Odra łączy się z Olzą.

 
 
 

Odra spływ kajakowy 6

 

 

 
 
 
 
11

Spływ kajakowy na Pilicy

 
Ten odcinek rzeki jest dosyć urozmaicony, z wieloma meandrami i wysepkami. Bez przeniosek czy trudności, za to bardzo malowniczy także jesienią. Na wiosnę jest tutaj zielono i gwarno od krążących nad głowami setek ptaków. Na brzegach oraz na wielu wysepkach jest sporo miejsca na biwaki czy odpoczynek. Wzdłuż Pilicy funkcjonuje wiele wypożyczalni sprzętu pływającego.
 
Obszerna galeria ze spływu po kliknięciu w zdjęcie
 
 
spływ kajakowy 4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
kolejne propozycje już wkrótce.
cdn...
 
 
 
 
Wybierając się na kajak, pamiętać należy o właściwym przygotowaniu. Kondycja to jedno ale warto zadbać także o właściwe zabezpieczenie przedmiotów zabieranych do kajaka. Wywrotka czy przenioska to jedno, ale zwykłe chlapanie wiosłami także potrafi znacznie zmoczyć nas w kajaku. Na wodzie słońce atakuje nas z góry ale i z dołu, odbite od wody. Pamiętajmy zatem o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych i kremie z filtrem. Wygodne buty które możemy zmoczyć są także istotne. Najlepsze do tego będą  sandały dobrze trzymające się na nodze. Klapki czy "adidasy" to zły wybór. Wchodząc czy wychodząc z kajaka, zazwyczaj musimy wejść do wody. Klapki mogą zostać na dnie a pełne buty będą mokre przez cały spływ, co negatywnie wpłynie na stan stóp.
 
 
Bardzo łatwo pomylić buty do pływania z butami na plażę. Nie są to żadne klapki, japonki czy też inne tego typu buty. Buty do wody mają za zadanie chronić stopy przed: ostrymi roślinami wodnymi, kamieniami, zanieczyszczeniami (np. rozbita butelka), śliską powierzchnią.Przydadzą się one przede wszystkim na kamienistych plażach, które można spotkać w Grecji i na Malcie. Jednak są one coraz częściej stosowane również w Polsce, ponieważ nigdy nie ma się pewności co znajduje się pod powierzchnią wody. Jest wiele rodzai butów do wody i są to buty: gumowe, plastikowe, z miękką podeszwą, z twardą podeszwą, piankowe, bez zapięcia i z zapięciem. Są one skierowane do każdej grupy wiekowej. Nie ważne czy jest to mężczyzna, kobieta czy dziecko. Trzeba zadbać o dobry odpoczynek i zminimalizować możliwość wystąpienia urazu, podczas kąpieli w ciepłym morzu. Buty do pływania przydadzą się także nad jeziorem, stawem, a nawet w oczku wodnym.
 
 
 
spływ kajakowy rzeka 7
 
 
 
Klasyfikacja uciążliwości szlaków kajakowych:
 
U1 (szlak nieuciążliwy) – brak przeszkód wymagających wysiadania z kajaka, ewentualnie przeszkody, których pokonanie zabiera mniej niż 10% czasu przeznaczonego na płynięcie,
U2 (szlak nieco uciążliwy) – wysiadanie konieczne, przeszkody, których pokonanie zabiera od 10% do 25% czasu przeznaczonego na płynięcie,
U3 (szlak dość uciążliwy) – wysiadanie konieczne, przeszkody, których pokonanie zabiera od 25% do 50% czasu przeznaczonego na płynięcie,
U4 (szlak uciążliwy) – wysiadanie konieczne, przeszkody, których pokonanie zabiera od 50% do 100% czasu przeznaczonego na płynięcie,
U5 (szlak bardzo uciążliwy) – wysiadanie konieczne, przeszkody, których pokonanie zabiera od 100% do 200% czasu przeznaczonego na płynięcie,
U6 (szlak nadzwyczaj uciążliwy) – wysiadanie konieczne, przeszkody, których pokonanie zabiera ponad 200% czasu przeznaczonego na płynięcie.
 
 
 
 
 
spływ Kajakowy Biebrza
 
 
 
Oznaczenia szlaków kajakowych w Polsce (najczęściej tablice z zadaszeniem):
- znaki informacyjne – czarne na białym tle z granatową obwódką,
- znaki ostrzegawcze – czarne na białym tle z czerwoną obwódką.
 
 
 
spływ kajakowy rzeka 1
 
 
 
 
Czekamy także na Wasze propozycje, pomysły i wskazówki, by dodać kolejne wyjątkowe szlaki kajakowe w Polsce
Na Wasze maile czekamy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
 
 
 spływ kajakowy rzeka 8
 
 
 
 
 

Wykaz schronisk górskich w Polsce

 

SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com