Zamek królewski w Chęcinach

Zamek królewski w Chęcinach

Zamek królewski w Chęcinach z przełomu XIII i XIV wieku

 

   Od kilku lat, każdy podróżujący drogą krajową Kraków - Warszawa, na wysokości Chęcin zwraca uwagę na wzgórze a na nim mieniące się wieloma kolorami ruiny zamku. Oświetlenie zmieniane jest na kilka kolorów a dostosowywane jest do ważnych wydarzeń czy rocznic, m.in przy świętach państwowych zamek oświetlony jest w kolorach biało-czerwonych.

 

 

W latach 2013-2015 na Zamku przeprowadzono prace rewitalizacyjne ze wsparciem środków Unii Europejskiej. Obecnie zwiedzającym udostępniono skarbiec zamkowy, wewnętrzną cześć warowni oraz dwie wieże, z których można podziwiać panoramę województwa świętokrzyskiego. Dodatkowo powstała infrastruktura turystyczna: toalety, parking oraz kawiarnia. Odbudowany został również trakt królewski. Przy okazji tych prac, zamontowane zostało oświetlenie zamku, wzgórza oraz alejek prowadzących na zamek.

 

Zamek Chęciny 2019 r 15

 

Zamek wzniesiony na splantowanej grzędzie, zbudowany z kamienia. Pierwotny zamek powstał na planie nieregularnego wieloboku wykorzystując walory obronne wzgórza wznoszącego się na wysokość 360 m n.p.m. W czasach funkcjonowania zamku, wzgórze zamkowe oraz pobliski teren były regularnie karczowane z wysokopiennej roślinności w tym głównie z drzew dla zachowania wysokiej widoczności i poprawy obronności. Dziedziniec otaczały wysokie na 9 metrów mury ze strzelnicami i gankiem dla straży. Wyższe piętra wież dobudowane zostały z cegły najprawdopodobniej w XVI w. Warownia dzieli się na dwie części:
Zamek górny, położony między dwoma basztami z murem o grubości 2 m
Zamek dolny, z obszernym dziedzińcem zakończonym skośną, czworokątną basztą i furtką sklepioną w gotycki łuk

 

 
 
W 1306 r., Władysław Łokietek nadał go biskupowi krakowskiemu, Janowi Muskacie. Rok później pod pretekstem wykrycia spisku przeciwko władzy królewskiej cofnął ów przywilej przejmując tym samym warownię. Łokietek uczynił ją terytorialnym ośrodkiem swej władzy w zakresie gospodarczym, politycznym i militarnym.


Zamek Chęciny 2012 r 6
 
 
Zamek odegrał ważną rolę jako miejsce koncentracji wojsk wyruszających na wojnę z Krzyżakami.
 
 
 
  
W 1318 r. ze względu na niedostępność zamku, zdeponowano tu skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej, dla zabezpieczenia przed wrogim Zakonem.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

zamek w roku 2012

 


Zamek Chęciny 2012 r 4
 

Pośrodku zamkowego dziedzińca znajduje się otwór po studni, wykutej w skale na głębokość 100 m. Prawdopodobnie przez nią i podziemny korytarz prowadzący do chęcińskiego kościoła utrzymywano łączność w czasie oblężenia. Jedna z legend mówi nawet, że warownia posiadała połączenie z kieleckim kościołem na Karczówce.


Zamek Chęciny 2012 r 5
 
 zamek w roku 2012


BIURO ZAMKU KRÓLEWSKIEGO W CHĘCINACH
ul. Małogoska 7
26-060 Chęciny
tel.: +48 41 308 00 48
po godz. 15.30 informacji udziela
Centrum Informacji Turystycznej w Chęcinach


https://www.zamek.checiny.pl/
 
 
 
 
 
 
 
 
Mapa Zamki w Polsce
 
zawiera 164 obiekty polecane do zwiedzania
 
 
zamki w Polsce okładka
 
 
 
Odwiedzając Centrum i Biuro Zamku, warto zwiedzić zbrojownię, natomiast w podziemiach wystawę poświęconą historii zamku.
 
 
Zamek Chęciny 2019 r 1

 
 
 
 
 Kusi i nęci kolorami...
 
 Zamek także po zmroku wygląda imponująco.
 
 
Zamek Chęciny 2019 r 17
 
Zamek Chęciny 2019 r 2
 
Zamek Chęciny 2019 r 3
 
Zamek Chęciny 2019 r 4
 
Zamek Chęciny 2019 r 5
 
Zamek Chęciny 2019 r 6
 
Zamek Chęciny 2019 r 7
 
Zamek Chęciny 2019 r 8
 
Zamek Chęciny 2019 r 9
 
Zamek Chęciny 2019 r 10
 
Zamek Chęciny 2019 r 11
 
Zamek Chęciny 2019 r 12
 
Zamek Chęciny 2019 r 13
 
Zamek Chęciny 2019 r 14
 
Zamek Chęciny 2019 r 16
 
Zamek Chęciny 2019 r 17
 
Zamek Chęciny 2019 r 18
 
 
napisz do autora
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Albin Marciniak

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/b9dktkqTURBXy8zMDhmNzY2OGE1ZGFkMGQxY2RjNjJlYzEzODk3NWFjZi5qcGVnk5UDZDnNAfbNAfaVAgBLw8OTBUtL
 
 
 
 
Zamki w Polsce 
 
"Zamki w Polsce" to  pieczołowicie wyselekcjonowane obiekty polecane do zwiedzania.
Zamków i Pałaców w Polsce jest bardzo wiele, ale nie wszystkie można zwiedzać, wiele z nich jest w rękach prywatnych i nie ma możliwości wejścia. Po wielu z nich zostały tylko legendy lub sterta gruzu.
Mapa wskazuje Zamki w Polsce które istnieją w okazałej formie i są dostępne dla zwiedzających.
Mimo takiego zawężenia, w mapie znalazło się bardzo wiele obiektów, których nie sposób zwiedzić w jednym sezonie.
To 164 obiekty polecane do zwiedzania, nie tylko w wakacje.
 
 
zamki w Polsce okładka

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com